Helsinki - Adıyaman Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2.663 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
3 saat 20 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Adıyaman) 31°C / 16°C

Helsinki Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Finlandiya’nın güney kısmında yer alan Uusimaa bölgesinin şehri Helsinki, ülkenin başkenti olduğu gibi, oldukça da kalabalık bir nüfusa sahip. Kültürel, finansal ve bilimsel alanlarda Avrupa’nın en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Helsinki, Baltık Denizi’nin içinde bulunan Finlandiya Körfezi’nin kıyısına konumlanmıştır. Şehirde konuşulan ana dil Fince olsa da, yer yer İsveççe’ye de rastlanabiliyor.

Bu şehri ziyaret etmek isteyen yolcular, şehrin kuzeyi ve doğusuna sınırı olan Vantaa şehrinde yer alan Helsinki-Vantaa Havalimanı’na yolculuk ediyorlar. Helsinki’nin merkezi bölgesini, şehrin güneyinde yer alan girintili çıkıntılı yarım ada oluşturuyor. Tüm toplu taşıma araçlarının merkezi istasyonları şehir merkezinde yer alıyorlar.

Şehrin batı kıyısındaki Senata Meydanı, şehrin tarihi binalarından oluşuyor. Senata Meydanı’nın güneyindeki Market Meydanı’na yakınlarda bulunan turist bilgilendirme ofisinde, ulaşım ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları sorabileceğiniz gibi, diğer birçok konularda yardım alabilir, çeşitli tur ve müzeler için bilet satın alabilirsiniz. Helsinki’de en sık kullanılan toplu taşıma araçları, metro, tramvay, tren ve otobüstür. Ayrıca, minibüs ve körfez içi ulaşım amacıyla feribotlar da ulaşımda destek sağlıyorlar.

Western Harbour bölgesinden Kamppi ve Töölö Bay bölgelerine Baana adı verilen üst geçitler, özellikle yayalar ve bisiklet sürücüleri için kısa yoldan geçiş imkanı sağlıyor. Tıpkı Espoo, Vantaa ve Kauniainen şehirlerindeki gibi, toplu taşıma araçları, HSL adlı firma (Helsinki Bölgesel Ulaşım) tarafından düzenleniyor. Bu araçlara binmek için bilet makinelerinden, bineceğiniz aracın şoföründen veya mobil telefonlarınızdan bilet satın alabilirsiniz. Ancak, bileti şoförden alacak olursanız maliyeti diğer yöntemlere kıyasla biraz daha yüksek oluyor.

Eğer tramvaya binecekseniz, farklı bir bilet satın almanız gerekiyor. Bu özel biletlerin fiyatı, diğer araçların biletlerin fiyatına oranla daha uygun. Her iki bilet de, almanızdan itibaren bir saat boyunca geçerliliğini sürdürüyor. Eğer Espoo, Vantaa veya Kauniainen gibi komşu şehirlere gitmeyi planlıyorsanız, bölgeler arası bilet satın almalısınız. Bu biletler, seksen dakika boyunca geçerliliğini koruyor. Gün içinde toplu taşıma araçlarını çok sık kullanacaksanız, günlük biletler bütçeniz için daha ekonomik olacaktır. Yedi yaşın altında bir çocukla seyahat ediyorsanız, çocuğunuz ücretsiz seyahat edebilir. On altı yaşının altındaki yolcular ise biletlerin yarı fiyatına yolculuklarını sürdürebiliyorlar. Helsinki’de gece yarısından sonra toplu taşıma araçlarını kullanmak oldukça güç. Toplu taşıma araçları, genel olarak gece yarısına varmadan son seferlerine çıkarlarken, otobüsler genellikle gece ikiye kadar çalışıyorlar. Hafta sonlarında ve resmi tatillerde Elielinaukio ve tren istasyonu yakınındaki Rautatientori bölgesinden kalkan otobüsler, gece ikiden sonra da hizmet vermeye devam ediyorlar, ancak bilet fiyatları normalinden iki kat daha fazla tutuyor. Helsinki’de, toplu taşıma araçlarında bilet kontrolüne denk gelmek düşük bir olasılık. Yine de zaman zaman araçlara binen denetimciler biletlerinizi sorabiliyorlar. Eğer bilet satın almadıysanız, kontrole denk gelmeniz durumunda yüksek miktarda bir ceza ödemeniz gerekiyor.

Şehrin herhangi bir bölgesinden havalimanına ulaşmak için birçok alternatif var. Bulunduğunuz bölgeye göre toplu taşıma araçlarından metro, tren, tramvay veya otobüsle şehir merkezine gelebilir, buradan havalimanına sefer yapan tren, otobüs veya özel servislere aktarma yaparak havalimanına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, taksi veya araç kiralama seçeneklerini kullanarak da yolculuğunuzun süresini kısaltabilirsiniz.

Kutsuplus (Dolmuş Servisleri)

Kutsuplus adı verilen dolmuşlar, toplu taşıma konusuna alternatif çözüm getiren yeni bir sisteme sahip. Bu dolmuş servisler, talep olması durumunda hizmet veriyorlar ve birbirine yakın yerlere gidecek olan yolcuları aynı araca alarak gidecekleri yerlere kadar bırakıyorlar. Bu araçlardan, internetten rezervasyon yöntemiyle biletinizi satın alıyorsunuz. Yolculuğun ücreti gideceğiniz yerin uzaklığına göre değişebiliyor. Havalimanına gitmek için bu servisleri tercih ederseniz, taksi konforunda bir ulaşım hizmetine daha uygun fiyatlarla ulaşmış oluyorsunuz.

Taksi

Havalimanına gitmenin en pratik ve konforlu yolu, şüphesiz taksi. Ancak şehir içinde taksi bulmak bazen zor olabiliyor. Özellikle hafta sonlarında gece vakti, özel etkinliklerin düzenlendiği günler veya tatillerde taksi bulmanız daha da güçleşebiliyor. Şehrin çeşitli bölgelerinde birçok taksi durağı bulunuyor. Alternatif olarak duraklara telefon ederek veya internetten rezervasyon yaparak da taksiye ulaşmanız mümkün.

Daha lüks bir seyahat için, VIP taksiler de hizmet veriyorlar. Sarı hat adı verilen taksi minibüsler, Kutsuplus’lara benzer bir sitemle çalışıyorlar. Sekiz adet yolcu alma kapasitesine sahip araçlar, şehrin çeşitli bölgelerinden aldıkları yolcuları havalimanına bırakıyorlar. Servis fiyatları, yolcu sayısına ve yolculuğun mesafesine göre değişiklik gösterebiliyor. Havalimanına giderken bu araçları kullanmak istiyorsanız, internetten rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Tren

Havalimanı ile merkezi tren istasyonunu birbirine bağlayan tren hattının inşaatı, 2015 senesi itibariyle tamamlandı. Bu hat üzerinde giden trenler, on dakikada bir sefer yapıyorlar ve yolculuk süresi yaklaşık olarak yarım saati buluyor. Merkezi tren istasyonunda bulunan makinelerden biletinizi satın alabiliyorsunuz.

Trenden indikten sonra, havalimanına ulaşmak için havalimanlarının özel servislerine binmeniz gerekiyor. Bu servislerin havalimanına varması, birkaç dakika sürüyor. Tren inşaatı tamamlandığında havalimanına doğrudan ulaşım sağlamanız mümkün olacak. Şehir içi ulaşımda tüm trenlerin hareket ettiği ana istasyon, Helsinki Merkezi Tren İstasyonu, aynı zamanda şehir merkezinde bulunuyor.

Y, S, U, L, E, A, M, I, K, N, T, H ve R hatları, bu ana merkezden şehrin çeşitli bölgelerine sefer yapan tren hatları. Bu hatlar, şehir merkezinden kuzey yönüne doğru üç farklı yönde hareket ediyorlar. Tren ile Espoo, Vantaa veya Kaunianinen illerine, şehirler arası ulaşım da mümkün. Ancak bunun için bölgeler arası bilet almanız gerekiyor.

Otobüs

Otobüs yolu ile havalimanına ulaşmak istiyorsanız, öncelikle şehir merkezine ulaşmanız gerekiyor. Helsinki Merkezi Tren İstasyonu’ndan hareket eden 615 numaralı otobüs, yarım saatte bir, yaklaşık otuz ila kırık dakika arasında bir süre içerisinde Helsinki-Vantaa Havalimanı’na varıyor. Havalimanının Vantaa ili sınırlarına dahil olması dolayısıyla, bu otobüse binerken de bölgeler arası bilet almanız gerekiyor. Merkezi tren istasyonundan havalimanına hareket eden bir diğer otobüs ise Finnair Şehir Otobüsü. On beş dakikada bir sefer yapan bu otobüs hattı, merkezi tren istasyonundan havalimanına yaklaşık yarım saat içerisinde ulaşmış oluyor. Bu otobüsün ücretlendirmesi, 615 numaralı otobüse oranla biraz daha fazla. Bunun yanı sıra Finnair Şehir Otobüsüne binerken, ücretsiz aktarma imkanından faydalanamıyorsunuz. Ancak seyahatiniz bu otobüslerde daha konforlu geçiyor ve otobüs içinde ücetsiz wi-fi hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.

Espoo’daki şehir dışında kalan beldeleri ziyaret ettiyseniz ve havalimanına buradan gitmeyi planlıyorsanız, Leppävaara, Nihtisilta ve Espoonkeskus bölgelerinden, bölgeler arası sefer yapan U-hattının 540 numaralı otobüslerine binebilirsiniz. Otobüsler, genellikle şehir merkezinin harici bölgelerde, diğer toplu taşıma araçlarına oranla çok daha sık kullanılıyor. Dolayısıyla şehrin uzak bir bölgesinden havalimanına gitmeyi planlıyorsanız, öncelikle otobüslerle şehir merkezine gelebilirsiniz. Şehir merkezinin kuzey yönünden gelen otobüsler Eliel Meydanı’ndaki otobüs terminaline, doğu yönünden gelen otobüsler Railway Meydanı’ndaki terminale, batı yönünden gelen otobüsler ise Kamppi metro istasyonuna bağlanan Kamppi Merkezi’ndeki yer altı otobüs terminaline ulaşıyor.

Tramvay

Eğer turistik bir gezi planlıyorsanız, tramvay oldukça uygun bir alternatif. Şehrin kuzey bölgesindeki ulaşım ağını otobüsler oluştururken, merkezi güney yarım adası ağırlıklı olarak tramvay seferlerinden meydana geliyor. Tramvay hattının genişletme çalışmaları halen devam ediyor. Yarımadayı çevreleyen dokuz adet tramvay hattı, yolcularına hizmet veriyor. Havalimanına erişimde tramvayı kullanmak çok uygun bir seçenek değil. Eğer yarımadanın merkezi istasyona uzak bir bölümündeyseniz, tramvaya binerek, havalimanı otobüslerine veya trene aktarma yapabilirsiniz.

Metro

Helinski’nin metro ağı şehir içi ulaşımda, Avrupa geneline oranla çok daha kısıtlı bir bölgeye erişim hizmeti sunuyor. Havalimanından şehir merkezine geldikten sonra güneydeki yarımadadan şehrin doğu kısmına doğru sefer yapabiliyorsunuz. Ruoholahti istasyonundan Mellunmäki veya Vusaari istasyonlarına seyahat etmeniz yaklaşık olarak yirmi dakikanızı alıyor. Metronun batı yönüne, Espoo’ya doğru genişletilme çalışmaları, halen devam ediyor.

Araç Kiralama

Havalimanına ulaşmak için, şehir içinde bulunan Rent A Car ofislerinden araç kiralamanız da farklı bir alternatif. Ancak havalimanına gitmeden önce şehir içinde vakit geçirmeyi düşünüyorsanız, park sorunu yaşamanız kuvvetli bir olasılık ve park yerlerinin ücretleri çok yüksek. Saat üzerinden ücretlendirilen park yerleri, bazen hafta sonları ücretsiz hizmet seçenekleri de sunabiliyorlar. Daha konforlu bir seyahat imkanı arıyorsanız limuzin kiralamanızı tavsiye ederiz.

Havalimanı Bilgileri

Helsinki-Vantaa Havalimanı, oldukça gelişmiş ve kapsamlı imkanlar sunan bir havalimanı. Uçak beklerken burada vakit geçirmek oldukça keyifli. Havalimanının ortasında sessiz bir ortam içinde dinlenebileceğiniz, hatta uyuyabileceğiniz özel yataklar bulunuyor. Bu yatakta on beş dakikadan birkaç saate kadar dinlenebilirsiniz. Yatağın altında valizlerinizi saklayabileceğiniz bir bölüm var. Havalimanının bazı bölümlerinde bu yataklardan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz.

Havalimanın içinde, sıklıkla ATM cihazlarına, Rent A Car ofislerine, hediyelik eşya dükkanlarına, para değiştirme makinelerine, gazete, dergi ve atıştırmalık ürünler bulabileceğiniz Kiosk dükkanlarına rastlayabilirsiniz. Havalimanında bulunan toplantı salonlarını kullanmanız da mümkün.

Terminallerde bulunan Duty Free mağazalardan birçok lüks ürünü uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Starbucks, Burger King gibi popüler kafe ve fast food zincirlerinin yanı sıra, birçok lüks restoran da mevcut.

Bunların haricinde havalimanı içinde kitapçılar, saat ve mücevher satan dükkanlar da bulabilirsiniz. Elektronik cihazlarınızı enerji soketleri bölümünde şarj edebilir, eğer çocuğunuzla seyahat ediyorsanız çocuklar için düzenlenen oyun bölümünde vakit geçirebilir veya VIP bölümünde uçağınızı daha konforlu bir alanda bekleyebilirsiniz.

16 Mar 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Adıyaman Şehir Merkezine Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Fırat Nehri’nin batısında yer alan Adıyaman’da şehir merkezine 22 kilometre mesafede bulunan bir havalimanı mevcut. 1998 yılından itibaren sivil kategoride şehirlerarası hizmet veren Adıyaman Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmenizi sağlayacak çeşitli ulaşım yolları bulunmakla birlikte, şehir merkezinden havalimanına da rahatlıkla gidebilirsiniz.

Adıyaman’ın merkezine yakın bulunan Adıyaman Havalimanı’ndan şehrin merkezine yolcu servisi, araç kiralama ve taksi ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi, özel araçlarınızla da karayolu üzerinden şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

Adıyaman Havalimanı’ndan şehrin merkez noktasına ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek taksiler olacaktır. Trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa zamanda merkeze ulaşabilirsiniz. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir.

Araç Kiralama

Terminal binasında araç kiralama hizmeti sunan ofisler bulunan Adıyaman Havalimanı’ndan araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı içinde bulunan AVIS firmasından bu hizmeti alabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Adıyaman Havalimanı’ndan şehir merkezlerine ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer araç yolcu servisleri. Türk Hava Yolları firmasının yolcularına özel otobüs servisi hizmetleri bulunuyor. Bu firmayı kullanarak Adıyaman Havalimanı’na ulaşmış yolculara sunulan yolcu servisi hizmeti ile şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

25 Oca 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Helsinki-Adıyaman uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Helsinki-Adıyaman uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Helsinki-Adıyaman uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Helsinki-Adıyaman uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Helsinki-Adıyaman uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Helsinki - Helsinki Vantaa Havalimanı, Hernesaari Heliport Havalimanı, Helsinki Central Tren İstasyonu, Tikkurila Tren İstasyonu, varış için Adıyaman Havalimanı kullanabilirsiniz.

Helsinki-Adıyaman arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Helsinki-Adıyaman arası uçuş mesafesi toplam 2663 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 3 saat 20 dakika sürüyor.

Helsinki-Adıyaman uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Helsinki-Adıyaman uçuşları için en uygun gün: Pazartesi.

Adıyaman Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Çar
16ºC
31ºC
Çar
Per
15ºC
28ºC
Per
Cum
14ºC
27ºC
Cum
Cmt
12ºC
27ºC
Cmt
Paz
11ºC
25ºC
Paz
Haritada Görüntüle
Helsinki - Adıyaman Alternatif Ulaşım
Para birimi