Yılın neredeyse tamamında sıcak ve güneşli bir hava, muhteşem plajlar, lezzetli yemekler ve sadece kimliğinizle ziyaret edebileceğiniz bir cennet... Kıbrıs uzun yıllardır tatil için birçok gezginin gözdesi olsa da burası aynı zamanda yaşamak için de bir o kadar harika. Kıbrıs’a yerleşmek için en geçerli nedenler hangileri dersiniz?

Benzersiz iklim

Benzersiz iklim

Akdeniz’in en güzel adalarından biri olan Kıbrıs’ta iklim de en az adanın kendisi kadar cezbedici. Yılın büyük bölümünde güneşin sıcak yüzünü gösterdiği Kıbrıs’ta yaz tatilini neredeyse 6 aya kadar uzatabilir, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde de rahatlıkla denize girebilirsiniz.

Uçak Bileti

Uygun yaşam koşulları

Uygun yaşam koşulları

Kıbrıs’ta yaşam şartları da ülkemizin büyük kentlerine kıyasla genel olarak çok daha rahat ve kolay. Özellikle ev ve otomobil gibi hayallerinizi süsleyen birçok şeye burada çok daha uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Huzurlu ortam

Huzurlu ortam

Kıbrıs aynı zamanda dünyanın en huzurlu yerlerinden biri. Adanın genelinde gece hayatı ile ünlü olan yerler dışında yılın tamamında sakinliğin ve huzurun keyfisini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Güvenli şehirler

Güvenli şehirler

Adanın en turistik ve popüler şehirlerinde dahi genel olarak güvenlikle ilgili sorun yaşamazsınız. Akdeniz’in havasından mıdır suyundan mı bilinmez ama burada genel olarak herkes yardımsever ve hoşgörülü.

Kolay oturma izni

Kolay oturma izni

Özellikle Avrupa ülkelerinden oturma izni almak son derece zorlu şartları gerektirirken Kıbrıs’ta sadece ev alarak kısa sürede oturma iznine sahip olabilirsiniz.

Geniş kariyer olanakları

Geniş kariyer olanakları

Adada hangi mesleği yapıyor olursanız olun çok sayıda kariyer fırsatı ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle Türkiye’den bir üniversiteden mezun olduysanız burada genel olarak diplomanızın tanınmaması gibi sorunlar da yaşamazsınız.

Dayanılmaz lezzetler

Dayanılmaz lezzetler

Kıbrıs’ta başta adanın ünlü hellim peyniri olmak üzere çok sayıda lezzet de sizi bekliyor. Şeftali kebabı ve Kıbrıs köftesini de unutmamak gerek.

Kolay ulaşım

Kolay ulaşım

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti her ne kadar farklı bir ülke olsa da yurdumuza son derece yakın. İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlere sadece iki saat içinde ulaşabilir, sevdiklerinizden fazla uzaklaşmadan yurt dışında yaşamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yeni dil öğrenmeye gerek yok

Yeni dil öğrenmeye gerek yok

Farklı bir ülkeye yerleşmek isteyenleri en fazla zorlayan konulardan biri de yabancı dil öğrenmenin zorluğudur. Kıbrıs’ta ise buna hiç gerek yok. Eğer yabancılarla daha iyi iletişim kurmak isterseniz İngilizce öğrenebilirsiniz ancak sadece Türkçe konuşarak da hayatınızı kolaylıkla sürdürebilirsiniz.

Döviz karmaşasına son

Döviz karmaşasına son

Adada geçerli olan Türk Lirası sayesinde Kur farkı ve döviz karmaşası gibi sorunlar yaşamadan bankacılık işlemlerinizi halledebilir, sevdiklerinize kolayca para gönderebilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
469 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar