Uçak inişe geçtiğinde dikkat edilmesi gerekenler

Pilot uçağı indirdiği anda, uçakta alkışların başladığına muhtemelen denk gelmişsinizdir. Bunun nedeni; uçak kalkarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattığım yazımızda da paylaştığım gibi, uçak yolculuklarından çekinenlerin korkularının kalkış ve iniş aşamalarında yoğunlaşıyor olması.  Uçağın sorunsuz yere inişi herkesi sevindiriyor.

Uçak içi güvenliğin sağlanması, iniş aşamasında yaşanabilecek sağlık sorunlarını engellemek için uyulması gereken belli kurallar var. Bu kurallara dikkat etmek uçakla ilgili korkularınızı da azaltacaktır.

Uçak İnerken

Pilotun uçağı inişe geçireceğini bildirmesi ve kabin görevlilerinin gerekli pozisyonları almaları gerektiğini belirtmesi ile başlayan süreçtir. Ayakta dolaşmamalı ve koltuğunuza oturmalısınız. İniş anonsu ile birlikte koltuklar dik konuma getirilmeli, kemerler sıkıca bağlanmalı, pencereler açık, öndeki sehpalar kapalı konuma getirilmeli. Elektronik cihazlar tamamen kapatılmalı. Uçak alçalacağından dolayı sarsıntılar olması gayet doğal. Uçak inerken kuleden iniş izni beklemesinden dolayı daireler çizerek iniş sırasını bekleyebilir, bununla ilgili de endişelenmenize gerek yok.

İndikten Sonra

Uçak ekranlarından ve sesli olarak uyarı gelene kadar kemerlerimizi açmamalısınız. Ayağa kalkmamalı ve cep telefonlarınızı açmamalısınız. Uçak yere indiği anda hemen telefona sarılan çok sayıda kişi görüyorum ne yazık ki. Bu kişiler uçağın güvenliğini tehlikeye atıyorlar. Uçak iniş yaptıktan sonra da uzun bir mesafeyi yavaşlamak ve iniş yapacağınız yere varmak için tekerlekler üzerinde gidiyor. Uçuşun bitmesi için inişin sorunsuz tamamlanması gerekli, lütfen sabırla bekleyiniz.

İstatistiklere göre uçakta yaşanan kulak tıkanıklıkları genelde iniş aşamasında gerçekleşiyor bunun gibi bir sorunla karşılaşmamak için Uçakta kulağım tıkanıyor ne yapmalıyım?" yazımızı okuyabilirsiniz. İniş sırasında uyumamanızı ve çocuğunuz varsa onların da iniş süresince uyanık kalmasını sağlamanız iyi olacaktır, böylece kulak tıkanıklığı ve benzeri basınç nedenli sorunların da erkenden farkına varabilirsiniz.

Uçak inerken dikkat etmeniz gereken noktalara uymanız güzel bir yolculuk için yeterli. Uçak yolculuğu en güvenilir yolculuk biçimi olduğundan dolayı rahatlıkla hava yolu ile seyahat edebilirsiniz. İyi yolculuklar.

Son güncelleme: 28/01/2014

Cem Dişbudak
Cem Dişbudak

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.

İlk yorumu siz yapın
Enuygun Com İnternet Bilgi Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret AŞ, Enuygun Seyahat adıyla Türsab’a A-7153 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesidir.
Tüm Merak Ettikleriniz
Para birimi