• Anasayfa
  • Bilgi
  • 65 yaş üstü Seyahat İzin Belgesi alma zorunluluğu kaldırıldı

65 yaş üstü Seyahat İzin Belgesi alma zorunluluğu kaldırıldı

tugbahacibayramoglu

Bir yılı aşkın süredir şehirlerarası seyahatleri için Seyahat İzin Belgesi alarak yolculuk eden 65 yaş üstü vatandaşların artık bu belgeyi alarak yolculuk yapmalarına gerek yok.

17 Mayıs’ta açıklanan Yeni Kademeli Normalleşme kararlarıyla birlikte 65 yaş üstü vatandaşların seyahat izin belgesi alma zorunluluğu kaldırıldı. Artık 65 yaş üstü vatandaşlar uçak, otobüs, tren gibi toplu ulaşım araçlarıyla yapacakları yolculuklar öncesinde Seyahat İzin Belgesi almak zorunda kalmayacak. Özel araçla da kısıtlama olmayan gün ve saatlerde yolculuk yapacaksa yine bu belgeyi almalarına gerek yok. Yeni genelgeye göre Seyahat İzin Belgesi sadece hafta içi akşam ve hafta sonları özel araçlarla yapılacak şehirler arası yolculuklar için tüm yaş grupları için gerekiyor. Toplu ulaşım araçları kullanılacaksa kısıtlamanın olduğu gün ve saatler için de belge alınması gerekmiyor.

Kısıtlama günlerinde özel araç için gerekiyor

Birkaç gün önce 76 yaşında annem için Seyahat İzin Belgesi almak istedim. Önce Alo 199’u aradım. Vatandaş temsilcisi artık sokağa çıkma yasağının olduğu gün ve saatlerde özel araçlarla yapılacak yolculuklar dışında Seyahat İzin Belgesi alma zorunluluğunun olmadığını söyledi. E-Devlet’e girdim orada eskisi gibi 65 yaş üstü seyahat izin belgesi alma butonu kaldırılmış. Bir kez daha Alo 199’u aradım. Aynı yanıtı aldım. Zaten isteseniz de bu belgeyi alabileceğiniz bir yer yok. Çünkü ne Alo 199 ne de e-Devlet’ten alınıyor.

Seyahat İzin Belgesi sadece sokağa çıkma yasağının olduğu gün ve saatleri için alınabiliyor. E-devlette ‘Seyahat İzin İşlemleri’ kısmı Zorunlu Haller için var. Yani Seyahat İzin Belgesi sadece sokağa çıkma yasağının olduğu gün ve saatlerde özel araçla yapılacak yolculuklar için gerekiyor. Hafta içi akşam 21:00 sabah 05:00 saatleri ile hafta sonları cumartesi pazar günleri cenaze, hastalık randevusu, askerlik terhisi gibi özel durumlar için o da özel araçla yolculuk yapılacaksa izin belgesi alınması gerekiyor.

Zorunluluk kaldırıldı

Bu durumda 65 yaş üstü vatandaşlar da tıpkı diğer vatandaşlar gibi şehirlerarası yolculuk yaparken belge almak zorunda kalmıyor. Bu belgeyi sadece sokağa çıkma yasağının olduğu gün ve saatler için özel araçla yapılacak yolculuklar için almak zorunlu.

18 yaş altına veli zorunluluğu kaldırıldı

Yeni düzenlemelerde 18 yaş altı için de değişiklikler var. 18 yaş altı yolcular, Covid-19  öncesinde olduğu gibi  tek başına seyahat edebilir. Yanında velisinin olma zorunluluğu veya seyahat izin belgesi zorunluluğu yok. 

Şehir içi toplu ulaşım yasak

Yeni genelgeye göre 65 yaş üstü vatandaşlar sadece şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanamıyor. Aşı olan 65 yaş üstü vatandaşlar için sokağa çıkma saat kısıtlaması da sona erdi. Aşı olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar ise hafta içi saat 10:00 – 14:00 saatleri arasında sokağa çıkabiliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN