Türbülans nedir ve neden olur?

Türbülans, uçağınızın etrafındaki havadaki bir çeşit değişikliktir. Hava aslında düşündüğümüz gibi tam anlamıyla bir boşluk değildir. Gökyüzünde hava akımları bulunur. Bu hava akımları aşağı ve yukarı hareket ederek dalgalanıp hız değiştirebilir. Özellikle gök gürültülü ve fırtınalı havalarda hava akımları daha sık görülür ve normal havalara göre daha hızlı yer değiştirebilir.

Pilotlar genellikle gerekli incelemeleri yaparak yolcuların türbülanslardan rahatsız olmaması için gereken önlemleri almaya çalışırlar. Ama tüm türbülansları tahmin etmek mümkün değildir.

Türbülans sırasında neler olur?

Türbülans sırasında uçak yüzlerce metre irtifa kaybedebilir, bazen çok şiddetli sarsıntılar da olabilir. Yolcular yerinden fırlayabilir. Kafasını ya da vücudunun başka organlarını çarpanlar olabilir. Şiddetli türbülansta yaralananlar bile olabilir. Aslında pilotlara genelde uçuş sırasında türbülans olabilecek rotalar hakkında bilgi verilir. Bazen pilotlar bu konuda uyarı konuşması yapabilir. Böyle bir uyarı aldığınızda emniyet kemerinizi mutlaka takılı tutmaya devam edin. Hatta yiyecek içecek ikramı sırasında sıcak bir şeyler içmekten kaçının.

Türbülans tehlikeli midir?

Bilinmesi gereken en önemli şey türbülansın tehlikeli olmadığıdır. Türbülanslar biraz rahatsız edici olabilir ama uçaklar en kötü durumlarla başa çıkabilecek şekilde üretilir. En şiddetli türbülansta bile aslında uçak sizin hissettiğiniz kadar fazla hareket etmez. Beynimiz ve vücudumuz türbülans hislerini anlamlandırmakta zorluk çektiği için genellikle korkutucu gelir. Eğer türbülans korkusu yaşıyorsanız zorunlu olmadıkça emniyet kemerinizi açmamanız en iyisi olacaktır.

Türbülanstan korkanlar ne yapmalı?

Eğer türbülansa girmek sizi korkutuyorsa kesinlikte kanatlarda uçmayın. Check-in yaptırırken böyle bir korkunuz olduğunu belirterek orta sıralarda uçmak istediğinizi belirtmenizde fayda var. Özellikle okyanus gibi açık denizlerin üzerinden seyahat ediyorsanız ani türbülansa yakalanma riskiniz de yüksektir. Pilotlar, hostesler ya da sık sık uçak yolculuğu yapanlar türbülansa girmekten korkmaz. Girdikleri sırada çok fazla paniklemezler ancak uçak korkusu olanlar ya da ilk kez uçağa binenler için türbülans hoş bir durum değildir. Türbülans deniz yüzeyindeki dalga gibi düşünebilirsiniz. Türbülansın hava yüzeyinde oluşan bir dalgalanma gibi olduğunu düşünerek sakin olmaya çalışmalısınız.

El bagajınızı düzgün bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olmanız alınabilecek önlemlerden birisidir. El bagajının yerleştirildiği bölümleri hostesler genellikle düzgün bir şekilde kapatılıp kapatılmadığını kontrol ederler. Böylece türbülansın oluşturacağı sallantı durumlarında buralardaki el bagajlarının yerlerinden çıkıp yolcuların üzerine düşmesi engellenmiş olur.

Türbülanstan korkuyorsanız şu soruları sorarak kendinizi rahatlatabilirsiniz:

- Geçmişte kaç kez uçtun, kötü bir şey oldu mu?

- Aile ve arkadaşların kaz kez olaysız uçuşlar gerçekleştirdi?

- Uçak yolculuklarında türbülanstan zarar görmüş bir yakının ya da yakının yakını var mı?

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara