Termal su yaş sınırı kaç?

Uzmanlar 12 yaşından küçük kişilerin termal suya girmemesi gerektiğini söylüyor. Bu ortak kanının birden çok nedeni var. Öncelikle termal sular ağır metaller içeriyor. Bebeklerin ve çocukların cilt geçirgenliği yüksek olduğu için bu ağır metaller 12 yaşından küçük bireyler için fazlasıyla zararlı. Kaplıca suyunun 12 yaş altına önerilmemesinin bir diğer nedeni de çocukların vücutlarının ısı kontrolünün yetişkinlerinki kadar iyi olamaması. Yani yaşça küçük bireyler çok sıcak bir suya girdiklerinde yetişkinler kadar çabuk adapte olamıyor. Bu nedenle kaplıcaya giren bebek ve çocukların hipertermi geçirme olasılığı yüksek olur.

12 yaşından küçük kişilerin termal suya girmemesini gerektiren bir diğer sebep de çocukların bu suyu içme olasılıklarının olması. Eğer küçük yaştaki bireyler termal su içerse ağır metalleri vücutlarına alırlar. Bu durum da risklidir.

Büşra Güzeller

Büşra Güzeller

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.

Otel Rezervasyonu Yap