Havaalanında nasıl check-in yapılır?

Havaalanında nasıl check-in yapılır?

Havaalanında check-in yapmak, uçuşunuza binmeden önce tamamlamanız gereken önemli bir adımdır. Bu işlem sırasında, kimlik doğrulaması yapılır, bilet bilgileriniz kontrol edilir ve gerekiyorsa bagajınız teslim edilir. Check-in işlemi, havaalanında farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir.

Havaalanında nasıl check-in yapılır?

 Check-in kioskları:

Havalanında seyahat edeceğiniz firmanın check-in kiosklarından uçuşunuzdan 2 yahut 3 saat önce check-in işlemlerinizi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik bilgileriniz ve PNR kodunuz ile işleminizi hızlıca tamamlayabilirsiniz. Makineden size verilecek uçağa biniş kartınızı teslim almayı unutmayın.

Kontuarda Check-in:

Havaalanına uçuştan 2-3 saat önce vardıysanız ve teslim edeceğiniz bir bagajınız bulunuyorsa en prtaik yöntemlerden biri seyahat edeceğiniz firmanın kontuarından check-in işlemi gerçekleştirmek. Pasaport/kimlik belgesinin yanı sıra PNR kodunuzu görevliye vererek uçağa giriş kartınızın çıktısını teslim alabilirsiniz.

Çevrimiçi Check-in:

Havalanına gelmeden önce çevrimiçi platform ve uygulamalardan check-in yapabilirsiniz. Çoğunlukla uçuştan 24 saat önce başlayan onlinecheck-in ayrıcalığı büyük kolaylık sağlar. Uçuş kartınız elektronik olarak bir tür QR kod olarak e-posta ya da SMS olarak tarafınıza iletilir.

Enuygun.com uçak bileti uzmanlarından tavsiye:

  • Havaalanında check-in yapmak için kimliğiniz ya da pasaportunuz muhakkak yanınızda bulunmalı.
  • Havayolu şirketinizin bankolarını bulup sıraya girmelisiniz. Sıra size geldiğinde resimli kimliğiniz ya da pasaportunuzu görevliye verip gideceğiniz lokasyonu ve uçak bileti üzerindeki uçuş saatini söylemeniz gerekir.
  • Biniş kartınız bastırılmadan bagajınız tartılır ve uygun ağırlıkta olup olmadığı kontrol edilir. 
  • El bagajınızla ilgili bilgi verip gerekli etiketi almalısınız.
  • Biniş kartınıza yapıştırılmış bagaj etiketinizle birlikte check-in işleminiz tamamlanır.
Seda Suvat

Seda Suvat

Kocaeli Üniversitesi Turizm Rehberliği ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümleri mezunu. Turizm sektöründe 12 yıl boyunca uçak bileti ve tatil rezervasyonları konusunda kazandığı uzmanlıkla, 2015’ten beri Enuygun’da Seyahat Destek Müdürü olarak kullanıcıların en iyi acente deneyimini yaşamaları için çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara