Kaplıcada nelere dikkat edilmeli?

Termal sulardan dikkatli bir şekilde yararlanılmadığında şifalı olması beklenen içerik vücutta yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle kaplıcaya girerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta var.

Kaplıcaya girecekseniz dikkat etmeniz gerekenler şöyle:

-Kaplıcaya girmeden önce çok aç ya da çok tok olmamanız gerekiyor. Hafif bir yemek yedikten sonra 1 ya 1,5 saat geçtiğinde kaplıcaya girebilirsiniz.

-Kaplıcaya girmeden önce bol su içtiğinizden emin olmalı,

-Kaplıca suyunun sıcaklığı 38°C ile 42°C arasında olmalı. Eğer ki termal suyu çok sıcak bir bölgedeyseniz suyu bu sıcaklığa gelene dek soğuttuğunuzdan emin olmalısınız. Çünkü fazla kaynar su vücutta yanık oluşma ihtimali doğuruyor. Eğer su fazla soğutulursa da termal suyun etki oranı azalıyor. Kaplıca suyunu çok soğutmamaya da dikkat etmelisiniz.

-Şifalı suların bedeni iyileştirebilmesi için vücutla temas etmesi gerekiyor. Bu nedenle kaplıcaya girerken bikini ya da mayo gibi vücudunuzun suyla temas etmesini sağlayacak ve aynı zamanda bakteri de üretmeyecek yapıda bir giysi seçebilirsiniz.

-Termal sudayken çok fazla hareket edip yüzmektense vücudu suya batırma yönteminin tercih edilmesi öneriliyor. Siz de suyun içinde dinlenmeyi tercih edebilirsiniz.

-Eğer termal suda egzersiz yapmak istiyorsanız suyunuzu 35°C’ye kadar soğuttuğunuzdan emin olmalısınız. Daha sıcak kaplıca suyunda egzersiz yapmak çarpıntı riskini artırıyor.

-Termal suda maksimum 20 dakika kalmanız gerekiyor. Çünkü sanılanın aksine uzun süre termal suda kalmak daha yararlı değil. 20 dakika termal sulardan faydalanmak için yeterli.

-Banyo kürünüz sona erdikten sonra vücudunuzu iyice kurulamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Dinlenmek için uzanmadan önce güzelce kurulandığınızdan emin olmanız önemli etmenlerden.

-Kurulandıktan sonra da kaplıca suyunun etkilerinin bedeninize iyice nüfuz edebilmesi için yarım saat dinlenmeniz gerekiyor.

Kaplıcaya girmeden önce dikkat etmeniz gerekenler böyle. Bir de kaplıca için termal oteller arasından birini seçmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç etmen var. Onlar da şöyle:

-Şikayetçi olduğunuz rahatsızlığa iyi gelecek özellikte termal su çıkan bir bölgeyi tercih etmelisiniz.

-Kaplıca suyunun bazı yan etkileri olabilir. Yan etkilerle karşılaşma durumunuzda size yardımcı olabilecek bir acil müdahale biriminin olduğu bir tesis seçmelisiniz.

-Yine olası problemlere karşı korunmanızı sağlayacak hastanelere yakın konumda bir yer tercih edebilirsiniz.

-Sağlık Bakanlığı onaylı kaplıcalara gitmelisiniz.

Büşra Güzeller

Büşra Güzeller

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.

Otel Rezervasyonu Yap