Kaplıca sularından en iyi nasıl faydalanılır?

Uzmanlar, kaplıca sularından en iyi şekilde yararlanmak için minimum 3 haftalık bir kaplıca tatili organize etmenizi öneriyor. Çünkü bu 3 haftanın ilk haftası termal suya ve şifalı içeriğine adaptasyon ile geçiyor. Kalan 2 haftada ise termal su hem ruhsal hem de fiziksel olarak iyileştirici etkiye sahip oluyor.

Termal sulardan maksimum verim alabilmek için günde 2 kez kaplıcaya girmek yeterli. Her bir banyo kürü maksimum 20 dakika olmalı ve kürün hemen ardından vücut iyice kurulanmalı. Sonrasında da termal suların tam olarak etki etmesi için minimum 30 dakika kadar uzanarak dinlenilmeli.

Sürenin yanı sıra kaplıcadan alınan verimi artırmanın üç yolu daha var. O yollar da ilk banyo kürü öncesi kese yaptırmak, uygun kıyafet seçimi ve kaplıca suyunun ideal sıcaklıkta olması. Şöyle ki gözenekleri açılmış cilt kaplıca suyunu daha iyi emip onun yararlarından daha büyük oranda yararlanabiliyor. Bu nedenle ilk banyo kürü öncesi kese yaptırarak gözeneklerinizi açabilirsiniz. Kaplıca sularından tam anlamıyla yararlanabilmek için vücudunuzun termal su ile doğrudan temas etmesi gerekiyor. Siz de bikini ve mayo gibi vücudunuzun suyla temas edeceği giysilerle kaplıcadan aldığınız verimi artırabilirsiniz. Son olarak kaplıca suyunun yan etki oluşturmaması ve yeteri kadar yararlı olması için sıcaklığının 38°C-42°C aralığında olması gerekiyor. Suyunuz daha sıcaksa bu sıcaklığa gelmesini sağlayarak kaplıcadan maksimum verim alabilirsiniz.

Termal oteller arasından birini seçerek şifa dolu bir tatil geçirebilirsiniz. 

Büşra Güzeller

Büşra Güzeller

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.

Otel Rezervasyonu Yap