Türbülans nedir?

Uçakla seyahat edenlerin korkulu rüyası türbülans sıcak, soğuk havanın yer değiştirmesi ya da rüzgarın etkisiyle bulutlarda hareketlilik meydana gelmesinden oluşur. Türbülans sırasında uçak sallanır, yüksek ses çıkarır ve bu durum özellikle uçaktan korkanları oldukça zor durumda bırakır. Hatta kuvvetli türbülansa girildiğinde sallantı nedeniyle yerlerinden sıçrayanlar bile olur. Bu yüzden uçuş boyunca emniyet kemerini takmak en güvenilir yoldur.

Türbülans sırasında neler olur?

Türbülans sırasında uçak yüzlerce metre irtifa kaybedebilir, bazen çok şiddetli sarsıntılar da olabilir. Yolcular yerinden fırlayabilir. Kafasını ya da vücudunun başka organlarını çarpanlar olabilir. Şiddetli türbülansta yararlananlar bile olabilir. Aslında pilotlara genelde uçuş sırasında türbülans olabilecek rotalar hakkında bilgi verilir. Bazen pilotlar bu konuda uyarı konuşması yapabilir. Böyle bir uyarı aldığınızda emniyet kemerinizi mutlaka takılı tutmaya devam edin. Hatta yiyecek içecek ikramı sırasında sıcak bir şeyler içmekten kaçının.

Türbülanstan korkanlar ne yapmalı?

Eğer türbülansa girmek sizi korkutuyorsa kesinlikte kanatlarda uçmayın. Check-in yaptırırken böyle bir korkunuz olduğunu belirterek orta sıralarda uçmak istediğinizi belirtmenizde fayda var. Özellikle de okyanus gibi açık denizlerin üzerinden seyahat ediyorsanız ani türbülansa yakalanma riskiniz de yüksektir. Pilotlar, hostesler ya da sık sık uçak yolculuğu yapanlar türbülansa girmekten korkmaz girdikleri sırada çok fazla paniklemezler ancak uçak korkusu olanlar ya da ilk kez uçağı binenler için türbülans hoş bir durum değildir. Türbülans deniz yüzeyindeki dalga gibi düşünebilirsiniz. Türbülansın hava yüzeyinde oluşan bir dalgalanma gibi olduğunu düşünerek sakin olmaya çalışmalısınız.

Son güncelleme: 23/01/2014

Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. Radikal, Fanatik, Posta, Star,Cumhuriyet gazeteleri ile Cine 5 Televizyonu'nda editörlük ve yazarlık yaptı.

İlk yorumu siz yapın
Enuygun Com İnternet Bilgi Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret AŞ, Enuygun Seyahat adıyla Türsab’a A-7153 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesidir.
Tüm Merak Ettikleriniz
Para birimi