İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Pendik uzun sahil şeridi, dinlenme alanları, alışveriş merkezleri, piknik alanları ve tarihi güzelliklerini keyifle keşfedebileceğiniz bir kıyı ilçesi. Pendik, İstanbul’da özellikle son yıllarda yerleşimin arttığı bir bölge. Bölgeye yapılan ulaşım ağı hizmetleri ve yaşam alanlarına katılan güzellikler sayesinde bölge her geçen gün daha da ilgi çekici bir hal alıyor.

Çok eski bir yerleşim yeri olan Pendik, Anadolu’nun Avrupa’ya açılan kapısı konumu olması nedeniyle tarih boyunca buradan geçen medeniyetlerden derin izler taşıyor. Tarih boyunca Makedonya, Roma, Bizans, Doğu Roma ve Latin İmparatorluğu gibi birçok farklı medeniyete de ev sahipliği yapan Pendik bugün de İstanbul’un kozmopolit özelliğini devam ettiriyor.

Pendik’in hem tarihi hem de keşfedilecek güzellikleri için sizi yazının devamına alalım.

İçindekiler

1-Pendik Sahili

Özellikle yaz aylarında çok rağbet gören günbatımını izlemek için güzel bir lokasyon olan Pendik. Pendik sahilinde bulunan oyun alanları, yeşil piknik alanları, koşu ve yürüyüş parkurları, egzersiz aletleri, tenis ve futbol sahası gibi spor alanları ile hem yalnız hem de sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan deniz manzaralı kafe ve restoranlarda güzel lezzetler tadabilirsiniz.

Konum Linki

2-Pendik Höyüğü (Temenye Höyüğü)

pendik höyük

1900’lü yıllarda Pendik’te yapılan kazılar tarih hakkında bize 7000 yıl öncesine dair bilgiler sunuyordu. Geçtiğimiz yıllarda Marmaray kapsamında Pendik höyüğünde yapılan çalışmalar ise bize 8400 yıllık bir geçmişe dair kanıtlar sundu. Tarih öncesi dönemlerde geçiş alanı olan Pendik höyüğünde yapılan kazı çalışmalarında birçok eser gün yüzüne çıkarıldı. Yapılardan en dikkat çekenlerin arasında Hz. Yahya Kilisesi diğer adlarıyla Saint Jean Babtiste Kilisesi diğer adıyla Vaftizci Yahya Kilisesi bulunuyor. Ayrıca Roma, Bizans ve Antik Yunan dönemlerine ait mezarlar, çanak-çömlekler, kaşıklar, yontma taş aletler de burada bulunuyor.

Pendik höyüğü ya da diğer adıyla Temenye höyüğü Pendik merkezine yaklaşık 1 km uzaklıkta Ankara Caddesi üzerinde yer alıyor.

Konum Linki

3-Viaport Asia Outlet Alışveriş ve Yaşam Merkezi

viaport

Pendik Türkiye’nin en büyük outlet alışveriş merkezlerinden biri olan Viaport Asia AVM ile de dikkat çekiyor. Bölgeye yerli ve yabancı turistler outlet alışveriş için geliyor ve Pendik otelleri de oldukça rağbet görüyor. Burada ünlü markalara uygun fiyatlarla alışveriş imkanı sağlarken aynı zamanda bir yaşam merkezi olarak da ziyaretçilerinin keyifli zaman geçirmelerine imkan tanıyor. Çocuk oyun alanları, eğlence merkezi, lunapark, bowling, sinema gibi birçok alternatife sahip Viaport AVM özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği eğlenceli bir alışveriş merkezi. Burada göl manzaralı kafe ve restoranlarında farklı lezzetler deneyebilirsiniz.

Mimari özellikleriyle de dikkat çeken Viaport Asia Outlet AVM’nin en özel mimari simgelerinin başında gelen Via Bedesten, Türkiye’nin en büyük kubbelerinden birine sahip. Kubbe mimarisi Dolmabahçe’deki Valide Sultan Camii’nin kubbesinden esinlenerek tasarlanmış olup gotik tarzda desenler kullanılmış. Via Bedesten’in kapısı ise Kapalıçarşı Nuruosmaniye’nin girişinden ilham almış. Via Bedesten’in diğer ilgi çekici yanı ise güçlü ve akustik bir ses düzeyine sahip olması.

Açık olduğu saatler: Her gün 10:00-22:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

Otel

4-Marintürk Alışveriş ve Yaşam Merkezi

marina

 

Denize sıfır ve açık havada alışveriş keyfi yaşayabileceğiniz Pendik Marintürk AVM’de dünyaca ünlü markaların mağazaları yer alıyor. Alışverişin yanı sıra eğlence alanları ve denize karşı gurme restoranlar da bulabilmek mümkün. Ayrıca yetişkinler için bowling, çocuklar için oyun alanları da var. Burada sevdiklerinizle beraber keyifli saatler geçirip harika anılar biriktirebilirsiniz.

Açık olduğu saatler: Her gün 10:00-22:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

5-Yenişehir Mesire Alanı

mesire

Pendik Tavukçu Yolu Caddesi üzerinde bulunan Yenişehir mesire alanı hem çocuklu aileler hem de arkadaş grupları için doğa ile iç içe ideal bir alan. Burada hem piknik yapma hem de aktivite imkanları var. Piknik için oturma masaları, oyun parkları, paintball sahası, bisiklet ve yürüyüş parkuru, voleybol ve futbol sahalarıyla gün boyu aktivite ve dinlenme odaklı vakit geçirebileceğiniz bir alan arıyorsanız Yenişehir mesire alanı aradığınız yer olabilir. 

Açık olduğu saatler: Pazartesi günleri kapalı, diğer günler 09:00-20:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

6-Güzelyalı Sosyal Tesisleri

tesis

Güzelyalı Sosyal Tesisleri, konumu itibariyle hem deniz havası alabileceğiniz hem piknik alanlarından ve çocuklara özel oyun parklarından yararlanabileceğiniz güzel bir sahil tesisi. Tesis içerisinde bulunan restoran ve kafelerde lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Güzelyalı Sosyal Tesisleri geniş alanları nedeniyle düğün, nişan, toplantı gibi organizasyonlarınız için de güzel bir seçenek olabilir.

Fiyatlar: ₺₺

Açık olduğu saatler: Her gün 10:00-22:00 saatleri arasında hizmete açık.

Konum Linki

7-Kurnaköy Mesire Alanı

kurnaköy

Pendik Kurnaköy, hem yeşil bir piknik alanı hem de mavilikler içinde balık tutma imkanı sunan harika bir adres. Burada evlerin bahçelerinde ilaçsız olarak yetişen taze meyve sebze kokuları alırsınız. Kurnaköy’de 3 ayrı piknik alanı mevcut. Şehrin gürültüsünden uzak, doğal güzellikler içindeki Kurnaköy Ömerli Baraj Havzası içinde yer alır.  Baraj gölünün bir kısmına kıyısı olduğu için burada balık avlama imkanınız da bulunur.

Konum Linki

8- Pendik Çarşısı

pendik çarşı

Pendik Çarşısı, hem yerel halka  hem de Pendik’i gezmeye gelenlere güzellikler sunuyor. Dükkanlarından alışveriş yapmak, kafe ve restoranlarında lezzetli yemekler denemek için tercih edebilirsiniz. Pendik Çarşısı’nda yeme-içme ürünleri, takı aksesuarları, ayakkabı, tekstil ürünleri ve hediyelik eşya dükkanları bulabilirsiniz. 

Konum Linki

Yazarın Notu: Genellikle kalabalık olan Pendik Çarşısı’nın daha sakin bir deneyim yaşamak isterseniz erken saatlerde gitmenizi öneririz.

9-Sultan Konağı

Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan Sultan Konağı, Aynalı Konak olarak da biliniyor. Günümüze çok az bir bölümü ulaşabilmiş ve kazıları devam eden Sultan Konağı Pendik ilçesinin Çamlık mevkiinde yer alıyor.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
142 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar