Uçakta kulak tıkanmaması için yapılması gerekenler

Uçak yolculuklarında yaşanan sağlık sorunlarından birisi de kulak tıkanıklığı, özellikle uçak inerken çok sayıda insan aynı şeyi yaşıyor. Tıkanıklığın basınç farkından kaynaklandığını ve eğer nezle gibi üst solunum yolları hastalıklarımız varsa dikkatli olmamız gerektiğini bilmek gerekiyor. Basit birkaç hareketle tıkanıklığın geçmesini sağlayabilirsiniz.

Uçakta kulak tıkanmaması için yapılması gerekenler

Uçakta kulak neden tıkanır?

Uçak içindeki basınca östaki borumuzun uyum gösterememesinden kaynaklanan kulak tıkanıklığı, çok hızlı yapılan inişlerde kabin basıncı da uygun ayarlanmamışsa ortaya çıkıyor. Kulak tıkanıklığı yaşayan birlikte seyahat ettiğim insanların burun ve ağız soluma yollarını kapatıp kulaklarına hava gönderdiğini fark ettiğim anda onları bunun zararları ile ilgili uyarıyorum. Çünkü tıpçıların valsalva dediği kulağa hava gönderme yöntemi doğru uygulanmaz ise çok zararlı sonuçlara yol açabilir. Kontrolsüz bir hava gönderme aşırı basınca neden olabilir ayrıca genizdeki bakterilerin de orta kulağa kadar yollanmasına neden olabilir.

Kulak tıkanıklığının geçmesi nasıl sağlanır?

  • Sakız çiğnemek
  • Esnemek
  • Şeker emmek östaki borusunu açık tutar. 
  • Eğer grip nezle gibi hastalığınız varsa uçak yolculuğunu tercih etmeyin.
  • Programınız gereği hava yoluyla yolculuk yapmak zorundaysanız, burun açıcı sprey kullanmanızı şiddetle öneriyorum. 
  • Uçuştan yarım saat önce burun spreyi veya damlası kullanmanız östaki borunuzun çalışmasını sağlayarak kulağınızın tıkanmasını engeller.
  • Uçuşların iniş aşamasında uyumamanızı tavsiye ederim, böylece tıkanıklığın erken farkına varabilirsiniz.
  • Çocukların da iniş aşamasında uyumasına izin vermeyin. Dik oturtup su içirerek östaki borularının kapanmamasını sağlayabilirsiniz.
  • Yutkunma hareketlerinin de kulak tıkanıklığının geçmesinde faydası olur. Uçuş süresince sıvı almak da faydalı. Eğer valsalva denilen kulağa hava gönderme yöntemi uygulanacaksa bunu sakin ve yavaş yavaş yapmalısınız. Kulaktan kan geldiyse, işitme kaybı varsa ve birkaç saat olmasına rağmen hala geçmediyse doktorunuza danışmakta fayda var.
Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara