Karadeniz'in en sevilen turistik ve kendine özgü ilçelerinden biri olan Amasra sahil şeridinde sıralanan tertemiz plajları, dar sokaklarını süsleyen tarihi evleri, görkemli kalesi ve doğal güzellikleriyle herkesin keşfetmesi gereken saklı cennetlerimizden biri. İlçe merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz Amasra Plajı, Büyük Liman Plajı, Küçük Liman Plajı, Çakraz Plajı ve İnkumu Plajında Karadeniz’in masmavi sularının tadını çıkarabileceğiniz gezinizde akşamları da sahil restoranlarında taze deniz ürünleri ve yöresel mezeler tadarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarileriyle yılın her mevsimi yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilen Amasra’da devasa kanyonlar, yemyeşil milli parklar, tabiat harikası şelaleler ve sessiz dereleri gezerek de modern dünyanın karmaşasından bir süre uzaklaşabilirsiniz.

Amasra’da gezebileceğiniz en güzel yerleri sizler için sıraladık. Yazımızı okuyarak her köşesinde size farklı bir güzelliğini sunacak Amasra’yı hemen keşfe çıkabilirsiniz.

1. Amasra Kalesi

amasra-kalesi

Sormagir Kalesi olarak da bilinen Amasra Kalesi, ilçenin en bilinen simgesel yapısı konumunda. Tarihi Kaleiçi semtinde bulunan ve yarımadada Karadeniz karşısında kartpostal güzelliğinde çarpıcı bir manzara sunan kale, Boztepe Kemeri adı verilen bir köprü ile karaya bağlanıyor. Cenevizlilerden Osmanlılara kadar pek çok dönemde kullanılan Amasra Kalesi, 65 metre ile 200 metre arasında değişen surları ve 8 tane burcuyla görülmeye değer bir mimari şaheser. İç bölümlerinde tarihi atmosferde gezilere çıkabileceğiniz, surlarından Amasra Limanı ve ilçenin tarihi evlerinin muhteşem fotoğraflarını çekebileceğiniz Amasra Kalesini gezerken eski bir kiliseden camiye çevrilen Fatih Camii’ni de incelemeyi unutmayın.

Amasra Kalesi 2023 giriş ücretleri

 • Kişi başı 75 ₺

Amasra Kalesi Ziyaret Saatleri

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:30 ile 20:00 arası açık.

Konum Linki

2. Amasra Plajı

amasra-plaji

İlçe merkezinde Amasra Kalesi ve Amasra Limanı’nın hemen yanında yer alan Amasra plajı, yürüyerek en kolay ulaşabileceğiniz plaj olmasıyla dikkat çekiyor. Yaklaşık 300 metre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde olan plajın kumsalı, ince ve altın sarısı renkli kumlarla Akdeniz sahillerini aratmıyor. Temiz ve berrak denizinden dolayı hem ilçeyi gezen yerli ve yabancı turistler hem de çevre şehirlerden gelen tatilciler tarafından çok ilgi gören Amasra Plajı, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor.

Şezlong, güneş şemsiyesi, duş, soyunma kabinleri ve büfe gibi olanaklar bulabileceğiniz Amasra Plajında ayrıca, kanodan yelkene kadar çeşitli su sporları da yaparak eğlenebilirsiniz. Amasra Kalesi’nin çarpıcı manzaraları eşliğinde doyasıya yüzebileceğiniz plajda akşamları ise büyüleyici gün batımları karşısında yürüyüşler yapabilir veya sahil restoranlarında taze Karadeniz balıkları ve yöresel mezeler tadabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Yaz aylarında oldukça kalabalık olabilen plajda bazen dalgalı olabilen Karadeniz sularında acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin dikkatli olması gerekiyor.

3. Amasra Çekiciler Çarşısı

amasra-cekiciler-carsisi

İlçe merkezinde, Amasra Limanı ile Amasra Kalesi arasında uzanan dar ve kıvrımlı sokaklara yayılan Çekiciler Çarşısı, ilçede alışveriş yapmak isteyen turistlerin ilk uğradığı yerler arasında. Amasra ve çevresinde üretilen birbirinden güzel el sanatı ürünlerinin yanı sıra yöresel yiyecekler de satın alabileceğiniz çarşı, Amasra kültürünü anlamak için de ideal bir yer. İsmini 17. yüzyıldan bu yana Amasra'da sürdürülen ahşap oymacılığı süsleme sanatı olan çekicilikten alan Çekiciler Çarşısının küçük dükkanlarında ilçeye özgü ahşap kaşıklar, tepsiler, tabak ve vazolar da en çok satılan ürünler arasında.

Ahşap oymacılığı dışında çarşıyı gezerken bakırcılık, gümüşçülük, taş işlemeciliği, seramik ve çini gibi yüzlerce el sanatı ürününü de inceleme şansı bulacaksınız. Yöresel lezzetler denemek isteyenler ise Amasra'nın meşhur pastırması, peyniri, kuru inciri ve balını çarşıda bulabilirler.

Çekiciler Çarşısı Ziyaret Saatleri

 • Haftanın her günü 08:00 ile 00:00 arası açık.

Konum Linki

4. Kuş Kayası Yol Anıtı

kus-kayasi-yol-aniti

Amasra'ya sadece 4 kilometre uzaklıkta yer alan ve ilçeyi gezenlerin mutlaka uğradığı etkileyici Kuş Kayası Yol Anıtı büyük bir kayaya oyulmuş bir insan figürü, bir Roma kartalı figürü ve iki yazıttan oluşuyor. Roma İmparatoru Claudius (41-54) onuruna M.S. 1. yüzyılda yaptırılan anıt, Roma yol ağının bir parçası olarak inşa edilmiş, ayrıca Roma askerlerinin dinlenmesi ve su ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılmış.

Kayaya oyulmuş insan figürü, Roma lejyonerlerinin geleneksel kıyafetlerini giyiyor ve klasik bir Roma askeri olarak tasvir ediliyor. Roma kartalı figürü ise Roma İmparatorluğu’nun gücünü ve büyüklüğünü temsil etmek için anıta eklenmiş. Yazıtlarda anıtın yapımını üstlenen Gaius Julius Aquila, anıtın inşa edildiği tarihi ve amacı anlatılıyor. Türkiye'de başka bir benzeri olmayan çok önemli bir Roma dönemi tarihi hazinesi olan Kuş Kayası Yol Anıtı, Bartın-Amasra Antik Yolu üzerinde hem toplu taşıma araçları hem de özel araçlarla kolayca ulaşılabilir güzel bir konumda bulunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: 160 tane merdivenle zorlu bir yürüyüşle ulaşılabilen anıta gelirken yanınıza kaymayan ayakkabılar, güneş kremi ve su almanızı öneririz.

5. Amasra Müzesi

amasra-muzesi

1884 yılında denizcilik okulu olarak inşa edilen tarihi binanın 1976 yılında restore edilmesinden sonra 1982 yılında ziyarete açılan Amasra Müzesi, 3000 yıldan uzun bir tarihe sahip Amasra’nın kazı alanlarında bulunan paha biçilmez eserleri sergiliyor. Helenistik, Roma, Ceneviz, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze kalan yüzlerce mermer eser, heykel, heykel başı, mezar stelleri, altarlar, sütun başlıkları ve kaidelerin sergilendiği müzenin etnografya bölümünde ise yöresel giysiler, gümüş süs eşyaları, yatak örtüleri, halılar, eski duvar saatleri ve el yazması Kuranı Kerim örnekleri sergileniyor. Amasra’nın etkileyici kültürünü anlamak isteyenlerin ilk uğraması gereken yerlerden olan Amasra Müzesi, tarih ve arkeoloji meraklılarına görülmeye değer zengin bir koleksiyon sunuyor.

Amasra Müzesi 2023 giriş ücretleri

 • Kişi başı 75 ₺

Amasra Müzesi Ziyaret Saatleri

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:30–17:00 arası açık.

Konum Linki

6. Amasra Direkli Kaya

amasra-direkli-kaya

Amasra Kalesi'nin önünde, deniz kıyısında uzanan etkileyici bir kaya oluşumu olan Direkli Kaya, ilçenin en çok fotoğraflanan simgesel güzelliklerinden biri. Uzunluğu 7 metre, genişliği ise 5 metre olan Direkli Kaya'nın en önemli özelliği ise kayanın ortasındaki doğal yollarla oluşan 2 metre uzunluk ve 1 metre genişliğe sahip delik.

Eski çağlarda deniz feneri olarak kullanıldığına inanılan Direkli Kaya hakkında birçok antik efsane de bulunuyor. Büyüleyici Karadeniz manzaraları eşliğinde özellikle gündoğumu ve gün batımlarında Direkli Kaya’nın benzersiz fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

7. Amasra Tavşan Adası

amasra-tavsan-adasi

Amasra'nın hemen karşısında, Kemere Köprüsü'nün hemen yanında yer alan Tavşan Adası, ilçenin en turistik noktaları arasında. Yaklaşık 200 metre uzunluğunda ve 100 metre genişlikteki küçük adanın üzerinde Cenevizlilerden kalma bir Bizans kilisesi ve manastırı gibi tarihi kalıntılar da turistler tarafından çok ziyaret ediliyor. Ada üzerinde özgürce gezen çok sayıdaki tavşandan ismini alan Tavşan Adası, çocuklu ailelere de keyifli bir gezi deneyimi yaşatıyor. Amasra Limanı’ndan kalkan tekneler veya sandallarla kolayca ulaşabileceğiniz adada tarihi yapıları gezebilir, sevimli tavşanları besleyebilir ve Karadeniz'in eşsiz manzaralarını seyrederek gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

8. Amasra Limanı

amasra-limani

Amasra’yı gezerken ilk uğramanız gereken hareketli yerlerden biri olan Amasra Limanı, hem turistik işletmeleri hem de her köşesinden sunduğu benzersiz manzaralarla çok sevilen bir gezi alanı. Büyük Liman Plajı, Küçük Liman Plajı ve Kemere Köprüsü arasında, ilçe merkezine sadece 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan Amasra Limanı; rengarenk sandallar, balıkçı ve gezi tekneleriyle özellikle gün batımlarında size harika fotoğraflar çekme fırsatı sunacak. Tekne gezilerine çıkarak Karadeniz sahilindeki gizli koyları keşfedebileceğiniz veya balık avlama turlarına katılabileceğiniz Amasra Limanı’ndaki çay bahçeleri, restoranlar ve kafelerde de büyüleyici Karadeniz manzaraları eşliğinde keyifli molalar verebilirsiniz.

Konum Linki

9. Amasra Fatih Camii

amasra-fatih-camii

Amasra'nın en önemli tarihi yapılarından biri olan Fatih Camii, 9. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilmiş bir kilisenin 1460 yılında ilçenin Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinden sonra camiye çevrilmesiyle ilçenin simgelerinden biri haline geldi. Amasra Kalesi içinde yer alan ve kalenin en yüksek noktasında bulunan tarihi cami, Amasra'nın eşsiz manzarasını seyretme imkanı sunduğu için de ilçeyi gezen turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Klasik Osmanlı dönemi mimarisine uygun olarak dikdörtgen planlı ve tek kubbeli olarak inşa edilen Amasra Fatih Camii, etkileyici kemerler ile payandalarla destekleniyor.

Dış cephesi, düzgün kesme taştan yapılan tarihi yapının sade dekorasyonlu iç mekanları da oldukça etkileyici. Günümüzde göreceğiniz mihrabı ve minberi, 18. yüzyılda eklenen caminin tavan süslemeleri ise 19. yüzyıla ait. Tarihi ve kültürel önemiyle turlarla da çok ziyaret edilen Amasra Fatih Camii'ni gezdikten sonra Amasra’nın en güzel panoramik fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Amasra Fatih Camii Ziyaret Saatleri

 • Namaz saatleri dışında turistik amaçlı ziyaret edilebilir.

Konum Linki

10. Büyük Liman Plajı

buyuk-liman-plaji

Amasra Kalesi’nin hemen yanında yer alan başka bir güzel plaj olan Büyük Liman Plajı, yaklaşık 300 metre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde. İnce kumlu sahili, berrak denizi ve gelişmiş turizm olanaklarıyla yaz aylarında tamamen dolan plaj, hem turistler hem de Amasra halkı tarafından çok seviliyor. Çevresi oteller, pansiyonlar, restoranlar, kafeler ve çay bahçeleriyle sarılı olan Büyük Liman Plajı’nda şezlong, güneş şemsiyesi, duş, soyunma kabinleri, tuvale, büfe ve market gibi imkanlar bulabilirsiniz. Amasra merkezinden kısa bir yürüyüşle veya taksilerle rahatça gidebileceğiniz plajda gündüzleri keyifle yüzebilir, akşamları ise ince kumlar üzerinde dinlendirici yürüyüşler yapabilirsiniz.

Büyük Liman Plajı 2023 giriş ücretleri

 • Ücretsiz

Büyük Liman Plajı Ziyaret Saatleri

 • Hafta içi 08:30 ile 18:30, hafta sonu 08:00 ile 19:00 arası açık.

Konum Linki

11. Küçük Liman Plajı

kucuk-liman-plaji

Amasra’da denize girmek için en çok tercih edilen yerlerden biri de küçük bir sahili olmasına rağmen çarpıcı manzaralarıyla her zaman ilgi gören Küçük Liman Plajı, Amasra Limanı’na kısa bir yürüyüş mesafede yer alan plaj, yaklaşık 200 metre uzunluğunda ve 100 metre genişliğe sahip.

Sıcak yaz aylarında Karadeniz'in soğuk sularında serinleyebileceğiniz temiz ve berrak sulara sahip Küçük Liman Plajı, gelişmiş turizm olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Şezlong, güneş şemsiyesi, duşlar, soyunma kabinleri ve kafeler gibi olanaklar bulabileceğiniz Küçük Liman Plajı’nda ince kumlu sahilde tüm gün güneşin ve Karadeniz’in tadını çıkarabilir veya çeşitli su sporları yaparak eğlenebilirsiniz.

Küçük Liman Plajı 2023 giriş ücretleri

 • Ücretsiz

Küçük Liman Plajı Ziyaret Saatleri

 • Hafta içi 08:30 ile 18:30, hafta sonu 08:00 ile 19:00 arası açık.

Konum Linki

12. Bozköy Plajı

bozkoy-plaji

Amasra merkezine sadece 14 kilometre uzaklıktaki Çakraz beldesinde bulunan Bozköy Plajı, 2 kilometre uzunluğu ve tertemiz sularıyla bölgenin en sevilen plajları arasında. Altın renkli kumları ve sahili saran çam ormanlarıyla unutulmaz bir deniz tatili yaşatan Bozköy Plajı, sığ deniziyle çocuklu aileler için de ideal.

Güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz; çam ormanları arasında büyüleyici Karadeniz manzaraları eşliğinde kamp yapabileceğiniz plajda duş, soyunma kabini ve büfe gibi olanaklar da bulunuyor. Amasra Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz Karakaçak ve Bozköy minibüsleriyle bu güzel plaja 15-20 dakika içinde gidebilirsiniz.

Konum Linki

13. Amasra Akkonak Plajı

amasra-akkonak-plaji

Amasra merkezinden 25 dakikalık bir yolculukla kolayca ulaşabileceğiniz Akkonak Plajı, hem tertemiz suları hem de plaja yürüyüş mesafesindeki Akkonak Köyü’nün huzurlu atmosferiyle çok ilgi görüyor. Çakıl kum karışımı uzun bir sahile sahip olan plaj, Amasra’nın diğer plajlarına göre daha sakin olduğu için kalabalıklardan uzakta yüzmek ve piknik yapmak istiyorsanız ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Yaz aylarında bile serin kalan Karadeniz sularına kendiniz bırakarak doyasıya yüzebileceğiniz veya dalışlar yapabileceğiniz Akkonak Plajı’nda şezlong ve güneş şemsiyesi de kiralayabilirsiniz. Denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra Akkonak Köyü’ne uğrayarak yöresel lezzetler tatmayı ve organik ürünler almayı da unutmayın.

Konum Linki

Yazar Notu: Çakıl ve kum karışımı bir sahile sahip olan plajda rahat etmek için yanınıza deniz ayakkabılarınızı almayı unutmayın.

14. İnkumu Plajı

inkumu-plaji

Amasra'nın en bilinen ve popüler plajlarından biri olarak ilçe merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta bulunan İnkumu Plajı, deniz tutkunlarının mutlaka uğraması gereken yerler arasında. 3 kilometre uzunluğu ve 100 metre genişliği bulunan ince kumlu sahiliyle ünlü olan plaj, sığ deniziyle çocuklu ailelerin de çok ilgisini çekiyor. Yaz aylarında yerli halkın yanı sıra yerli ve yabancı turistler tarafından da çok ziyaret edilen İnkumu Plajı’nda şezlong, güneş şemsiye, duş, soyunma kabinleri, restoran, kafe, market ve büfe gibi olanaklar bulabilirsiniz. Çevresinde her bütçeye uygun küçük oteller de bulabileceğiniz İnkumu Plajı’nda hem günübirlik hem de keyifli bir yaz tatili yapabilirsiniz.

Konum Linki

15. Küre Dağları Milli Parkı

kure-daglari-milli-parki

Bartın ve Kastamonu illeri arasında yer alan Küre Dağları Milli Parkı, Amasra’da düzenlenen doğa gezilerinin vazgeçilmez rotalarından biri konumunda. 2000 yılında milli park ilan edilen ve Türkiye'nin 41. milli parkı olan Küre Dağları Milli Parkı, 37 hektarlık geniş bir yeşil alanı kapsıyor. Çevresinde Amasra’nın yanı sıra Azdavay, Pınarbaşı, Ulus, Kurucaşile, Cide ilçeleri sıralanan milli park, zengin bitki ve vahşi yaşam zenginlikleriyle 2000'den fazla bitki ve 160'tan fazla memeli türüne ev sahipliği yapıyor. Küre Dağları Milli Parkı’nda yemyeşil ormanlar, şelaleler, kanyonlar ve irili ufaklı dereler arasında modern dünyadan uzaklaşarak keyifle dinlenebilirsiniz.

Kamp ve piknik yapmak için de çevre şehirlerden yüzlerce kişinin akın ettiği milli park, yılın her mevsimi sunduğu tablo güzelliğinde manzaralarıyla ülkenin her yerinden doğa fotoğrafçılarını da kendine çekiyor. Valla Kanyonu, Horma Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Ilgarini Mağarası, Kemerli Mağarası ve Drahna Vadisi gibi güzellikleri keşfe çıkabileceğiniz Küre Dağları Milli Parkı, Türkiye'nin en önemli tabiat güzelliklerinden biri olarak Amasra gezinizde keşfedilmeye değer.

Küre Dağları Milli Parkı 2023 giriş ücretleri

 • 10 ₺ ile 15 ₺ arası

Konum Linki

Yazar Notu: Milli parkta doğa gezilerine çıkmayı planlıyorsanız yanınıza mutlaka yeterli miktarda su, kaymayan ayakkabılar ve böcek ilacı almalısınız. Gür ormanlarla çevrili milli parkta ateş yakmanın yasak olduğunu unutmayın.

16. Ahatlar Tabiat Parkı

ahatlar-tabiat-parki

9,3 hektarlık yeşil alanıyla Amasra’nın en çok ziyaret edilen tabiat güzelliklerinden biri olan Ahatlar Tabiat Parkı, ilçeye sadece 14 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Gürgen, çınar ve kızılçam ağaçlarıyla süslü olan tabiat parkı, yılın her mevsimi doğa tutkunları ve fotoğrafçılık meraklılarını kendine çekiyor. Yabani çileklerden menekşelere kadar zengin bitki çeşitliliğine sahip olan tabiat parkında sessiz kır bahçelerinde köy kahvaltıları yapabili veya piknik alanlarında mangal yaparak yılın yorgunluğunu atabilirsiniz. Trekking, dağ bisikleti gezileri ve irili ufaklı derelerde olta balıkçılığı da yapabileceğiniz Ahatlar Tabiat Parkı’nın sahil bölümünde ise gözlerden uzakta masmavi Karadeniz sularının tadını çıkararak doyasıya yüzebilirsiniz.

Ahatlar Tabiat Parkı 2023 giriş ücretleri

 • Kişi başı 10 ₺ ile 15 ₺ arası

 • Motorsiklet ve ATV ile girişi 15₺ ile 20 ₺ arası

 • Otomobil girişi 25₺ ile 40 ₺ arası

Konum Linki

17. Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu

ulukaya-selalesi-ve-kanyonu

Amasra’ya bağlı Ulukaya Köyü sınırlarında, ilçe merkezine sadece 1 saat uzaklıkta yer alan Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu, hem muhteşem fotoğraflar çekmek hem de doğa sporları yapmak için bölgede gidebileceğiniz en özel adreslerden biri. Onlarca metre yükseklikten dökülen bembeyaz suları, yaz aylarında bile buz gibi kalan kaya göletleri ve el değmemiş güzellikleriyle ünlü Ulukaya Şelalesi, sıcak günlerde serin havada dinlenmek için sıkça ziyaret ediliyor.

Kaya göletlerinde keyifle yüzebileceğiniz ve irili ufaklı derelerde olta balıkçılığı yapabileceğiniz Ulukaya Şelalesi’nde doğa yürüyüşlerine veya fotoğraf safarilerine çıkarak ise seyir alanlarından yüzlerce metrelik kanyon duvarlarından benzersiz tabiat fotoğrafları çekebilirsiniz. Kampçılık, kaya tırmanma ve dağcılık da Ulukaya Kanyonu’nda yapabileceğiniz aktiviteler arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Sarp ve kaygan kayalarla çevrili olan kanyonda yanınıza mutlaka kaymayan ayakkabılar almalısınız. Çocuklu ailelerin de bölgede gezerken dikkatli olmasını öneriyoruz.

18. Gürcüoluk Mağarası

gurcuoluk

Amasra merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta, Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan Gürcüoluk Mağarası, hem etkileyici iç salonları hem de çevresini saran doğal güzelliklerle ilçenin görülmeye değer tabiat harikaları arasında. 1975 yılında keşfedilerek 1996 yılında ziyarete açılan Gürcüoluk Mağarası, 169 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde. Mağaranın içerisindeki binlerce yılda oluşmuş sarkıtlar, dikitler, sütunlar, damlataşlar ve travertenler ziyaretçileri büyülüyor.

Gürcü Gelin adı verilen devasa sarkıtıyla da mağaracılar kadar fotoğraf tutkunlarını da kendine çeken Gürcüoluk Mağarası, sadece Amasra’nın değil Karadeniz Bölgesi'nin de önemli turistik merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Küre Dağları Milli Parkı doğa yürüyüşlerinin de vazgeçilmez mola noktalarından biri olan Gürcüoluk Mağarası’nı yıl boyu düzenlenen rehberli turlarla keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

19. Amasra Gölderesi Şelalesi

amasra-golderesi-selalesi

Amasra’nın görülmeye değer en önemli tabiat güzelliklerinden biri olan Gölderesi Şelalesi, ilçeye 22 kilometre uzaklıktaki Kurucaşile ilçesine bağlı Paşalılar Köyü’nde yer alıyor. 30 metre yükseklikte yemyeşil doğal güzellikler arasından dökülen şelale, iki ayrı koldan oluşuyor. Gölderesi Şelalesi, Amasra'nın en popüler doğal güzelliklerinden biri olduğu için özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Seyir alanlarından muhteşem fotoğraflarını çekebileceğiniz, buz gibi şelale göletlerinde yüzebileceğiniz ve piknik yapabileceğiniz Gölderesi Şelalesi, serin havasıyla kamp yapmak için de Amasra’da gidebileceğiniz en özel yerler arasında. Amasra Otogarı’ndan her saat hareket eden Kurucaşile minibüsleri, araç kiralama hizmeti alarak veya özel aracınızla Gölderesi Şelalesi’ne rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

Otobüs Bileti

20. Güzelcehisar Lav Sütunları

guzelcehisar-lav-sutunlari

Amasra gezilerinde mutlaka görülmesi gereken çok özel tabiat harikalarından biri olan Güzelcehisar Lav Sütunları, Bartın'ın Güzelcehisar ilçesinde Amasra’ya sadece 35 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Karadeniz kıyısında yer alan bir doğal oluşum olan devasa lav sütunları, günümüzden yaklaşık 80 milyon yıl önce bölgedeki volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesi sonucu ortaya çıktı. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğinde olan Güzelcehisar Lav Sütunları’nın çapları 50-100 santimetre, boyları ise 100 metreye kadar ulaşabiliyor.

Dünyada bulunan üç lav sütunundan biri olan Güzelcehisar Lav Sütunları’nın diğer örnekleri ise Kuzey İrlanda'daki Giant's Causeway ve İskoçya'da bulunan Fingal's Cave. 2021 yılında turizm ve rekreasyon projesi çerçevesinde turizme kazandırılan lav sütunlarının çevresinde yürüyüş yolları, seyir terası ve iskeleler bulunuyor. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından çok ilgi gören Güzelcehisar Lav Sütunları, doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin de en sevilen mola noktalarından biri. Görkemli lav sütunlarını yakından gördükten sonra bu büyüleyici manzara karşısında kendinizi masmavi sulara bırakarak gezinizin yorgunluğunuzu da atabilirsiniz.

Konum Linki

21. Amasra Çakraz Plajı

amasra-cakraz-plaji

Amasra merkezine sadece 14 kilometre gibi yakın bir konumda keyifli bir deniz günü sunan Çakraz Plajı, ince kumlu tertemiz sahiliyle Amasra’da denize girmek için en çok tercih edilen yerler arasında. Güneş şemsiyesi ve şezlonglardan atıştırmalıklar alabileceğiniz turistik tesislere kadar olanaklar sunulan plajda kamp yapmak isteyenler için de gölgelikli alanlar sağlanıyor.

Çevresini saran el değmemiş doğal güzellikler arasında yürüyüşlere çıkabileceğiniz, kayalık alanlarda olta balıkçılığı yapabileceğiniz ve yemyeşil ormanların masmavi Karadeniz sularıyla birleştiği büyüleyici manzaraların fotoğraflarını çekebileceğiniz Çakraz Plajı’nda çocuklarınızla da keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Plaja her saat bulabileceğiniz Çakrazşeyhler minibüslerinin yanı sıra taksiler ve özel aracınızla da kolayca gitmeniz mümkün.

Konum Linki

22. Amasra Göçkün Plajı

gockun-plaji

Amasra ilçesine sadece 22 kilometre uzaklıktaki küçük Göçkün Köyü’nde yer alan sakin ve sessiz bir plaj olan Göçkün Plajı, kalabalıklardan uzakta tertemiz Karadeniz sularının tadını çıkarmak isteyenlerin ilk uğraması gereken yerlerden. 2 kilometre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde olan Göçkün Plajı, altın sarısı kumları ve turkuaz renkli deniziyle hem Amasra halkı hem de yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi görüyor.

Sadece Amasra’nın değil Karadeniz'in de en güzel plajlarından biri olarak kabul edilen Göçkün Plajı, özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olabiliyor. Berrak sularında şnorkelli dalışlar yapabileceğiniz, çam ormanları arasında çadırınızı kurup kamp yapabileceğiniz ve su sporlarıyla eğlenebileceğiniz Göçkün Plajı’nda akşamları ise keyifli yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Plajın yaz aylarında ve hafta sonları oldukça kalabalık olabileceğini unutmayın.

23. Amasra Gideros Koyu

gideros-koyu

Bölgede düzenlenen tekne gezileri ile doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez adreslerinden biri olan ve Amasra’ya sadece 1 saat uzaklıkta bulunan Gideros Koyu, gezinizde mutlaka keşfetmeniz gereken güzellikler arasında. 2 kilometreyi aşan uzunluğa sahip Gideros Koyu; yemyeşil ormanları, masmavi denizi ve sakin atmosferi ile her doğa tutkununun keşfetmesi gereken yerlerden.

Karadeniz'in en güzel koylarından biri olarak hem tekne gezileri hem de dalış turlarıyla sıkça ziyaret edilen büyüleyici koy, kamp yapmak isteyenlerin de Amasra’da en çok uğradığı yerler arasında. Kayalar üzerinden olta balıkçılığı yapabileceğiniz Gideros Koyu’nda sarp kaya teraslarında da büyüleyici gün batımı manzaralarına şahit olacaksınız.

Konum Linki

24. Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı

gurcuoluk-magarasi

Amasra ilçesine sadece 16 kilometre uzaklıkta Makaracı Köyü’ne yürüyüş mesafesinde bulunan Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı, 49 hektarlık geniş bir alanı kapsıyor. Gürcüoluk Mağarası'nın yanı sıra yemyeşil ormanları, görülmeye değer şelaleleri ve iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarıyla dikkat çeken tabiat parkı, Karadeniz gezilerinin de sevilen mola noktaları arasında. Trekking, dağ bisikleti, kampçılık, kaya tırmanma ve dağcılık gibi pek çok etkinliğin düzenlendiği Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı, az görülen fosil mağaralardan biri olan 169 metre uzunluğundaki Gürcüoluk Mağarası için de çok ziyaret ediliyor.

İç salonlarını süsleyen sarkıt, dikit, sütun ve damlataşlarıyla benzersiz manzaralara şahit olabileceğiniz Gürcüoluk Mağarası, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Şelale ve dereler kenarında piknik yapabileceğiniz veya doğal seyir alanlarından muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı’nda kır bahçeleri, piknik ve mangal alanları gibi olanaklarla da dinlendirici bir doğa tatili yapabilirsiniz.

Konum Linki

25. Kurucaşile

kurucasile

Amasra’ya komşu turistik bir ilçe olan Kurucaşile, günübirlik geziler yapmak için ilçede gidebileceğiniz en popüler yerler arasında. Zengin doğal güzellikleri, tertemiz plajları ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken Kurucaşile'nin 4500 civarında küçük bir nüfusa sahip. Dar sokakları süsleyen tarihi evler arasında keyifli geziler yaparak harika fotoğraflar çekebileceğiniz gezinizde tarihi Kurucaşile Kalesi, Kurucaşile Camii ve Kurucaşile Köprüsü’nü yakından görebilirsiniz.

Kurucaşile Plajı, Kapısuyu Plajı ve Tekkeönü Plajı’nda serin Karadeniz sularının tadını çıkarabileceğiniz Kurucaşile'de yemyeşil ormanlarda doğa gezilerine çıkabilir veya sahilde sıralanan balık restoranlarında taze Karadeniz balıkları tadarak güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Amasra merkezine yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıktaki Kurucaşile’ye her saat hareket eden minibüsler veya araç kiralama hizmeti alarak rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

26. Mugada Sahili

mugada-sahili

Amasra merkezine sadece 37 kilometre uzaklıktaki Mugada sahili, bölgenin en hareketli turistik noktalarından biri olarak ziyaret edilmeye değer. Önü masmavi Karadeniz suları arkası ise yemyeşil çam ormanlarla çevrili sahil, hem keyifle yüzmek ve kamp yapmak hem de yürüyüşler yapmak için ideal bir adres.

Büyüleyici güzelliğinden dolayı sit alanı olarak koruma altına alınan Mugada sahilinde mesire ve piknik alanlarından yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, deniz manzaralı kafeler ve restoranlara kadar birçok olanağı bir arada bulabilirsiniz. Tekne gezilerine ve balık avlama etkinliklerine de katılabileceğiniz Mugada sahilini gezerken hediyelik eşya dükkanları ve tezgahlarına uğrayarak yöresel ürünler almayı da ihmal etmeyin.

Konum Linki

27. Uluyayla

uluyayla

Sadece plajları ve tarihi güzellikleriyle değil, dağ eteklerinde sıralanan yemyeşil yaylalarıyla da ilgi gören Amasra’dan kolayca ulaşarak güzel zaman geçirebileceğiniz en güzel yaylalardan biri ise Uluyayla. Amasra’dan 1,5 saatlik bir yolculukla gidebileceğiniz Uluyayla; sıcak yaz günlerinde bile serin kalan oksijen seviyesi yüksek tertemiz havası, ahşap yayla evleri ve her köşeyi süsleyen sarı yayla çiçekleriyle muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Her fotoğrafçılık ve doğa tutkunun keşfetmesi gereken tabiat güzelliklerimizden biri olan Uluyayla’da çam, meşe ve gürgen ağaçları arasında yürüyüşler yapabilir veya birkaç gün kamp yaparak dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

28. Ilgarini Mağarası

 

1986 yılında keşfedilen ve 1994 yılında turizme açılan llgarini Mağarası, Küre Dağları Milli Parkı içerisinde en çok ziyaret edilen tabiat harikalarından biri. 858 metre uzunluğu ve 250 metre derinliğiyle dünyanın en büyük 4. mağarası olmasıyla ünlü Ilgarini Mağarası, kireçtaşı kayalarının içinde görülmeye değer manzaralar sunuyor.

Devasa sarkıtları, dikitleri, göletleri ve damlataşlarıyla Türkiye'nin her köşesinden mağaracılık meraklılarını kendine çeken llgarini Mağarası, Küre Dağları Milli Parkı doğa yürüyüşlerinin de önemli mola noktaları arasında. Rehberli doğa yürüyüşlerine çıkmak, piknik yapmak ve harika fotoğraflar çekmek için uğrayabileceğiniz Ilgarini Mağarası’nın iç bölümlerini de rehberlerle keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: İç bölümleri karanlık ve kaygan olan mağarayı deneyimli rehberler eşliğinde gezmenizi öneririz.

29. Kapısuyu Plajı

kapisuyu-plaji

Amasra gezinizde Karadeniz’in berrak sularının tadını çıkarabileceğiniz sakin plajlardan biri de Kapısuyu Plajı. Amasra’ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki sessiz Kapısuyu Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Kapısuyu Plajı, bölgenin diğer plajlarına göre daha sakin ve huzurlu olmasıyla dikkat çekiyor. Gölgelikli kamp alanlarından küçük otel ve pansiyonlara kadar olanaklar da bulabileceğiniz plajın ince kumlu sahili ve serin denizinin tadını çıkardıktan sonra Kapısuyu Köyü’ne uğrayarak yöresel ürünler de alabilirsiniz.

Konum Linki

30. Balamba Tabiat Parkı

balamba-tabiat-parki

Doğa tutkunları açısından tam bir cennet olan Amasra’da ilçeye sadece 19 kilometre uzaklıktaki Balamba Tabiat Parkı’nı da keşfe çıkmanızı öneririz. 2003 yılında tabiat parkı ilan edilen ve 175 hektarlık geniş bir yeşil alanı kapsayan park, Küre Dağları Milli Parkı ile birlikte bölgenin en çok ziyaret edilen doğa koruma alanı konumunda.

Yüzlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Balamba Tabiat Parkı; doğa yürüyüşlerine çıkmak, kamp ve piknik yapmak isteyenlerin keyifli zaman geçirebileceği yerlerden. Balamba Şelalesi, Gökayağı Şelalesi ve Balamba Yaylası’nı keşfe çıkabileceğiniz tabiat parkını yılın her mevsimi ziyaret ederek tablo güzelliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

31. Gezen Yaylası

gezen-yaylasi

Yayla turizmi konusunda da çok gelişmiş olan Amasra’da hem yayla turları ve doğa gezileri hem de kendi başınıza keşfedebileceğiniz en güzel yaylalardan biri de Gezen Yaylası. Deniz seviyesinden 1400 metre yükseklikte yer alan ve oksijen seviyesi yüksek havasıyla sağlık turizmi için de sıkça ziyaret edilen yaylada dağ eteklerinde sıralanan yayla evleri arasında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar yapabileceğiniz kır bahçeleri, mangal yapabileceğiniz mesire ve piknik alanları gibi imkanlar bulabileceğiniz Gezen Yaylası’nı yaz aylarında ziyaret ederseniz geleneksel yayla şenliklerine de katılabilir ve yöresel yayla yemekleri tadabilirsiniz. Amasra merkezine yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki Gezen Yaylası’na her saat hareket eden Uluköy minibüsleriyle rahatça gitmeniz mümkün.

Konum Linki

32. Horma Kanyonu

horma-kanyonu

Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan ve çok ziyaret edilen bir tabiat harikası olan Horma Kanyonu, 3 kilometre uzunluğu ve 100 metre derinliğiyle ülkemizin en etkileyici kanyonlarından biri. Zarı Çayı'nın yüzlerce yıl boyunca süren aşındırmasıyla oluşan Horma Kanyonu; yemyeşil gür ormanları, dev kaya oluşumları ve çarpıcı doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Araçla kolayca ulaşılabilen ve Amasra’dan yaklaşık 1,5 saatte gidebileceğiniz Horma Kanyonu, her doğa ve fotoğrafçılık tutkununun görmesi gereken güzelliklerimiz arasında.

Yıl boyu rehberli trekking turları ve fotoğraf safarilerinin düzenlendiği kanyon, oksijen seviyesi yüksek havada piknik ve kamp yapmak için de gidebileceğiniz en iyi adreslerden. Türkiye'nin en güzel 10 kanyonundan biri olarak gösterilen Horma Kanyonu'nun seyir alanlarından panoramik tabiat manzaraları izlemeyi unutmayın.

Konum Linki

33. Bartın Kent Müzesi

bartin-kent-muzesi

Tarih ve arkeoloji meraklılarının Amasra Müzesi ile birlikte gezmesi gereken önemli bir müze de Bartın Kent Müzesi. M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanan bölge tarihi ve binlerce yıllık kültürel yapıyla ilgili binlerce eserlik çarpıcı bir koleksiyona sahip olan Bartın Kent Müzesi’nde şehrin tarihi ve kültürünü yansıtan yöresel giysiler, ev aletleri, mutfak araçları, antikalar, şark köşeleri ve balmumu heykeller arasında tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bartın’ın sanat, kültür ve edebiyat dünyasına dair de pek çok bilgiye ulaşabileceğiniz Bartın Kent Müzesi’ne hem Bartın hem de Amasra’nın kültürel mirasını anlamak için gidebilirsiniz. Hükümet Caddesi üzerinde merkezi bir konumda yer alan müzeye yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla rahatça gidebilirsiniz.

Bartın Kent Müzesi 2023 giriş ücretleri

 • 5 ₺ ile 10 ₺ arası

Bartın Kent Müzesi Ziyaret Saatleri

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

34. Ardıç Yaylası

ardic-yaylasi

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz çarpıcı güzelliğiyle ünlü başka bir Bartın yaylası olan Ardıç Yaylası’na Amasra’dan 1,5 saat içinde ulaşarak dinlendirici bir doğa gezisi yapabilirsiniz. Bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğiyle dikkat çeken yayla, şehirde yılın her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin de değişmez adreslerinden biri konumunda. Yaylada yetiştirilen organik ürünlerle kahvaltılar yapabileceğiniz küçük kır bahçelerinin hizmet verdiği Ardıç Yaylası’nda isterseniz çam ormanları altında piknik ve kamp da yapabilirsiniz.

Konum Linki

35. Gazhane Kültür Parkı

gazhane-kultur-parki

Amasra merkezine sadece 17 kilometre uzaklıktaki Bartın Çayı kenarında yer alan Gazhane Kültür Parkı, 11.000 metrekarelik geniş yeşil alanıyla hafta sonu gezileri ve spor yapmak için en çok gidilen yerler arasında. Bartın Çayı’nın muhteşem manzaraları eşliğinde uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarında keyifli geziler yapabileceğiniz parkta spor sahalarından çocuk oyun alanlarına kadar birçok olanağı bir arada bulabilirsiniz. Akşamları serin esintiler eşliğinde çay bahçelerinde dinlenebileceğiniz veya hafta sonları köy kahvaltıları yapabileceğiniz Gazhane Kültür Parkı, yaz akşamlarının da sevilen gezi alanlarından biri.

Konum Linki

36. Yardibi Plajı

yardibi-plaji

Amasra merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Yardibi Plajı, hem günübirlik tatilciler hem de kampçılar tarafından bölgede en çok tercih edilen plajlardan biri. Karadeniz’in masmavi suları ve yemyeşil çam ormanlarıyla sarılı olan küçük plaj, berrak sularıyla deniz tutkunlarının da Amasra’da keşfetmesi gereken yerler arasında. Sahilinde yürüyüşlere çıkabileceğiniz Yardibi Plajı, en hareketli yaz günlerinde bile sakin atmosferini korumayı başarıyor. Küçük turistik işletmeler bulabileceğiniz Yardibi Plajı’nda akşamları ise sahilde ateş yakabilir ve yıldızları izleyerek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

37. Amasra Kızılkum Plajı

kizilkum

3 kilometrelik ince kumlu uzun sahiliyle ilgi gören ve Karadeniz'in en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Kızılkum Plajı’na da Amasra gezinizde mutlaka uğramanızı öneririz. Kızıl kumlarıyla dikkat çeken ve çam ormanlarıyla sarılı olan plaj, piknik ve kamp yapmak için de her yaz yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Karavan parkları ve ücretsiz sahil kamplarından da faydalanabileceğiniz Kızılkum Plajı’nda tertemiz sularda şnorkelli dalışlar yapabilir, balık avlayabilir, akşamları sahil yürüyüşlerine çıkabilir ve kızıl kumlar arasında gün batımlarında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

38. Valla Kanyonu

valla-kanyonu

Küre Dağları Milli Parkı gezinizde mutlaka yakından görmeniz gereken güzelliklerden biri olan Valla Kanyonu, 12 kilometre uzunluğu ve 1 kilometreyi geçen uzunluğuyla ülkemizin en önemli kanyonlarından biri. Devrekani Çayı'nın kayaları yüzlerce yıl boyunca aşındırması ile oluşan Valla Kanyonu, 2013 yılında Türkiye'nin en iyi 10 kanyonu arasında gösterildi ve 2019 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine dahil edildi.

Zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğiyle dikkat çeken kanyonda dar geçitler arasında rehberli doğa yürüyüşlerine çıkabilir ve özel olarak tasarlanmış yüzlerce metrelik seyir alanlarından benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Trekking, doğa fotoğrafçılığı, kaya tırmanma ve kampçılık gibi birçok aktivitenin düzenlendiği Valla Kanyonu’na Küre Dağları Milli Parkı’nın diğer güzelliklerini keşfederken uğramayı unutmayın.

Konum Linki

39. Drahna Vadisi

drahna-vadisi

Doğa gezilerine çıkmaktan ve fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Amasra’da gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri de ilçeye yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Drahna Vadisi. Küre Dağları eteklerinde uzanan ve oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla sağlık amaçlı da ziyaret edilen vadi, her köşesinde sunacağı el değmemiş çarpıcı güzellikleriyle sizi etkileyecek. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yeşilin her tonunu görebileceğiniz Drahna Vadisi’ni yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabilirsiniz. Vadide yaz aylarında serin havada kamp yapabilir; orman köşklerinden kır bahçelerine kadar olanaklar bulabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Gündüz ve gece sıcaklıklarının farklı olduğu vadide yanınızda sıcak tutacak giysiler bulundurmalısınız. Ormanlarla sarılı vadide ateş yakılmasına izin verilmediğini unutmayın.

40. Amasra Kemerdere Köprüsü

Amasra'nın en önemli tarihi yapılarından biri olan ve ilçe merkezine 15-20 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesindeki Cevizlik Vadisi'nde yer alan Kemerdere Köprüsü, Roma İmparatoru döneminde inşa edilmiş bir tarihi hazinemiz. Son yıllarda aslına uygun olarak restore edilen, 8 metre uzunlukta ve 5 metre yükseklikteki devasa kaya parçalarıyla inşa edilen etkileyici köprü, hem Roma dönemi süslemeleri hem de Roma-Pontus Savaşı’nda 7 askerin mızrak savaşı yapmalarını tasvir eden kabartmalarıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

Roma İmparatoru Claudius döneminde, Roma yol ağının bir parçası olarak inşa edilen Kemerdere Köprüsü, bindirme tekniği kullanılarak özel bir şekilde inşa edilmiş. Amasra'nın önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri olarak çok ziyaret edilen tarihi köprüyü yakından inceleyebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

41. Amasra Cenova Şatosu

Görkemli Amasra Kalesi'nin içinde yer alan tarihi bir yapı olan Cenova Şatosu, 1261-1460 yılları arasında Amasra'yı yöneten Cenovalılar dönemde, kalenin iç kalesinin saray haline getirilmesiyle inşa edilmiş görülmeye değer bir yapı. İki girişe sahip olan şatonun 1. girişi Cenova armalı ana kapısıyla oldukça etkileyici. Kapılarında Amasra'ya egemen olmuş ailelerin armalarının yer aldığı taş bloklar bulunan şatoda en ilgi çekici arma ise 13. yüzyılda Amasra'yı yöneten Cenovalı bir aile olan Adorno ailesinin etkileyici arması.

Günümüzde aslına uygun olarak restore edilerek turizme kazandırılan Amasra Cenova Şatosu’nun içinde Amasra'nın tarihi ve kültürel geçmişini anlatan eserlerin sergilendiği küçük müzeyi de gezme şansı bulacaksınız. Şato ve müzeyi gezdikten sonra Amasra Kalesi surlarından ilçenin tarihi evlerle süslü panoramik manzaralarını izlemeyi de unutmayın.

Cenova Şatosu Ziyaret Saatleri

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:30 ile 20:00 arası açık.

Konum Linki

42. Balamba Şelalesi

Bartın Nehri'nin bir kolu olan Balamba Deresi'nden beslenen Balamba Şelalesi, Amasra’nın görülmesi gereken tabiat harikalarından biri. 15 metre yükseklikten dökülen şelale, yemyeşil çam ormanları arasında tablo güzelliğinde bir manzaraya sahip. Doğa gezileri, piknik ve kamp yapmak için ideal olan Balamba Şelalesi, yılın her mevsimi fotoğrafçılar tarafından da ziyaret ediliyor.

El değmemiş güzelliklerinin korunması amacıyla 1994 yılında tabiat anıtı ilan edilen Balamba Şelalesi’nin zengin bitki çeşitliliği de çok ilgi görüyor. Seyir alanlarından ve yürüyüş parkurlarından muhteşem fotoğraflarını çekebileceğiniz şelalede modern dünyadan uzakta huzurlu zamanlar geçirerek dinlenebilirsiniz. Balamba Tabiat Parkı’nın içinde yer alan şelaleye Amasra merkezinden hareket eden Çaydüzü minibüsleriyle 20-25 dakika içinde geçebilirsiniz.

Konum Linki

43. Amasra Barış Akarsu Parkı

Amasra'nın merkezinde, Küçük Liman'ın yanında yer alan Barış Akarsu Parkı, 2007 yılında genç yaşta hayatını kaybeden ünlü rock şarkıcısı Barış Akarsu anısına açıldı. İlçenin en sevilen rekreasyon alanlarından biri olan ve yaklaşık 10 dönümlük geniş bir alanı kapsayan parkın içinde Barış Akarsu'nun bronz bir heykeli, kafeterya ve bir çay bahçesi bulunuyor.

Amasra'yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören Barış Akarsu Parkı, ülkenin dört bir yanından gelen Barış Akarsu hayranlarının da Amasra’da ilk uğradığı yerler arasında. Amasra merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz parkta çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabilir, hafta sonu sporu yapabilir ve Barış Akarsu heykelinin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

44.Amasra Bakacak Tepesi

Amasra'nın muhteşem manzarasını en güzel görebileceğiniz seyir alanı ve popüler turistik noktalardan biri olan Bakacak Tepesi, Amasra'nın merkezinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Özellikle gün doğumu ve gün batımlarında Amasra'nın kuş bakışı eşsiz manzarasını seyretme imkanı bulabileceğiniz tepeden Amasra Kalesi, Küçük Liman, Büyük Liman, Direkli Kaya, Ağlayan Ağaç ve Tavşan Adası gibi ilçenin bütün güzellikleri görmeniz mümkün.

İlçeyi gezen turistlerin fotoğraf çekmek ve tertemiz havada dinlenmek için mutlaka uğradığı Amasra Bakacak Tepesi’ne her saat bulabileceğiniz minibüslerle veya 7 gün 24 saat hizmet veren taksilerle kolayca ulaşabilirsiniz. Tepede hizmet veren çay bahçesinde çarpıcı Amasra manzaraları eşliğinde içeceğinizi yudumlayarak yorgunluk atmayı unutmayın.

Konum Linki

45. Amasra Deniz Feneri

Boztepe’de kartpostal güzelliğinde büyüleyici panoramik manzaralar sunan Amasra Deniz Feneri, 1863 yılında inşa edildi ve günümüzde de çalışmaya devam ediyor. Karadeniz’in en eski deniz fenerlerinden biri olmasıyla ünlü olan, 77 metre yükseklikte ve 3 metre çapındaki Amasra Deniz Feneri’nin ışığı, yaklaşık 20 deniz mili uzaktan bile görülebiliyor. Bulunduğu konumdan sunduğu çarpıcı Karadeniz manzaralarından dolayı Amasra'nın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri haline gelen deniz fenerinde özellikle gün batımlarında gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

46. Amasra Küçük Kilise

Amasra Kalesi'nin içinde gezebileceğiniz başka bir etkileyici tarihi yapı, Bizans döneminde inşa edildiği düşünülen Küçük Kilise. 15. yüzyılda Osmanlılar kaleyi ele geçirdikten sonra mescide dönüştürülen Amasra Küçük Kilise, etkileyici mimarisi ve tarihi önemiyle kaleyi gezen turistler tarafından çok ziyaret ediliyor. Döneme uygun olarak kesme taşlarla inşa edilen ve 2002 yılında aslına uygun olarak restore edilen Küçük Kilise, günümüzde kültür ve sanat evi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Yıl boyu düzenlenen pek çok güzel etkinliğe katılabileceğiniz Amasra Küçük Kilise’ni gezdikten sonra Amasra Kalesi surlarından ilçenin panoramik manzaralarını izlemeyi de unutmayın.

Amasra Küçük Kilise 2023 giriş ücretleri

 • Ücretsiz

Amasra Küçük Kilise Ziyaret Saatleri

 • Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:30 ile 20:00 arası açık.

Konum Linki

47. Amasra Kapalı Pazar Alanı

Amasra merkezinde Güray Karakaş Sokak üzerinde yer alan Amasra kapalı pazar alanı, alışveriş yapmak isteyen yerli halk ve tatilcilerin ilk uğradığı yerler arasında. Dar sokakları süsleyen onlarca dükkanın hizmet verdiği pazar alanında organik sebze ve meyvelerden çeşit çeşit peynirlere, ev yapımı reçellere ve yöresel yiyeceklere kadar birçok ürünü bir arada bulabilirsiniz. El yapımı süs eşyaları, yöresel giysiler ve birbirinden güzel takılar da alabileceğiniz Amasra kapalı pazar alanının hareketli atmosferinde keyifle gezdikten sonra küçük bir lokantada mola verip Amasra’nın yerel yemeklerini tatmayı da unutmayın.

Konum Linki

48. Amasra Ağlayan Ağaç

Amasra'nın Boztepe Adası'nın doğusunda yer alan yüzlerce yıllık bir selvi ağacı olan Ağlayan Ağaç, Amasra'nın en ünlü anıt ağacı biri olarak insanları kendine çekiyor. Denizden ve havadan aldığı nemi bünyesinde toplayarak, ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmur damlası olarak geri vermesinden ismini alan Ağlayan Ağaç’ın gövdesi ve dalları bu mevsimlerde su damlacıkları ile kaplanıyor.

İlginç özelliğiyle ilçeyi gezen yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi gören ağaç, 1989 yılında koruma altına da alındı. Yaklaşık 350 yaşında olduğu tahmin edilen selvi ağacının çevresindeki çay bahçesinde keyifli bir mola vererek çayınızı yudumlayıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ağacın çevresinde yöresel hediyelik eşyalar ve organik ürünler alabileceğiniz tezgahlar da hizmet veriyor.

Konum Linki

49. Amasra Galla Pazarı

Amasra'da geleneksel hale gelen ve her salı ile cuma günü kurulan ünlü Galla Pazarına da ilçeyi gezerken mutlaka uğramalısınız. Yöre kadınlarının el emeği göz nuru yaptığı birbirinden güzel ürünlerin satıldığı Galla Pazarı, Amasra'nın merkezinde Çekiciler Sokak'ta kuruluyor."Kadın Pazarı" anlamına gelen Galla Pazarı, 100 yılı aşkın bir süredir kurulmaya ve ilgi görmeye devam ediyor.

Pazarı gezerken Amasra kadınları tarafından üretilen el sanatları ürünleri, bölgede yetiştirilen organik taze sebzeler, Amasra’nın ünlü peynirleri, tereyağı, bal, reçel, turşu, mantı, erişte ve Karadeniz ekmekleri gibi birçok yöresel ürünü inceleyerek satın alabilirsiniz. Amasra’nın kültürünü ve yaşam tarzını anlamak için de ideal bir gezi alanı olan Galla Pazarında hediyelik yöresel ürünler alabilir ve yerel lezzetler tadarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Küçük Liman Plajı Ziyaret Saatleri

 • Salı ve cuma günleri 09:00 ile 21:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

50. Edhem Ağa Konağı

Osmanlı döneminden günümüze kalan en güzel sivil mimari örneklerinden biri olarak özenle korunan Edhem Ağa Konağı, Amasra’nın da en güzel yapılarından biri olarak çok ziyaret ediliyor. 1889 yılında Safranbolulu ustalar tarafından inşa edilen tarihi konak, pek çok dizi ve filmin çekildiği yer olmasıyla da ilgi görüyor. 1968 yılında yaşanan depremde hasar aldıktan sonra aslına uygun olarak yenilenen Edhem Ağa Konağı’nın antikalar, resimler, fotoğraflar ve tarihi objelerle süslü odalarını da keyifle gezme şansı bulabilirsiniz.

Edhem Ağa Konağı 2023 giriş ücretleri

 • Ücretsiz

Edhem Ağa Konağı Ziyaret Saatleri

 • Haftanın her günü 08:00 ile 17:00 arası açık.

Konum Linki

51. Bartın Çayı

Bartın ve Amasra’nın sıcak yaz aylarından en sevilen doğaya kaçış noktalarından biri olan Bartın Çayı, ilçe merkezine sadece 29 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ilgaz Dağları'ndan başlayan ve yemyeşil doğal güzellikler arasında kilometrelerce ilerleyen Bartın Çayı, eski dönemlerden beri her köşesinde karşınıza çıkacak güzellikleriyle insanları kendine çekiyor.

Doğa yürüyüşleri, kampçılık, bisiklet gezileri, olta balıkçılığı ve fotoğraf safarileri gibi aktivitelere yıl boyunca katılarak keşfedebileceğiniz Bartın Çayı çevresindeki balık çiftlikleri, mesire ve piknik alanlarında da büyük şehirlerin kalabalığından uzakta doğanın içinde dinlendirici zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu:Bartın Çayı’nda yüzmeyi planlıyorsanız akıntılara karşı dikkatli olmalısınız.

52. Gergece Şelalesi

Amasra’nın en bilinen ve çok ziyaret edilen doğa harikalarından biri olan Gergece Şelalesi, ilçe merkezine sadece 14 kilometre uzaklıkta yakın bir konumda yer alıyor. Doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Gergece Şelalesi; sarp kayalar arasından 25 metre yükseklikten dökülen bembeyaz suları, tertemiz havası ve el değmemiş güzelliğiyle sizi büyüleyecek. Buz gibi sularla dolu kaya göletlerinde yüzebileceğiniz, olta balıkçılığı yapabileceğiniz ve seyir alanlarından harika fotoğraflar çekebileceğiniz Gergece Şelalesi’nde serin havada piknik ve kamp da yaparak yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

53. Hatipler Plajı

Hareketli Mugada sahiline kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve sessiz ortamıyla gözlerden uzakta denizin tadını çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği küçük Hatipler Plajı’na da Bartın gezinizde uğrayabilirsiniz. Amasra merkezine yaklaşık olarak 42 kilometre uzaklıktaki plaj, Bartın’ın gizli cennetlerinden biri olarak gösteriliyor. Akdeniz sahillerini aratmayan ince kumları, çevresini saran çam ormanlarıyla hem yüzmek hem de ruhunuzu dinlendirmek için ziyaret edebileceğiniz Hatipler Plajı’nın berrak suları dalış yapmak isteyenler için de ideal. Plajda tüm gün doyasıya yüzdükten sonra akşam da Mugada sahilinde sıralanan balık restoranları, kafeler ve eğlence mekanlarına uğrayarak güzel zaman geçirebilirsiniz

Konum Linki

Yazar Notu:Çakıl kum karışımı sahilde rahat etmek için yanınıza deniz ayakkabısı almanızı ve bazen dalgalı olabilen denizde akıntılara karşı dikkatli olmanızı öneririz.

54. Çağlayan Piknik Alanı

Amasra merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta, Bartın ile Amasra arasında uzanan Çağlayan Piknik Alanı, hafta sonu gezileri için sıkça ziyaret edilen yerler arasında. Çam ormanları içinde gizlenen piknik alanları, mangal bölümleri, çay bahçeleri, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla şehrin en popüler rekreasyon alanlarından biri haline gelen Çağlayan Piknik Alanı’na tertemiz havada hafta sonu sporu yapmak veya yöresel ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları tadarak çocuklarınızla dinlendirici bir gün geçirmek için uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

55. Güzelcehisar Kalesi

Amasra merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Güzelcehisar Köyünde bulunan etkileyici Güzelcehisar Kalesi, Cenevizlilerden günümüze kalan bir tarihi yapı. 12. yüzyılda inşa edilen Orta Çağ kalesi, uzun süre Karadeniz'deki ticaret yollarını kontrol etmek için kullanılmış. Sağlam mimarisiyle günümüze kadar oldukça iyi korunan kalenin 2 kilometre uzunluğundaki etkileyici surları, kuleleri ve burçları arasında unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Çevresini saran doğal güzellikler arasında kartpostal güzelliğinde manzaralar sunan Güzelcehisar Kalesi, doğa gezileri ve tarih turlarının da sevilen mola noktaları arasında. Gözetleme kulesi, zindan ve su sarnıcı gibi bölümlerini de gezme şansı bulabileceğiniz kale, 1994 yılında tescil edildi ve 2002 yılında aslına uygun olarak restore edildi. Cenevizliler döneminden Karadeniz'de kalan en etkileyici eserlerden biri olarak kabul edilen Güzelcehisar Kalesi’ne Amasra’da her saat bulabileceğiniz Güzelcehisar Köyü minibüsleriyle 30 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

56. Aya Nikolas Kilisesi

Tarih ve nostalji sevenlerin Amasra gezilerinde uğramasını önerdiğimiz yerlerden biri de Bartın merkezinde yer alan Aya Nikolas Kilisesi. Bir dönem Rumlar ile Türklerin bir arada yaşadığı Bartın'da Rum ustaların inşa ettiği Aya Nikolas Kilisesi, etkileyici mimarisiyle günümüzde de yerli ve yabancı turistler tarafından çok ziyaret ediliyor.

19. yüzyılda inşa edilen ve günümüzde gelene kadar yıkılan tarihi kilise, 1994 yılında aslına uygun olarak restore edilerek turizme kazandırıldı. Kültür evi olarak hizmet veren Aya Nikolas Kilisesi’nin çarpıcı taş mimarisini inceleyebilir ve kilisede yıl boyu düzenlenen kültürel etkinliklere katılarak mistik atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

57. Çakraz Seyir Tepesi

Çevresinde birçok güzel seyir alanı bulunan Amasra’da muhteşem panoramik fotoğraflar çekmek için Çakraz Seyir Tepesine de uğramalısınız. Amasra merkezine sadece 15 dakika uzaklıkta bulunan ve hem toplu taşıma araçları hem de taksilerle kolayca gidebileceğiniz tepe, yüzlerce metre yükseklikten sunduğu benzersiz Amasra ve Karadeniz manzaralarıyla insanları kendine çekiyor.

Yaz aylarında bile serin kalan havasıyla da çok ilgi gören Çakraz Seyir Tepesine hizmet veren kır bahçelerinde yöresel ürünlerle kahvaltılar yapabilir, piknik alanlarında ise çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Çakraz Seyir Tepesi, yılın her mevsimi doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerine de ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

Araç Kiralama


ipekincir
İpek İncir
61 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar