Cumhuriyetimizin ilanının 93. yılını kutlayacağımız yıl dönümüne az kaldı. 1 asır önce dedelerimizin ninelerimiz yazdığı bu kahramanlık öyküsü sayesinde cumhuriyetimize kavuştuk. Bu özel günü ya da haftayı çocuklarınızla birlikte özel bir şeyler yaparak kutlamaya ne dersiniz? Şehrinizde ya da size yakın yerlerde Cumhuriyet Bayramı için gezebileceğiniz çok özel yerler var.

İçindekiler

1- Bandırma Vapuru (Samsun)

Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadele için yola çıktığı Bandırma Vapuru artık Samsun limanında demirli. Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da milli mücadele için Samsun'a çıktığı bu vapurun birebir örneği yeniden yapıldı. Müze olarak ziyaret edilebiliyor. İçerisinde canlandırmalar orijinal eserler var.

Bandırma  vapuru

Uçak Bileti

2- Eski Meclis Binası (Ankara)

Ankara'da iseniz gezecek yer çok. Anıtkabir, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki Cumhuriyet Devri Müzesi, Atatürk Evi gibi yerler var. Ancak beni en çok etkileyen binalardan biri de eski Meclis Binası. Ulus'taki 1915 yılında yapımına başlanan bu binada sıralar cumhuriyetin kabul edildiği zamanki orjinalliğini koruyor. Cumhuriyetin öyküsünü bu binadaki duvarlardan izlemekte fayda var.

Eski Cumhuriyet Binası

3- Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi (Kütahya)

Kurtuluş Savaşı'nın en önemli mücadelesinin geçtiği yerlerden biri olan Kütahya'nın Dumlupınar ilçesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi bulunuyor. 1939 yılında açılan bu müzede Kurtuluş savaşına ait 139 eser var. Yine Kütahya'ya yakın Afyon ili yolu üzerinde büyük bir anıt mezar da bulunuyor.

Dumlupına

Enuygun Oteller için Tıklayın butonu

4- Cumhuriyet Tarihi Müzesi (Eskişehir)

Cumhuriyet tarihinin anlatılması amacıyla kurulan bu müze Eskişehir'in tarihi konaklarıyla ünlü Odunpazarı semtinde yer alıyor. 1994 yılında açılan müzede cumhuriyet savaşına ait güzel eserler ve anlatımlar var. Bandırma Vapuru, Nusret Mayın gemisi gibi kurtuluş savaşının önemli gemilerinin de maketleri bulunuyor.

Cumhuriyet Tarihi müzesi

karsilastir

5- Cumhuriyet Eğitim Müzesi (İstanbul)

Sultanahmet Meydanı'nda Marmara Üniversitesi rektörlük binasının arkasında yer alan Cumhuriyet Eğitim müzesi aynı zamanda tarihi bir binada yer alır. Cumhuriyet dönemine ait eserlerin eğitici bir şekilde sergilendiği müze ziyareti için önceden izin almak gerekli. İstanbul ayrıca Şişli Atatürk Evi Müzesi, Florya Atatürk Köşkü gibi yerler de ziyaret edilebilir.

istanbu müzesi

6- Atatürk Köşkü (Trabzon)

Trabzon'un en güzel yapılarından biri olan Atatürk Köşkü çam ormanlarıyla kaplı bir alanda yer alır. Binanın içinde Atatürk'ün bu evde kaldığı döneme ait eşyalar Atatürk'ün portreler dikkat çekici. Atatürk bu evde kaldığı sırada mal varlığını Türk halkına bıraktığına dair vasiyetini yazmış.

Atatürk köşkü

7- Atatürk Evi Müzesi (Antalya)

Atatürk'ün Antalya'da konaklığı bu bina daha sonra müzeye dönüştürülmüş. Tipik bir Antalya konağı mimarisi olan yapıda Atatürk'ün kaldığı dönemdeki eşyalar ve mobilyalar sergileniyor. Müzede ayrıca çok sayıda portre de var. Antalya'nın Alanya ilçesinde de bir Atatürk evi bulunuyor.

Atatürk evi müzesi


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN