Midyat Otelleri Ara

En uygun Midyat otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Midyat otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Midyat Hakkında

Kendine has mimarisi, kültürü ve birbirinden enfes yemekleriyle Midyat, Mardin’e bağlı turistik ilçeler arasında kuşkusuz son derece özel bir yere sahip. Neredeyse her adımda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kadim tarihi ile büyüleneceğiniz ilçeye ulaşmak ise Mardin Havalimanı sayesinde hayli konforlu. Midyat’a ayrıca Türkiye’nin dört bir yanında yer alan yerleşimlerden otobüs seferleri de gerçekleşiyor. Ancak özellikle Ege ve Marmara’da yer alan şehirlerden ilçeye otobüsle yolculuk arada bulunan uzun mesafe nedeniyle son derece uzun sürüyor. Mardin kent merkezinden Midyat’a gelirken veya ilçe sınırlarında seyahat ederken ise yerel minibüsleri kullanabilirsiniz. Buna karşın Mardin’in bazı meşhur manastırları ile tarihi yapılarına ulaşmak adına araç kiralamanın çok daha pratik bir alternatif olabileceğini anımsatalım.   

Genellikle geniş avluları ile dikkat çeken taş konaklardan meydana gelen Midyat otelleri, bu yanıyla bölgenin misafirlerine standart konaklama hizmetinden çok daha fazlasını sunuyor. Midyat’ın mistik atmosferini gözler önüne seren tesislerde kalırken aynı zamanda pek çok eski Mardin geleneği ile tanışma şansı bulabilirsiniz. İlçe merkezinde ayrıca konakların dışında daha uygun fiyatlı standart tesis seçenekleri de mevcut. Böylece hem seyahat bütçenizi hem de ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak Midyat’ta konaklayacağınız oteli belirleyebilirsiniz.  

Masaj ve toplantı odası gibi olanaklar da sağlanan Mardin otelleri, genellikle standart olarak kahvaltı imkanı sunuyor. Üstelik Güneydoğu Anadolu’nun yöresel lezzetleriyle cazibesi artan Midyat kahvaltı sofraları son derece zengin. Eğer ilçeyi iş amaçlı olarak ziyaret ediyorsanız, Midyat’ta yine seyahatinizi kolaylaştıracak pek çok rahat otel alternatifi bulmanız mümkün. Yöreye has eski taş evlerle çevrelenen Eski Midyat’ın adeta labirenti andıran sokaklarında yürümek, ilçeyi keşfeden gezginler için son derece ideal bir başlangıç sayılıyor. Bu geziler sırasında Midyat Konuk Evi, Gelüşke Hanı ve Midyat Kuyumcular Çarşısı gibi noktaları görebilirsiniz. Eski Süryani ibadethaneleri arasında bulunan Mor Gabriel Manastırı ise yolu Midyat’a düşenleri büyüleyen muazzam yapılardan. Günümüzde halen kullanılan manastırın sadece bazı bölümleri ziyarete açık. Ancak görülebilen kısımları bile yapının görkemi karşısında etkilenmek için yeterli.  

‘’Telkari’’ olarak adlandırılan gümüş işleme sanatı ise hem Midyat’ın kültüründe yer tutan çok eski bir gelenek hem de yöre halkı için önemli bir geçim kaynağı. Midyat geziniz sırasında eski çarşıları gezerken bu takılara göz gezdirmeyi ve beğendiklerinizi hediye olarak satın almayı ihmal etmeyin. 

Midyat Galeri

Midyat Seyahat Yazıları