Karadağ Otelleri Ara

En uygun Karadağ otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Karadağ otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Karadağ Hakkında

Balkanların en küçük ülkelerinden biri olan Karadağ, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almadan kolayca seyahat edebileceği ülkelerden biri. Sırbistan, Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek ve Hırvatistan ile sınırları çevrili olan Karadağ’ın ayrıca Adriyatik Denizi’ne de kıyısı bulunuyor.

Eski Yugoslavya ülkelerinden biri olan Karadağ, Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bir süre Sırbistan-Karadağ olarak anılsa da sonradan bağımsızlığını kazandı ve bugün Balkan coğrafyasının en ilgi çekici ülkelerinden biri olmayı başarıyor.

Tarihte Osmanlı gibi farklı devletlerin yönetimi altına giren Karadağ’da günümüzde bu zengin tarih ve uygarlığın izlerine rastlamak mümkün. Resmi dili Karadağca olan ülkede yaşayan en büyük topluluklar ise Karadağlılar ve Sırplar. Başkent Podgorica’nın yanı sıra Herceg Nova, Budva, Tivat ve Dobrota gibi önemli şehirlerin de bulunduğu Karadağ’da turizm günümüzde önemli bir gelir kaynağı.

Ülkede genel olarak Akdeniz iklimi hâkim olsa da yüksek bölgelerde karasal iklimin de etkisini hissetmek mümkün. Yaz aylarında sıcaklıklar genel olarak yüksek, kış döneminde ise termometreler daha düşük seviyeleri gösteriyor ve bu dönemde ülkede kar yağışı da etkili oluyor. Ülkede turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerlerin başında ise Kotor ve Perast’ı da içine alan Kotor Körfezi ile Budva şehrini de kapsayan Budva Riviera bölgeleri geliyor.

Karadağ’da ayrıca kış sporları ile ünlenen Zabljak da yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerler arasında. Karadağ’da turizmin dışında tekstil, tütün ve ağaç işlemeciliği de önemli ticaret faaliyetleri arasında. Çok sayıda tarım ürünü de yetiştirilen ülkede tarım ürünlerinin ticari önemli bir yer tutsa da turizm son yıllarda tüm bu sektörlerin önüne geçerek ülkenin lokomotif gelir kaynağı haline gelmiş durumda.

Hey yıl birçok festival, karnaval ve kutlamalara sahne olan Karadağ’da yıl boyunca gerçekleşen en önemli kutlamalar arasında yılbaşı, 6-8 Ocak tarihlerinde kutlanan Ortodoks Noeli, mayıs ayında kutlanan Bağımsızlık Günü ilk sırada gelenler. Ülkede ayrıca Montenegro Winter Cup ve Kayak Yarışları da yerli ve yabancı katılımcılarla kutlanan önemli etkinlikler arasında yerini alıyor. Önemli fuarlar ve etkinliklerle yıl boyunca ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başaran Karadağ’da düzenlenen Mimoza Festivali ile Kotor şehrini yerli ve yabancı konukların ilgi odağına yerleştiren ve çok renkli görüntülere sahne olan Kotor Karnavalı ülkede coşkuyla kutlanıyor.

Başkent Podgorica’da gerçekleşen Yu Film Festivali ve Uluslararası Yaz Karnavalı ise Karadağ’ın önde gelen kültürel ve sanatsal faaliyetlerinden. Eğer yerel şaraplara meraklıysanız yine ülkede düzenlenen Yerel Şarapçılık Festivali’ne de katılabilirsiniz.

Karadağ’ı ziyaret etmek için en ideal dönem mayıs ayının sonlarından eylülün son günlerine dek süren sıcak yaz ayları. Bu dönemde hem Karadağ’ın tarihi ve turistik merkezlerini rahatlıkla gezebilir hem de ülkede denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Kayak ve diğer kış sporlarına meraklı olanlar içinse Karadağ’a kış aylarında gelmek son derece uygun olacaktır. Böylece Zabljak bölgesinde yer alan kış sporları merkezini görebilir ve burada kayak yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Ülkenin tarihi zenginliğini çok iyi yansıtan bir mutfak kültürüne de sahip olan Karadağ’da yeme içme alternatifleri genellikle bölgelere göre farklılık gösteriyor. Ülkenin iç kesimlerinde dana, kuzu ve domuz eti ile hazırlanan lezzetler ağırlıktayken kıyı bölgelerine gelindikçe leziz balıklar, deniz ürünleri ve çeşitli otlarla hazırlanan salatalar karşınıza çıkıyor.

Karadağ’da tüm bu lezzetlerin yanında şarap da önemli bir yere sahip. Dünyaca ünlü Karadağ şarapları, tadını bölgede yetişen üzümlerden ve geleneksel yöntemlerden alıyor. Vranac ve Krstac adıyla da bilinen şaraplar ülkenin en leziz şarap alternatifleri arasında. Şarapların yanında yine son derece leziz peynirler ve jambon çeşitleri ülkede oldukça popüler. ‘’Rakija’’ ise ülkede genellikle konuklara ikram edilen içkilerden biri.

Dini ve toplumsal geleneklere son derece bağlı olan Karadağ’da alkollü olarak araç kullanmamaya, hastane, kilise gibi yerlere giderken giyiminize özen göstermeye dikkat etmelisiniz.

Karadağ genel olarak güvenli bir ülke olsa da turistik şehirler ve bölgelerce yaşanabilecek yankesicilik ve kapkaç gibi olaylara karşı dikkatli olmanızda fazlasıyla yarar var.

Karadağ Semtleri