Dushanbe Otelleri Ara

En uygun Dushanbe otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Dushanbe otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Dushanbe Hakkında

Tacikistan’ın başkenti ve en büyük şehri Duşanbe, aynı zamanda ülkenin en önemli ticaret ve turizm merkezidir. Duşanbe sözcüğü, Farsça ‘’Pazartesi’’ anlamına gelen kelimeden türemiştir. Bunun nedeni şehrin her pazartesi günü pazar kurulan küçük bir köyken gelişerek büyük bir şehir haline gelmesidir. Şehirde görülebilecek yerler arasında Tacikistan Milli Müzesi, Samanoğlu Emiri İsmail Anıtı, Duşanbe Tiyatrosu, Tacikistan Ulusal Antika Müzesi ve Duşanbe Güzel Sanatlar Müzesi gelmektedir.

Şehir uzun yıllar Sovyet yönetiminde kalmıştır. Kentin planlamasında ve mimarisinde de bu dönemin etkileri rahatlıkla görülebilir. Karasal iklimin hakim olduğu şehirde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. Şehre gittiğinizde Tacikler için özel bir yeri olan ‘’Şaşmakom’’ müziğini de dinleyebilirsiniz. Şehirde yapılabilecek bir diğer şeyse, Tacikistan Bilmler Akademisi’nde İbn-i Sina, Ömer Hayyam gibi önemli isimlerin de aralarında bulunduğu farklı medeniyetlerden 13 bin ayrı ismin el yazısı eserlerini görmek.

Duşanbe’nin merkezinde yer alan Rudaki Caddesi başta olmak üzere birçok yerde hem ülke mutfağından hem de Türk, Hint, Çin, Fransız ve İtalyan mutfaklarından farklı tatları deneyebileceğiniz restoran ve kafeler bulunuyor. Koyun eti, pirinç ve şalgamla hazırlanan ‘’Plov’’ bu lezzetler arasında öne çıkanlardan sadece biri. Yoğun kıvamı ve saymakla bitmeyen faydaları ile kefir ise ülkede özellikle kahvaltılarda tercih ediliyor. Ülkede genellikle tatlılar yemekten önce servis ediliyor. Henüz yemeğinizi yemeden tatlıyla karşılaşırsanız, şaşırmayın.

Dushanbe Galeri