Türbülans nedir?

Uçakla seyahat edenlerin korkulu rüyası türbülans sıcak, soğuk havanın yer değiştirmesi ya da rüzgarın etkisiyle bulutlarda hareketlilik meydana gelmesinden oluşur. Türbülans sırasında uçak sallanır, yüksek ses çıkarır ve bu durum özellikle uçaktan korkanları oldukça zor durumda bırakır. Hatta kuvvetli türbülansa girildiğinde sallantı nedeniyle yerlerinden sıçrayanlar bile olur. Bu yüzden uçuş boyunca emniyet kemerini takmak en güvenilir yoldur.

Türbülans sırasında neler olur?

Türbülans sırasında uçak yüzlerce metre irtifa kaybedebilir, bazen çok şiddetli sarsıntılar da olabilir. Yolcular yerinden fırlayabilir. Kafasını ya da vücudunun başka organlarını çarpanlar olabilir. Şiddetli türbülansta yaralananlar bile olabilir. Aslında pilotlara genelde uçuş sırasında türbülans olabilecek rotalar hakkında bilgi verilir. Bazen pilotlar bu konuda uyarı konuşması yapabilir. Böyle bir uyarı aldığınızda emniyet kemerinizi mutlaka takılı tutmaya devam edin. Hatta yiyecek içecek ikramı sırasında sıcak bir şeyler içmekten kaçının.

Türbülanstan korkanlar ne yapmalı?

Eğer türbülansa girmek sizi korkutuyorsa kesinlikte kanatlarda uçmayın. Check-in yaptırırken böyle bir korkunuz olduğunu belirterek orta sıralarda uçmak istediğinizi belirtmenizde fayda var. Özellikle de okyanus gibi açık denizlerin üzerinden seyahat ediyorsanız ani türbülansa yakalanma riskiniz de yüksektir. Pilotlar, hostesler ya da sık sık uçak yolculuğu yapanlar türbülansa girmekten korkmaz girdikleri sırada çok fazla paniklemezler ancak uçak korkusu olanlar ya da ilk kez uçağa binenler için türbülans hoş bir durum değildir. Türbülans deniz yüzeyindeki dalga gibi düşünebilirsiniz. Türbülansın hava yüzeyinde oluşan bir dalgalanma gibi olduğunu düşünerek sakin olmaya çalışmalısınız.

Merve Kılıç
Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Yorum Yap

Hızlı Uçuş Ara