Bratislava Otelleri Ara

En uygun Bratislava otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Bratislava otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Bratislava Hakkında

Avrupa'nın en küçük ülkelerinden birisi olan Slovakya'nın başkenti Bratislava aynı zamanda hem ülkenin hem de Avrupa'nın en dikkat çekici şehirleri arasında yer alıyor. Avusturya ve Macaristan sınırlarına çok yakın bir konumda olan kent coğrafi konumundan kaynaklanan çok kültürlü yapısını başta mimari, sanat ve kültür olmak üzere birçok alanda çok iyi yansıtıyor. Kış ayları oldukça soğuk geçen şehri ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ve yaz ayları. Bu dönem dışında sonbahar aylarında da ziyaret edebilirsiniz ancak yağışlı havaya karşın yanınızda yağmurluk ve şemsiye bulundurmanızda yarar var. Yaz akşamlarında ise yine yanınızda önlem olarak ceket ve benzeri kıyafetler bulundurmanız daha rahat bir seyahat geçirmenize yardımcı olabilir.

Bratislava aynı zamanda bir sanat ve kültür şehri. Kentte çok sayıda tarihi yapı ve yeri görebilir, çeşitli kültür ve sanat etkinliklerine katılabilirsiniz. Kenti ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında ise Bratislava Kalesi geliyor. Tarihi kaleden kenti izleyebilir ve çevresinde fotoğraf çektirebilirsiniz. Şehirde görülmeye değer diğer yerlerden bazıları ise St. Martin Kilisesi ve Michael Kapısı.

Zengin bir mutfak kültürüne de sahip olan Bratislava'da tadına bakmanız gereken lezzetler arasında ise bir çeşit salata olan treska ve gulaş çorbası geliyor. Bratislava'nın en önemli özelliklerinden birisi de neredeyse şehrin her köşesinde yer alan ilgi çekici heykeller. Kenti ziyaret ederseniz bu heykellerle fotoğraf çektirmeyi de unutmayın.

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir?

Bratislava'da kara iklimi görülür. Yazlar sıcak ve nemli ama genelde çok aşırı sıcak olmaz. Kışlar ise soğuk ve zaman zaman kar yağışlı geçer. Şehri gezmek için yaz aylarını ya da bahar aylarını tercih etmek doğru olur. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20 derece, kış aylarında ise 0 derece dolaylarındadır. Şubat ve Mart aylarında sıcaklıklar eksi derecelere kadar düşer.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Bratislava'ya uçak seferleri var. Ancak daha sık ve daha kolay uçak bileti bulmak için Avusturya'nın başkenti Viyana'ya uçup oradan otobüs ya da trenle Bratislava'ya geçmek mümkün. Viyana-Bratislava arası otobüsle de trenle de yaklaşık bir saat sürüyor. Otobüs seferleri sürekli var. Budapeşte'den de tren seferleri yapılıyor. Yine Tuna nehri üzerinden feribotlarla yani nehir ulaşımıyla da gitmek mümkün.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Bratislava'da en meşhur yöresel yemeklerinden biri goulash adı verilen bir tür çorba. Ancak bu çorba etli ve koyu kıvamlı yani gayet doyurucu. İçi boşaltılmış sert ekmekten yapılan kaselere konan sarımsak çorbası da ünlü bir Slovak yemeği. Halusky adı verilen patates ile hazırlanmış hamurun haşlanmasıyla yapılan mantıya benzer yemekleri da var. Slovak kolası kofola ve bira da ünlü içecekleri. Peynir çeşitleri ve peynir kızartması da çok ünlü. Yine Slovak köftesini de denemelisiniz. Flag Ship adı verilen eski bir tiyatronun restorana çevrildiği ünlü bir lokantası da var. Yöresel yemekleri burada tatmanızı tavsiye ederiz.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Bratislava Kalesi: Şehrin en tepe noktasında çok da güzel bir manzaraya sahip bir kale. Buraya otobüs ya da taksiyle çıkmak mümkün. Mutlaka manzaranın fotoğrafını çekin. Kalenin içinde bir de tarih müzesi var.

Heykeller: Şehir merkezinde çok sayıda heykel var. Sokaklarda yürürken sizi ilginç heykeller karşılıyor. Ama en ünlüsü Cumil adı verilen rögar adam heykeli. Şapkalı gülümseyen bu heykelin sadece baş kısmı dışarıda, vücudu kanalizasyonun içinde gibi bir betimleme yapılmış.

St. Martin Katedrali: Kentin en eski dini yapılarında biri. Beyaz renkli uzun bir iç mekanı ve yüksek bir kulesi var.

Bratislava Şehir Müzesi: Burası kente özgü eserlerin sergilendiği güzel bir müze. Hlavne Meydanı'nda yer alıyor.

Primatial Sarayı: Neo klasik tarza inşa edilmiş 1770 yılında yapılan güzel ve etkileyici bir yapı.

Mavi Kilise: Şehirdeki bir başka ilgin yapı da mavi rengiyle dikkat çeken Blue Church yani mavi kilise.

Devinska Köyü: Tarihi bir köy görmek ve Slovakya geçmiş yaşamını gözlemlemek isterseniz mutlaka gidin.

Novy Most: Tuna nehri kenarına kurulu şehirde köprüler de var. Novy Most yani Yeni Köprü'nün kenarında ufo görünümlü bir de restoran bulunuyor.

Ne Yapılır?

Brativsla'da sokaklarında dolaşmak tarihi yerlerini gezmek çok keyifli. Hatta Rögar Adam, Napolyon Heykeli gibi heykellerin yanında mutlaka fotoğraf çektirin. Tarihi sokaklarında dolaşın, kafe barlarını gezin. Şehri nostaljik tramvaylarına binerek gezmenizi de tavsiye ederiz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Bratislava üniversite şehri olduğu için gençler ve gençlerin doldurduğu bar ve kafeler çoktur. Bu yüzden eğlence mekanları da bulunur. Channels Club, Trafo, Rio, Harley Davidson gibi kulüpler var. Pub ve barlar da çok fazla. Fiyatlar da diğer Avrupa şehirlerine göre daha makul.

Alışveriş / Ne Alınır?

Kente özgü küçük ev yapımı biblolar ya da kuklardan satın alabilirsiniz. Aslında eski şehri dar sokaklarında güzel takım, kitap saat vs satan dükkanlar var. Mileticova ve Zilinska Caddeleri turistler için ideal. Hodzova Namestie burada ise dünyaca ünlü markaların mağazaları bulunuyor.

Bratislava Galeri