• Anasayfa
  • Bilgi
  • 7 bölgeden mutlaka görülmesi gereken 7 tarihi yer

7 bölgeden mutlaka görülmesi gereken 7 tarihi yer

tugbahacibayramoglu

Tarih tutkunları için ülkemiz cennet. Bir çok ülkenin tarihinden daha eski yapılara sahibiz. Hitit, Frig, Urartu, Lidya uygarlıklarına ardından Roma Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış bu topraklarda, gezecek çok sayıda tarihi yer var. Ancak ben ülkemizi 7 bölgeye ayırıp mutlaka görmeniz gereken en önemli yerleri sıraladım. Yoksa gerçekten de yazmaya kalksak sayfalarca yazacağımız tarihi yere sahibiz.

İçindekiler

Marmara Bölgesi:

Marmara Bölgesi’nde özellikle İstanbul başlı başına bir tarih cenneti. Ayasofya, Sultanahmet Camisi, Süleymaniye Camisi’nin bulunduğu tarihi yarımadayı hakkını vererek gezmek için bir kaç gün bile yetmez. Ancak Marmara Bölgesi’nde Osmanlı’ya başkentlik yapmış olan iki şehir Edirne ve Bursa’yı da geçmeyelim. Burada dünyaca ünlü çok sayıda cami de bulunuyor. Bunlardan en ünlüsü Edirne’deki Selimiye ve Bursa’daki Ulu Cami.

selimiye camii

Uçak Bileti

Ege Bölgesi:

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Ege Bölgesi’nde de gezecek tarihi yer çok. Ancak en ünlüsü ve birbirine yakın gezilebilecek en iyi yer Efes. Efes Antik Kenti dünyanın önemli antik kentlerinden birisi. Meryem Ana’nın bir zamanlar yaşadığı Meryem Ana evi ve eski bir Rum köyü olan Şirince de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Onun dışında Bergama’daki antik kent, Pamukkale Bölgesi, Dalyan ve Fethiye bölgesi de gezilebilir.

efes

 

Akdeniz Bölgesi:

Akdeniz Bölgesi de antik kentleri tarihi yerleriyle gezecekleri büyüleyecek bir bölge. Bir de doğasını eklediğinizde sizi çok güzel manzaraların karşılayacağı kesin. Ancak şöyle batıdan doğuya doğru bir sıralama yaparsak Demre, Kaleköy ardından Olimpos bölgesi gezilebilir. Sonrasında Side Antik kenti ve hemen yakınındaki Aspendos tiyatrosu da görülmeye değer. Alanya Kalesi ve tersanesi de benim en çok etkilendiğim yerlerin başında geliyor.

alanya kalesi

 

İç Anadolu Bölgesi:

İç Anadolu Bölgesi de ülkemizin diğer bölgeleri gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Ancak Kapadokya bölgesi artık dünyada ününü almış bir yer. Ürgüp, Avanos, Ihlara Vadisi’nin yer aldığı bu bölgede tarihle iç içe bir hayatınız olacak. İç Anadolu’da Hattuşaş’a ev sahipliği yapmış Çorum, Amasya, Eskişehir ve başkent Ankara gibi yerler gezilebilir.

kapadokya

Güneydoğu Anadolu:

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de gezecek çok sayıda tarihi yer var. Muhteşem evleri, tarihi çok eskilere dayanan Süryani kiliseleriyle Mardin tam bir cennet yeri. Balıklıgöl ve Hz. İbrahim mağarasıyla Urfa da mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelir. Ancak Nemrut Dağı’nı ve Halfeti’yi de içine alan bir program yapmanızı öneririz.

nemrut dağı

Doğu Anadolu:

Doğu Anadolu Bölgesi de bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış yer. Ancak Van’ın ayrı bir önemi var. Van Gölü üzerinde yer alan tarihi Akdamar Adası mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelir. Erzurum’da özellikle Selçuklu dönemine ait çok sayıda eser var. Ağrı Dağı, Kars’taki Ani Harabeleri de gezilecek yerler listesine alın.

akdamar adasi

Karadeniz Bölgesi:

Karedeniz Bölgesi özellikle doğal güzellikleriyle ünlü bir bölgemiz. Ancak orada da tarihi çok eskilere dayanan yerler var. En ünlüsü Trabzon’daki Sümela Manastırı. MS 365-395 yılları arasında yapılmış deniz seviyesinden 1.150 metre yüksekliğe inşa edilmiş bu Ortodoks Manastırı gördüğünüzde o günün teknolojisiyle nasıl yapıldığına inanmak zor.

sümela


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN