Uçak seferleri iptal olursa ne olur?

Bazen olumsuz hava koşulları ya da başka nedenlerden dolayı hava yollarının uçuşları iptal etmesi gerekebilir. Böyle bir durumda kalınırsa uçuşu iptal edilen yolcuya bilet ücretinin iadesi, yolcunun seyahat başlangıç noktasına ücretsiz bırakılması, son varış yerine güzergâh değişikliği sağlanması, daha ileri bir tarihte aynı rotaya yeni bir uçuş ayarlanması seçenekleri yolcuya sağlanan haklardandır. Yolcu uçuşu iptal olursa bu haklardan birini seçebilir.

Daha detaylı inceleyecek olursak böyle bir durumda hava yollarının yükümlülükleri:

-Bilgi verme: Uçuşun iptal edildiğiyle ilgili yolcuları bilgilendirme yükümlülüğü.

-Güzergâh değiştirme: Yolcu son varış yerine güzergâh değişikliği talep edebilir. Böyle bir durumda koşullar sağlanırsa yolcuya kolaylık sağlanabilir.

-Bilet bedelini iade etme: Yolcu talep ederse bilet ücretinin geri ödenmesi yükümlülüğüdür.

-Hizmet verme: Gün aşımı söz konusu değilse hava yolu şirketi yolculuğu iptal edilen yolculara yiyecek ve içecek sağlamalı. Gün aşılacaksa yolcunun konaklayacağı yeri ayarlamalı. Yolcuları konaklama yerine ulaştırma görevini de hava yolu yerine getirmeli.

-Tazminat verme: Yolcuların hakları SHY-YOLCU Yönetmeliği ile koruma altında. Bu yönetmeliğe göre hava yolu şirketleri yolculara tazminat ödemek zorunda kalabilir.

 Yolcular hangi durumlarda tazminat alabilir?

-Uçağın kapasitesinden fazla bilet satıldığı için uçakta yer kalmazsa,

-Olağanüstü hava koşulları ya da haller dışında uçuş iptal edilirse,

-Uçuş saati en az 2 saat öne alınır ya da ertelenirse,

-Yolcuya iptal 2 hafta öncesinde haber verilmezse,

-Yolcuya 7 gün ya da 2 hafta arası bir süre içerisinde haber verilirse ama buna rağmen en fazla iki saat önce son varış yeri ve kalkışa planlanan varış saatinden en fazla dört saat sonra ulaşım sağlayabilecek güzergâh önerilmezse yolcu tazminat isteyebilir.

Uçuşlar siyasi nedenlerden dolayı iptal edilirse tazminat ödenmez.

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara