Maskat - Adıyaman Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2.490 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
3 saat
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Adıyaman) 32°C / 19°C

Maskat Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Yaklaşık 1.5 milyon nüfusuyla Umman’ın başkenti Muscat, Arap Denizi’ne boylu boyunca uzanan, Umman Körfezi’nde yer alan büyük bir liman kentidir. İşlek bir havalimanı olan Muscat Uluslararası Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki yol bağlantıları oldukça geniştir. Hem Umman’ın diğer şehirleriyle, hem de ülke dışındaki komşu şehirlerle bağlantılı olan bu yollar Muscat Havalimanı’na yakın mesafededir.

Muscat şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için kullanabileceğiniz taksiler veya kiraladığınız araçla yanınızda mutlaka bir rehber harita bulundurmanızda fayda vardır.

Şehrin bir sürü ilçesi bulunmasından dolayı Muscat Havalimanı’na direk giden yolları veya toplu taşıma araçlarını internet üzerinden tespit ederek yola çıkmalısınız.

Otobüs

Muscat’ta daimi olarak hizmet veren 60 otobüs durağı bulunur. Şehrin hızla büyüyen nüfusu ve turizm açısından ünlenmesi, şehir içi toplu taşıma araçlarının genişletilme ihtiyacını doğurmuştur. Umman Ulusal Ulaşım şirketinin (ONTC) öncülüğünde üretilen 40 yeni otobüsün 16’sı Ruwi-Wadi Kabir rotasındaki eski otobüslerle değiştirilmiştir.

Modernleştirilen yeni otobüsler sayesinde yeni Ruwi-Wadi Adai hattı açılmıştır. Durak sayılarının da artırılması sonucunda şehir içi toplu taşıma kullanımında da artış gözlenmiştir. Ruwi ile Muscat Havalimanı arası ulaşım ağına bağlanan yeni otobüsler 2015’in sonunda hizmete başlamıştır.

Sabah 6 ve akşam 10 mesai saatleri arasında hizmet veren otobüsler tıpkı diğer ulaşım araçları gibi havalimanına Sultan Qaboos otobanı üzerinden gider.

Taksi

Muscat’ın bazı yerlerinde az; bazı yerlerinde ise fazla sayıda taksi bulunur. Taksilerin bol olduğu yerlerde rekabetten dolayı fiyatlar daha düşüktür.

Muscat şehri, Umman’ın hem başkenti hem de en büyük şehri olmasından dolayı taksilere çok sık rastlayabilirsiniz. En azından şu bilgilere aşina olursanız, taksi şoförleriyle pazarlık yapmanız kolaylaşır: Gideceğiniz yer 2 kilometrenin altında bir mesafedeyse ortalama 0,5 riyal; 5 km civarındaysa 2,5 riyaldir. Muscat’ın en önemli yerleşim merkezilerinden biri olan Ruwi’den Muscat Havalimanı’na taksiyle gitmek ortalama 8 riyal civarında tutar.

Şehirdeki taksiler iki çeşttir; biri beyaz, diğeri ise turuncu taksilerdir. Taksi şoförlerinin büyük bir çoğunluğu Ummanlıdır. Turuncu taksiler yerel; beyaz taksiler ise biraz daha lüks, havalimanı taksileridir. Şehir içinde sıklıkla turuncu taksilere rastlarsınız. Şehir merkezinden havalimanına gidecek olursanız, daha ucuz olması açısından turuncu taksileri tercih etmenizi öneririz.

Araç Kiralama

Yabancı ziyaretçi olarak ehliyetinizi Umman sınırları içerisinde 1 ay boyunca kullanabilirsiniz. Araç kiralama şirketlerine havalimanı içerisinde rastlayabileceğiniz gibi; Muscat şehir merkezinden de arabanızı kiralayabilirsiniz. Günlük araç kiralama ücreti yaklaşık 40 riyal olmasına karşın, bu fiyat aracın özelliklerine ve biraz da pazarlık yapmanıza bağlı olarak değişebilir.

Şehrin herhangi bir noktasından havalimanına ulaşmak için Sultan Qaboos otobanına girmeniz gerekir. Şehir merkezinden geliyorsanız eğer; şehrin batısında yer alan bu otoban yoluna girip, sağ şeritten devam ederek havalimanı tabelalarını takip edebilirsiniz. Muscat şehir içi ve dışında kullanacağınız aracınızı kiralarken navigasyon cihazını da birlikte kiralamayı unutmayınız. Taksilere göre çok daha ucuz fırsatlar sunan araç kiralama seçeneği, aynı zamanda benzinin de ülke içinde ucuz olmasından dolayı turistlerin en çok tercih ettiği ulaşım şeklidir.

Havalimanı Bilgileri

1973’te açılan Muscat Uluslararası Havalimanı’nın esas adı 2008 senesine kadar Seeb bölgesinde yer almasından dolayı Seeb Havalimanı olarak bilinirdi. Muscat şehir merkezinin 30 km batısında yer alan havalimanının yıllık yolcu kapasitesi yaklaşık 6 milyondur. Umman’ın en büyük havalimanı olan Muscat Havalimanı, Umman Havayollarının da birincil havalimanıdır.

Havalimanının kendi bünyesinde çalışan ve toplu taşıma araçlarına kıyasla daha pahalı olan 7 kişi kapasiteli havalimanı transfer araçları bulunmaktadır. Bununla ilgili Umman Havayolları seyahat acentasının resmi web sitesini ziyaret edebilir ve şirketle irtibata geçebilirsiniz. Umman otomobil kullanımı açısından üst seviyelerde bir ülkedir. Dolayısıyla her havalimanında olduğu gibi Muscat Havalimanı’nda da 396 araç kapasiteli bir park alanı vardır.

Havalimanının birinci katında Turizm Danışma Bürosu yer alır. Havalimanı terminaline çok yakın bir bölgede cami mevcuttur. Havalimanı içerisinde ücretsiz wifi, 7/24 hizmet veren döviz bürosu, ATM’ler, her saat açık bulabileceğiniz, sağlık hizmetleri veren bir klinik vardır. Duş alma alanları, sigara içme alanı, seyahat acentaları, araç kiralama şirketleri, perakende satış mağazaları, çocuklar için oyun alanı, Muscat Havalimanı’nda yer alan platformlardan diğerleridir.

Havalimanının gidiş terminalinde parfüm, mücevherat ve benzeri şeylerin daha ucuz fiyata bulunduğu duty-free’den alışverişinizi yapabilirsiniz. Havalimanında Coffe&More, Costa Coffee, Subway, DQ Grill&Chill, The Irish House (Bar), Automatic Restaurant (Gulf bölgesi yöresel yemekleri), Curry Kitchen (Hint mutfağı), idli.com (Güney Hindistan yemekleri) gibi dünyaca ünlü yeme içme alanları bulunur.

17 Haz 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Adıyaman Şehir Merkezine Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Fırat Nehri’nin batısında yer alan Adıyaman’da şehir merkezine 22 kilometre mesafede bulunan bir havalimanı mevcut. 1998 yılından itibaren sivil kategoride şehirlerarası hizmet veren Adıyaman Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmenizi sağlayacak çeşitli ulaşım yolları bulunmakla birlikte, şehir merkezinden havalimanına da rahatlıkla gidebilirsiniz.

Adıyaman’ın merkezine yakın bulunan Adıyaman Havalimanı’ndan şehrin merkezine yolcu servisi, araç kiralama ve taksi ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi, özel araçlarınızla da karayolu üzerinden şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

Adıyaman Havalimanı’ndan şehrin merkez noktasına ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek taksiler olacaktır. Trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa zamanda merkeze ulaşabilirsiniz. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir.

Araç Kiralama

Terminal binasında araç kiralama hizmeti sunan ofisler bulunan Adıyaman Havalimanı’ndan araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı içinde bulunan AVIS firmasından bu hizmeti alabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Adıyaman Havalimanı’ndan şehir merkezlerine ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer araç yolcu servisleri. Türk Hava Yolları firmasının yolcularına özel otobüs servisi hizmetleri bulunuyor. Bu firmayı kullanarak Adıyaman Havalimanı’na ulaşmış yolculara sunulan yolcu servisi hizmeti ile şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

25 Oca 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Maskat-Adıyaman uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Maskat-Adıyaman uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Maskat-Adıyaman uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Maskat-Adıyaman uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Maskat-Adıyaman uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Muscat International Havalimanı, varış için Adıyaman Havalimanı kullanabilirsiniz.

Maskat-Adıyaman arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Maskat-Adıyaman arası uçuş mesafesi toplam 2489 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 3 saat sürüyor.

Maskat-Adıyaman uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Maskat-Adıyaman uçuşları için en uygun gün: Pazartesi.

Adıyaman Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
19ºC
32ºC
Sal
Çar
17ºC
31ºC
Çar
Per
16ºC
30ºC
Per
Cum
16ºC
28ºC
Cum
Cmt
13ºC
25ºC
Cmt
Haritada Görüntüle
Maskat - Adıyaman Alternatif Ulaşım
Para birimi