Her yıl ülkemizden çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Almanya, bordo pasaportlu Türkiye vatandaşlarından kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi talep ediyor. Vize başvurularından verilecek kararlar Almanya İstanbul Başkonsolosluğu, Almanya Ankara Büyükelçiliği ve Almanya İzmir Konsolosluğu’nu tarafından alınıyor. Tüm Almanya vizesi başvuruları bu üç makam tarafından inceleniyor. Peki Almanya vizesi nasıl alınır, istenen belgeler neler?

İçindekiler

Almanya vize başvurusu nasıl yapılır?

Almanya vizesi

Almanya seyahati için T.C. vatandaşlarının Avrupa’nın genelinde en yaygın vize çeşitlerinden olan Schengen vizesi alma zorunluluğu bulunuyor. Schengen vize başvurusu yapabilmek için ise;

 • Almaya seyahati için Schengen vizesi alabilmenin ilk koşulu Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği’nden randevu alınması. Alınması tavsiye edilen randevu tarihi ise seyahatin gerçekleşmesinden en az 15 gün öncesi oluyor. Vizeni sorunsuz bir şekilde almak içinse 3 ay öncesinden de randevunu alabilirsin.
 • Randevu tarihi ve saatinde başvuru merkezinde olmalısın. Randevunu kaçırma durumunda yeniden bir randevu talebi oluşturman gerekiyor. Bu da geç kalmana sebep olabilir.
 • Elçilik ya da konsolosluktan alınan randevuya istenen belgeleri eksiksiz bir biçimde elden teslim etmelisin.
 • Belgeleri eksiksiz bir biçimde teslim etmek içinse öncelikle alacağın vize türünü seçmeli, sonrasında o vize için istenen belgeleri tamamlamalısın.
 • Pasaportunun en az iki sayfasının boş olması, pasaportunun ve önceki vizelerinin tüm kopyalarının ise uçuş tarihinden önce ez az 3 ay geçerli olması gerekiyor.
 • 10 yıldan daha eski bir pasaporta sahipsen Almanya’ya seyahat edemezsin.
 • Eğer alacağın ilk Schengen vizesi ise başvuruda bulunmadan önce parmak izi vermek için randevu almalısın. Parmak izin 5 yıl boyunca geçerli olur.
Uçak Bileti

Almanya vizesi için nereye başvuru yapılmalı?

Almanya’ya kısa süreli vize başvuruları vize danışma merkezleri veya turizm acenteleri aracılığıyla yapılıyor. Bu danışma merkezleri ve acenteler Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendiriliyor.

Uzun süreli vize başvurularının ise Almaya Konsolosluk ya da Büyükelçiliklerine şahsen yapılması gerekiyor. Vize merkezleri başvuru sahiplerini yaşadığı şehre göre değişkenlik gösteren Büyükelçilik ya da Başkonsolosluğa yönlendiriyor.

Vize harç ücretinin başvuru işlemlerinden önce yatırılması gerekiyor.

Almanya vize türleri nelerdir?

vize türleri

Seyahatin amacına ve süresine bağlı olarak vize türleri de değişkenlik gösteriyor. İşte seyahat amacına ve süresine göre tercih edebileceğin Almanya vize türleri;

Almanya turistik vize: En fazla başvurulan vize tipi turistik vizedir. Bu vize isminden de anlaşılacağı üzere Almanya’ya tatil, turistik gezi, eğlence amacıyla ziyaret edecek ve 90 günden az süreli konaklayacakların alması gereken vize türüdür. 

Almanya ticari vize: Ticari faaliyetlerde bulunanların alması gereken vize türü. İş seyahati ya da fuar ziyareti için bu vizeye başvurulması gerekir.

Almanya aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi: Almanya’ya arkadaş, aile, akraba ziyaretine gidenlerin alabileceği vize türü. Bu vize türünde kişi ülkede en fazla 90 gün konaklayabilir ve başvuru yapabilmek için aile, akraba ya da arkadaşının davetiye göndermesi koşulu bulunur.

Almanya transit vize: Farklı bir ülkeye giderken Almaya üzerinden aktarma yapılması durumunda alınması gereken vize türüdür.

Almanya kısa süreli öğrenim ve staj vizesi: Eğitim ya da staj amacıyla Almanya’ya giden ve 90 günden az kalacakların başvurabileceği vize türüdür.

Almanya dil okulu vizesi: Bu vize türüne Almanya’da 90 günden uzun eğitim süresi bulunanlar başvurmalı. Eğer eğitim süresi 90 günden kısa sürüyor ise kişinin Schengen vizesine başvurması yeterlidir.

Aile birleşimi vizesi: Türkiye’de yaşayan T.C. vatandaşlarının Almanya’da yaşayan ailelerin yanına yerleşmesi ya da Almanya’da yaşayan kişinin Türkiye’de yaşayan 18 yaşının altındaki çocuğunu yanına almak için başvurması gereken vize türüdür.

Almanya çalışma vizesi: Almanya’da çalışmak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür.

Almanya kültürel ve sportif faaliyet vize türü: Almanya’da gerçekleşecek olan herhangi bir sportif ve kültürel faaliyetlere katılım için alınması gereken vize türüdür. Bu vize türünde de bu tür faaliyetler amacıyla gidilmesinin yanı sıra konaklama süresinin 90 günü aşmaması koşulu bulunur.

Almanya uzun süreli vize: D tipi vize olarak da bilinen uzun süreli vize, Erasmus vizesi, Aile birleşimi vizesi ve Çalışma vizesinin da dahil olduğu vize türüdür. Bu vize Almanya’da 90 günden uzun süre kalacak kişiler tarafından alınır ve ikamet amacıyla verilir. Bu nedenle vize başvuru merkezlerinden alınan bir vize türü değildir. Başvuruların direkt olarak Almaya Konsolosluk ya da Büyükelçiliklerine yapılması gerekir.

Almanya kısa süreli vize: C tipi vize olarak da bilinen Almanya kısa süreli vize, esasında ziyaretin 90 günü aşmadığı tüm vize türlerine denir Bu vize türü içerisinde turistik vize, aile ziyareti vizesi ve ticari vize yer alır.

2023 Almanya vize ücreti ne kadar?

vize ücretleri

2023 Almanya vize ücreti; Almanya vize ücreti 2023 yılı için 180 Euro olarak belirlendi.

Almanya turistik vize başvurusu için istenen belgeler

 • Almanya vize başvuru formu
 • 10 yıldan eski olmayan, en az 2 sayfası boş olan ve en az 6 ay geçerliliğe sahip pasaport
 • Eski pasaport ve vizeler
 • Kimlik fotokopisi
 • Vize harcı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Son 3 aya ait banka hesap dökümü
 • Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • Barkodlu SGK işe giriş bildirgesi
 • Barkodlu SKG hizmet dökümü
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Şirket antetli kağıdına yazılı, seyahat amacı ve gidiş-dönüş tarihlerini belirten kaşeli ve ıslak imzalı dilekçe
 • Varsa tapu, kira kontratı, araç ruhsatı ve kredi kartı fotokopileri
 • Konaklama bilgileri
 • Gidiş – dönüş uçak biletleri

Almanya turistik vizesi almak isteyen çalışanlardan istenen belgeler yukarıdaki gibidir. Farklı vize türleri, çalışmayan kişiler ya da öğrencilerden bu belgelerin dışında farklı belgeler talep edilebilir.

Almanya vizesi kaç günde çıkar?

Normal şartlarda vize başvuruları başvuru işlemleri yapıldıktan sonra resmi tatillere de bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte kısa süreli vize başvurularının en erken 7 en geç 15 gün içinde tamamlanması beklenir.


busraguzeller
Büşra Güzeller
177 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN