Erivan - Ağrı Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
135 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
40 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Ağrı) 26°C / 8°C

Erivan Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Zvartnos Havalimanı’na şehrin her noktasından ulaşmak çok kolay. Şehir merkeziyle arasında 12-13 km mesafe bulunan havalimanına şehir merkezinden 15 dakikada gidebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarından otobüs, minibüs veya metroyu kullanarak direkt olarak gidebilir; taksi tutabilir ya da kendi aracınızla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Otobüs

Erivan’daki toplu taşıma araçlarından en sık kullanılanı otobüs ve minibüsler. Otobüs ve matruşka adındaki minibüslerin güzergahları birbiriyle bağlantılı olmasından dolayı şehrin her noktasından havalimanına ulaşmanız oldukça kolay.

Şehrin en bilindik merkezi yerleri olan Opera House, Tigran Mets av., Khanjyan st., Abovyan st., Yeritasardakan gibi noktalardan havalimanına direkt olarak otobüsle ulaşmanız mümkün.

N107 ve N108 numaralı otobüsler direkt olarak havalimanına gider. Ayrıca 18 numaralı otobüs de havalimanı ile Erivan’ın ana tren istasyonu arasında seferler düzenler.Şehre trenle ulaştıysanız eğer, 18 numaralı otobüse binerek havalimanına 20-25 dakikada ulaşabilirsiniz.

Matruşka (Minibüs / Dolmuş)

Şehir içinde en yoğun olarak kullanılan toplu taşıma aracı, rota ve hat sayısının da fazla olmasından dolayı matruşkalardır. Şehrin her noktasından havalimanına direkt giden matruşkalar görebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz noktadan havalimanına giden matruşka hattı yoksa da; otobüs ve metro duraklarıyla bağlantılı olduğu için maksimum 2 aktarmayla havalimanına 30 dakika içinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Erivan’ın bir en önemli yerlerinden biri olan Tbilisi’nin Ortachala otobüs istasyonundan da Erivan’a kalkan minibüslere rastlamanız mümkün.

Minibüs şoförleri genelde araç dolana kadar bekliyor. Erivan içerisinde hizmet veren 100’den fazla matruşka rotası var. En çok kullanılan matruşka hattı olan 23 numaralı minibüs, Erivan’ın ana tren istasyonundan kalkar ve Kilikia merkez otobüs garına gider. Bu güzergah içinde de şehir merkezi durakları mevcut. Kilikia otobüs garından Erivan’ın hemen hemen her bölgesine giden matruşkalar kalkar. Bu gardan 18 numaralı matruşkaya binerek, aktarmasız havalimanına gidebilirsiniz.

Metro

13,4 km uzunluğunda tek bir hatta sahip olan Erivan Metrosu’nun totalde 10 durağı bulunur. Haftanın her günü sabah 06:30 ile 23:00 mesai saatleri arasında hizmet verir ve şehrin ana otobüs garı; aynı zamanda tren istasyonu ile bağlantılıdır.

En yoğun metro durağı, Ericvan’ın merkezi konumunda bulunan Republic Square’in yanındaki Hanrapetutyan Hraparak durağıdır. Bir diğer merkezi bölge olan Opera House’ın çok yakınında Yeritasardakan ve katedralin karşısındaki Zoraver Andranik metro durakları da oldukça kullanışlı.

Erivan demiryolu istasyonunun bulunduğu Sassountsi David bölgesi de metroyla bağlantılı olduğu için ulaşımınız büyük ölçüde kolaylaşır. Metroye biniş ücreti yıllardır sabit; 100 dram ve biletinizi duraklardan temin etmeniz mümkün.

Taksi

Şehirde iki tip taksi bulunur: caddede bulunan, direk binebileceğiniz taksiler; diğeri ise telefonla arayıp ulaşabileceğiniz taksiler. Telefonlar arayıp çağırdığınız taksiler, ilk 5 km için 600 dram; sonraki her km başına 100 dram gibi bir tarife uygular. Tek dikkat etmeniz gereken kısım, taksi şoförünün taksimetreyi açıp açmadığından emin olmak.

Araç Kiralama

Zvartnots Havalimanı geliş terminali içerisinde Sixt Rent a Car araç kiralama şirketi olduğundan, şehre girişinizde veya şehir merkezinden aracınızı kiralayabilirsiniz. Yolları açısından oldukça bakımlı olan Erivan’da kendi aracınızla seyahat etmek için tek yapmanız gereken bir navigasyon cihazı edinmek. Eğer şehir içinden aracınızı kiraladıysanız; dönüşünüzde aracınızı havalimanına teslim edebilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

1961 senesinde kurulan Zvartnots Havalimanı, Erivan şehir merkezinden yaklaşık 12-13 km uzaklıkta; şehir merkezinin batısında yer alır. 2004’te yeni terminal inşaatına başlanıldı ve günümüze kadar giderek yolcu kapasitesini artırarak devam etmekte. 2014’te 2 milyonun üzerinde yolcuya hizmet vermiş olan Zvartnots Havalimanı’nın ev sahipliği yaptığı ana havayolları şirketleri; 97 Airlines, Aeroflot, UTair, Austrian ve Ural Airlines’tır.

Erivan’a girişinizde havalimanından 15.000 dram değerinde 120 günlük ya da 3000 dram değerindeki 21 günlük vizenizi alabilirsiniz. Transit vize içinse ödemeniz gereken tutar 10.000 dramdır.

Havalimanında dünyaca ünlü Converse Bankası’nda döviz işlemlerinizi rahatlıkla halletmeniz mümkün. Terminalin hemen karşısında günlüğü 2000 dram; saatliği ise 500 dram olan 600 araç kapasiteli park alanı mevcut.

Havalimanının toplamda Terminal 1, Terminal 2 ve VIP Terminal olmak üzere üç terminali var. Ana terminal içerisinde turist danışma bürosu, ücretsiz wifi hizmeti, duty free mağazası, VIP salonu, hediyelik eşya, DV, CD, gazete, dergi gibi şeylerin bulunduğu alışveriş mağazaları, restoran, bar ve kafeler var.

Ermeni, İtalyan ve Çin mutfağından örnekler sunan Esperçnto Food bar, hem cafe hem de bar olan Pascucci, Dili Jan / Lavazza, Segafredoz gibi restoranlarda vakit geçirebilirsiniz.

21 Şub 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Ağrı Şehir Merkezine Ulaşım

Ağrı’nın şehirlerarası hizmet veren küçük havalimanı,  şehir merkezine yaklaşık 9 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. 1997 yılı itibariyle sivil hava trafiğine açılan Ahmed-i Hani Havalimanı’na, şehir merkezinden ve otogardan ulaşımı sağlayan çeşitli alternatifler mevcut.

Aynı şekilde havalimanından şehir merkezine de ulaşım alternatifleri bulabileceğiniz Ahmed-i Hani Havalimanı terminalinde çok sayıda hizmetten faydalanabilirsiniz.

Şehir merkezine yakın konumda bulunan Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan şehrin merkezine, belediye otobüsleri ve taksi ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi, özel araçlarınızla da karayolu üzerinden şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan şehrin merkez noktasına ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek taksiler olacaktır. Trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanmanızı sağlayacak olan taksiler ile kısa zamanda merkeze ulaşabilirsiniz. Havalimanında 24 saat hizmet veren taksiler sizin için bu anlamda iyi bir tercih olabilir.

Otobüs

Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşımınızı belediye otobüsleri ile sağlayabilirsiniz. Taksiye kıyasla daha ekonomik bir alternatif olan belediye otobüsleri ile konforlu bir yolculuğun ardından kendinizi şehrin merkezinde bulabilirsiniz. Belediye otobüsleri, uçak saatlerine uygun olarak ayarlanmış olduğu için uçağınıza yetişmenizde de hiçbir problem yaşamayacaksınız.

Araç Kiralama

Terminal binasında araç kiralama hizmeti sunan ofisler bulunan Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan araç kiralayarak rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı içinde bulunan Aydınoğlu ve Azizoğlu firmalarından bu hizmeti alabilirsiniz.

30 Oca 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Erivan-Ağrı uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Erivan-Ağrı uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Erivan-Ağrı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Erivan-Ağrı uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Erivan-Ağrı uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Zvartnots Intl. Havalimanı, varış için Ağrı Havalimanı kullanabilirsiniz.

Erivan-Ağrı arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Erivan-Ağrı arası uçuş mesafesi toplam 134 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 40 dakika sürüyor.

Erivan-Ağrı uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Erivan-Ağrı uçuşları için en uygun gün: Pazartesi.

Ağrı Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
8ºC
26ºC
Sal
Çar
8ºC
26ºC
Çar
Per
7ºC
26ºC
Per
Cum
8ºC
26ºC
Cum
Cmt
8ºC
23ºC
Cmt
Haritada Görüntüle
Erivan - Ağrı Alternatif Ulaşım
Para birimi