Türkiye’nin güneyinde yer alan, kültürü, tarihi ve havası ile kendisine has bir kent olan Adana’da hem yerli halkın hem de şehre misafir olarak gelenlerin rahat bir nefes alabileceği birçok mesire ve piknik alanı bulunuyor. Adana piknik alanları konusunda oldukça bereketli bir yer. Şehir merkezinden uzakta, doğa ile iç içe olan piknik alanları olduğu gibi, şehir merkezinde de piknik yapmak için uygun alanlar da yer alıyor. Kentte piknik yapmak için en uygun zamanın bahar ve yaz ayları. 

İşte birbirinden güzel, Adana piknik yerleri. 

Önemli not: Yazımızdaki fiyatlar 2023 Temmuz  ayına göre düzenlendi. Fiyatlar aylık olarak değişebilir.

İçindekiler

1- Dağılcak Piknik Alanı

Adana’nın kuzeyinde yer alan Kozan’daki Dağılcak Milli Parkı içerisinde yer alan Dağılcak piknik alanı serin, rahat ve eğlenceli bir gün geçirmek isteyen kişilerin uğrak noktalarından biri. Mesire alanı kapsamında barbekü alanları, masalar hizmete sunuluyor. Dağılcak Piknik Alanı içerisinde alkol almanın yasak olduğunu da belirtelim. Tüm bunlara ek olarak alan içerisinde çocukların oynaması için ayrılmış park da bulunuyor. 

Ulaşım

Dağılcak Piknik Alanı’na giden herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmuyor. Bu nedenle kendi aracınızı kullanabilir veya Kozan’dan taksi ile gelebilirsiniz. 

2023 Dağılcak Piknik Alanı Giriş Fiyatları

 • Araç ile giriş: 20 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Piknik için ayrılan masa bölümü oldukça az olduğu için erken saatte gelmek faydalı olabilir.

2- Bucak Cennet Vadisi

Kozan’da doğa ile baş başa eşsiz bir gün geçirmenizi sağlayacak Bucak Cennet Vadisi, adeta cennetten bir köşe. Sazlıklar, söğüt ağaçları ve su birikintisi ile sizi karşılayan mesire alanında piknik yapmanıza imkan tanıyan masalar ve barbekü alanları bulabilirsiniz. Ayrıca çocukların oynaması için küçük bir park da mevcut.

Ulaşım

Bucak Cennet Vadisi’ne giden herhangi bir toplu taşıma bulunmuyor. Yalnızca kendi aracınızla ya da Kozan’dan taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

2023 Bucak Cennet Vadisi Giriş Fiyatı

 • Bucak Cennet Vadisi’ne giriş için herhangi bir ödeme talep edilmiyor. 

Konum Linki

Yazar Notu: Sessiz ve sakin bir yer olan Bucak Cennet Vadisi içerisinde alışveriş yapabileceğiniz bir nokta bulunmuyor. Bu nedenle almanız gereken malzemeleri buraya gelmeden temin etmek faydalı olabilir.

3- Karataş (Kumluk) Tabiat Parkı

Karataş ilçe sınırları içerisinde yer alan Karataş (Kumluk) Tabiat Parkı bünyesinde hizmet veren piknik alanı, hafta sonlarını ailesi ile birlikte geçirmek isteyenler için ideal bir nokta. Hem denize girebileceğiniz hem de piknik yapabileceğiniz alanda birçok imkan bulunuyor. Piknik alanında masa ve barbekü alanlarının yanı sıra yiyeceklerinizi yıkayabilmeniz için birçok çeşme de hizmetinize verilmiş. Çocuklar için oyun alanı bulunan mesire yerine giderken yanınıza mutlaka temizlik malzemesi alın. 

Ulaşım

Karataş ilçesinde kalkan toplu taşıma araçları ile Karataş (Kumluk) Tabiat Parkı içerisinde yer alan mesire alanına gidebilirsiniz. 

2023 Karataş (Kumluk) Tabiat Parkı Giriş Fiyatları

 • Yetişkin: 8 TL
 • İndirimli: 4 TL
 • Bisiklet: 8 TL
 • Motorsiklet: 16 TL
 • Minibüs: 72 TL
 • Otobüs: 240 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Alanda alışveriş yapabileceğiniz bir alan olmadığı için ihtiyaçlarınızı önceden temin etmek daha sağlıklı olabilir.

4- Dokuzoluk Piknik Alanı

İsmini buraya akan dokuz pınardan alan Dokuzoluk Piknik Alanı, tertemiz suların içerisinde piknik yapma imkanı sunuyor. Özellikle Adana’nın bunaltıcı sıcağından kaçmak isteyenlere göre bir yer olan alanda kamelya, barbekü alanı, çeşme, mescit gibi birçok hizmet bulunuyor. Yaz aylarında hemen her gün dolu olan alana geç saatlerde giderseniz yer bulma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle erken gitmekte fayda var.  Dokuzoluk Piknik Alanı içerisinde market bulunmuyor. 

Ulaşım

Dokuzoluk Piknik Alanı’na giden toplu taşıma aracı bulunmuyor. Bu nedenle özel araçla gidebilirsiniz. 

2023 Dokuzoluk Piknik Alanı Giriş Fiyatları

 • Dokuzoluk Piknik Alanı’na giriş ücretsiz.

Konum Linki

Yazar Notu: Alışverişlerinizi buraya gelmeden önce yapmanız iyi bir fikir olabilir. Fakat eksikleriniz varsa yakınlarda yer alan köyde küçük bir market bulunuyor.

5- Yerköprü Mesire Alanı

Karaisalı ilçesinde yer alan bu doğa harikası mesire alanı, ziyaretçilerine doğanın tüm renklerini sunuyor. Alan içerisinde mescit, çeşme, otopark gibi birçok hizmet bulunuyor. Bunun yanı sıra günübirlik gelenlerin rahat bir şekilde piknik yapabilmelerine olanak tanıyan barbekü alanları ve masaları günün erken saatlerinde gelerek tutabilirsiniz. Yerköprü Mesire Alanı bünyesinde işletme bulunsa da alışveriş yapabileceğiniz bir nokta yok. Bu nedenle piknik esnasında kullanacağınız ürünleri mutlaka dışarıdaki marketlerden temin etmelisiniz.

Ulaşım

Yerköprü Mesire Alanı’na gidebilmek için öncelikle Karaisalı’ya ulaşmalısınız. Eğer aracınız varsa 10 kilometrelik yolculuk sonrasında ulaşım sağlayabilirsiniz. Aracınız yoksa ilçeden taksi ile piknik alanına gidebilirsiniz. 

2023 Yerköprü Mesire Alanı Giriş Fiyatları

 • Yerköprü Mesire Alanı’na girişte ücret talep edilmiyor. 

Konum Linki

Yazar Notu: Piknik yaparken gölette balık tutma zevkini de yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla yanınızda olta takımı getirebilirsiniz.

6- Belemedik Tabiat Parkı

Adana piknik alanları içerisinde en bilinen yerlerden birisi olan Belemedik Tabiat Parkı, Çakıtsuyu Çayı’nın hemen yanı başında yer alıyor. İçerisinde 200 yıllık çınar ağacı barındıran eşsiz mesire alanında piknik yapmanıza imkan tanıyan birçok hizmet bulunuyor. Bunun yanı sıra pek çok noktada bulunan çeşmeler sayesinde yiyeceklerinizi rahatlıkla yıkayabilir, hijyeni rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Ulaşım

Belemedik Tabiat Parkı’na Adana merkezinden ulaşım sağlamak isterseniz her gün sabah saatlerinde hareket eden Toros Ekspres’e binerek, Belemedik İstasyonu’nda inebilirsiniz. Bunun yanı sıra özel araçlarınızla da buraya gelebilirsiniz.  

2023 Belemedik Tabiat Parkı Giriş Fiyatları

 • Bisiklet: 13 TL
 • Motorsiklet, ATV: 30 TL
 • Otomobil, Kamyonet, Karavan: 40 TL
 • Minibüs: 120 TL
 • Midibüs: 195 TL
 • Otobüs: 390 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Belemedik Tabiat Parkı’nda restoran yer alsa da alışveriş yapabileceğiniz bir alan bulunmuyor. Bu nedenle hazırlıklı şekilde gitmeniz faydalı olabilir.

7- Kozan Barajı Piknik Alanı

Kozan’ın yemyeşil alanlarından birisi olan Kozan Barajı Piknik Alanı, eğlenceli zaman geçirmeniz için birçok hizmetin bir arada bulunduğu bir yer. Oyun parkları nedeniyle çocuklu ailelerin rahatlıkla gidebileceği yerde, piknik masaları ve barbekü alanlarının da bulunduğunu söyleyebiliriz. Burada alışveriş yapılacak alan olmadığı için piknik yapacağınız malzemeleri mutlaka önceden temin edin.

Ulaşım

Kozan Barajı Piknik Alanı’na herhangi bir toplu taşıma aracı çalışmıyor.  Bölgeye yalnızca özel aracınız veya Kozan’dan taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

2023 Kozan Barajı Piknik Alanı Giriş Fiyatları

 • Kozan Barajı Piknik Alanı’nın giriş ücreti bulunmuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Baraj çevresinde geniş piknik alanı olduğu için genelde sürekli yer bulunuyor.

8- Seyhan Nehri ve Barajı

Adana’nın tam ortasından geçen Seyhan Nehri etrafına kurulu olan piknik alanı kent merkezine yakın olması sebebiyle yoğun ilgi görüyor. Burada piknik yapmanız için gerekli hizmet mevcut. Ayrıca çocukların oynayabileceği parklar da mevcut. Etrafında lokanta gibi sosyal tesisler olmasına karşın alışveriş yapılabilecek bir büfe yok. Bu nedenle piknik esnasında kullanacağınız malzemeleri önceden temin etmelisiniz. Tüm bunlara ek olarak piknik esnasında eğlenceli zaman geçirmek isteyen misafirler merakları varsa baraj gölünde balık tutabilirler.

Ulaşım

Adana merkezden buraya toplu ulaşımla gelebilirsiniz. Kentin çeşitli yerlerinden kalkan 111, 112, 114,140, 8-B numaralı otobüsler piknik alanına ulaşmanızı sağlıyor. 

2023 Seyhan Nehri ve Barajı’na Giriş Fiyatları

 • Seyhan Nehri ve Barajı’nda piknik yapmak için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Baraj gölü içerisinde gondol veya tekne ile tur atma şansınız da bulunuyor.

9-Obruk Şelalesi Tabiat Parkı

Tertemiz suları ve yemyeşil doğası ile hafta sonu günübirlik ziyaretler için oldukça uygun bir yer olan Obruk Şelalesi Tabiat Parkı, piknik yapmak için de eşsiz bir ortam sunuyor. Her ne kadar tabiat parkı da olsa bir bölümünün piknik için ayrıldığı ve bunun için masa, mangal alanları gibi yerlerin hizmette olduğunu söyleyebiliriz. Burada piknik yapmak isteyen ziyaretçiler etrafta herhangi bir tesis göremeyecek. Bu nedenle piknik malzemelerini henüz buraya gelmeden almaları gerekiyor. Piknik masasının fazla olmadığını ve erken saatlerde buraya gelmeniz gerektiğini hatırlatmak gerekiyor. 

Ulaşım

Obruk Şelalesi Tabiat Parkı’na ulaşımda herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermiyor. Bu nedenle kendi aracınızla ya da Saimbeyli ilçe merkezinden taksi ile buraya gelebilirsiniz. 

2023 Obruk Şelalesi Tabiat Parkı Giriş Fiyatları

 • Bisiklet: 9 TL
 • Motorsiklet, ATV: 20 TL
 • Otomobil, Kamyonet, Karavan: 30 TL
 • Minibüs: 85 TL
 • Midibüs: 135 TL
 • Otobüs: 270 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Zaman zaman navigasyonların yanlış çalışabildiğini ve mesire alanına farklı bir rota oluşturduğu da biliniyor. Bu nedenle dikkatli gitmekte fayda var.

10- Küp Şelaleleri Mesire Alanı

Aladağ ilçe sınırları içerisinde yer alan Küp Şelaleleri Mesire Alanı, doğa ile bütünleşerek piknik yapmanıza olanak tanıyor. İçeride masa ve barbekü alanları bulunuyor. Piknik alanında restoran bulunsa da belirli dönemlerde hizmet vermiyor. 

Ulaşım

Küp Şelaleleri Mesire Alanı’na herhangi bir toplu taşıma olmadığı için yalnızca kendi aracınızla ya da Aladağ ilçe merkezinden edineceğiniz taksi ile gidebilirsiniz. 

2023 Küp Şelaleleri Mesire Alanı Giriş Fiyatları

 • Küp Şelaleleri Mesire Alanı’na giriş için ücret talep edilmiyor. 

Konum Linki

Yazar Notu: Etrafta büfe tarzında alışveriş yapabileceğiniz bir yer olmadığı için hazırlıklı gitmenizde fayda var.

11-Dilberler Sekisi Piknik Alanı

Adana’nın merkezinde gidilebilecek en güzel yerlerden birisi olan Dilberler Sekisi Piknik Alanı, tüm gün eğlenceli vakit geçirmeniz için birçok hizmeti bir arada sunuyor. Adana’da yaşayanların boğaz olarak tarif ettiği bu eşsiz mekanda piknik yapabilmeniz için masa ve barbekü alanları yer alıyor. Ancak kent merkezinde olduğu için bu yerlerin hızlı bir şekilde dolduğunu hatırlatmakta fayda var. Bunun yanı sıra çocukların oynamaları için parklar da alan içerisinde mevcut. 

Ulaşım

Dilberler Sekisi Piknik Alanı’na 114 numaralı toplu taşıma aracı gidiyor. Ayrıca taksi veya özel aracınızla da piknik alanına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

2023 Dilberler Seki Piknik Alanı Giriş Fiyatı

 • Dilberler Sekisi Piknik Alanı’na giriş için herhangi bir ödeme talep edilmiyor. 

Konum Linki

Yazar Notu: Dilberler Sekisi Piknik Alanı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz bir yer olmasa da kent merkezinde olmanın avantajı ile eksik ürünleri çevrenizden tamamlayabilirsiniz.

12-Menderes Adası Piknik Alanı

Adana’nın merkezine oldukça yakın konumda olan ve gözde piknik alanlarından birisi olan Menderes Adası Piknik Alanı, baraj gölünün tam kıyısında yer alması sebebiyle birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Etrafında birçok kafe ve restoran bulunması zaman zaman aradığınız malzemeleri bulabilmenize imkan tanıyor. Çocuklar için oyun alanları bulunsa da yeterli görülmeyebilir. 

Ulaşım

Menderes Adası Piknik Alanı’na 144, Cemalpaşa 1, Cemalpaşa 2 ve Cemalpaşa 3 otobüsleri ile gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi aracınızla da piknik alanına ulaşım sağlayabilirsiniz. 

2023 Menderes Adası Piknik Alanı’na Giriş Fiyatları

 • Menderes Adası Piknik Alanı’na giriş için ücret talep edilmiyor. 

Konum Linki

Yazar Notu: Piknik alanında masa ve barbekü alanı bulunmuyor. Bu nedenle yanınızda kendi masa ve sandalyenizi götürmeniz sağlıklı olur.

Uçak Bileti


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
142 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN