En çok rağbet edilen 2. el araç markaları

nihanbayram

Otomobil sahibi olmak birçok insanın işini oldukça kolaylaştırıyor. Bu nedenle her yıl binlerce insan yeni bir araba sahibi oluyor. Kimisi sıfır araç almayı tercih ederken kimisi de 2. El araçlara yöneliyor. Kimi insan da uygun fiyatlı ikinci el araç alarak fiyatının artacağı zamanı bekliyor ve aldığı fiyatın üstünden satarak bu parayla sıfır araç almayı planlıyor. İşte bu noktada devreye en çok tutulan arabalar giriyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan verilere göre, 2022 yılının ilk ayında 2. El araç almayı planlayanların en çok tercih ettiği otomobil markalarını listeledik.

Volkswagen

Passat

2022 yılının ilk ayında en çok Volkswagen markalı ikinci el araçlar tercih edildi. Ocak ayında 11.819 adet Volkswagen araç satıldı. Ocak ayında Volkswagen modelleri arasında en çok Passat modeli tercih edildi. 3254 tane Passat 2022’nin Ocak ayında satıldı. Passat’ın yanında markanın en çok satan modellerinden bir diğeri ise Polo olarak karşımıza çıkıyor. 2022’in ilk ayında 1645 adet Polo model araç satışı yapıldı.  

Renault

Renault Clio

En çok tutulan arabalar listesinde Volkswagen’i Renault takip ediyor. 2022 yılının Ocak ayında 11.348 Renault markalı araç satışı gerçekleşti. Hatta yılın ilk ayında en çok satan araba Renault Clio oldu. Ocak ayında 3383 adet Clio satıldı. Uzun zamandır Volkswagen Passat’ın ilk sıradan inmediği listede bu yıl Renault Clio ilk sırayı aldı. Yüksek motor gücü ve yakıt konusunda tasarruf sağlaması gibi nedenlerle Clio çok sayıda kişinin aklına gelen ilk araç modeli oluyor. Renault Megane ise 3025 adet satılarak Ocak ayında en çok tercih edilen 4. araç modeli oldu.

Fiat

Fiat egea

2022 yılının ilk ayında 10.960 adet Fiat markalı ikinci el araç satıldı. Böylece Fiat 2022’nin en çok rağbet gören ikinci el markaları arasında 3. sırayı aldı. Fiat’ın en çok satan modeli ise Ocak ayında 3167 adetle Egea oldu. Türkiye’de üretimi yapılan Egea, markanın Türkiye’de en çok sattığı modeller arasında. Hatta Fiat Egea uzun yıllar boyunca en çok satılan araç modellerinde ilk sırada yer alan bir modeldi. Enuygun’un araç kiralama verilerine baktığımızda da Fiat Egea’nın araç kiralarken de ilk tercih edilen modellerden biri olduğunu görüyoruz.

Ford

ford focus

Listenin 4. sırasında Ford yer alıyor. 2022’nin Ocak ayında 8558 adet Ford markalı ikinci el araç satılmış. En çok satılan modeli ise Focus. Yılın ilk ayında 2217 adet Ford Focus satışı gerçekleşmiş. Güvenilir bir araç olarak tanınan Focus yıllardır markanın en çok satılan modelleri arasında yer alıyor.

Opel

Opel astra

En çok tercih edilen ikinci el araba markalarında Opel de yer alıyor. 2022 yılının ilk ayında 4749 adet Opel markalı araç satıldı. Opel’in en çok tercih edilen modeli ise Astra. Opel Astra, 2022’nin Ocak ayında tam 1976 kez tercih edildi. Markanın en çok üretilen modellerinden biri olan Astra çoğunlukla uygun fiyatlı bir model olmasıyla öne çıkıyor.

BMW

BMW 3

En çok tercih edilen ikinci el araçlarda sırada BMW var. 2022 yılının ilk ayında 4740 tane BMW markalı araç satıldı. Bu satışların 1722 tanesi BMW 3 Serisi için olurken 1676 tanesi de BMW 5 Serisi için gerçekleşti. BMW 3 serisi sadece Türkiye’de değil dünyada da en çok tercih edilen ikinci el araç modellerinden biri. 2019 yılında yapılan bir açıklamaya göre, tüm dünyada gerçekleşen BMW satışlarının %25’ini BMW 3 Serisi’nin oluşturuyor. 

Mercedes-Benz

Mercedes Benz

2022 yılının ilk ayında 4698 adet ikinci el Mercedes-Benz araç satıldı. Mercedes-Benz, Türkiye’de en yavaş satılan ikinci el araç markası oldu. Ocak ayının geneline baktığımızda ortalama satış hızı 82 gün olarak belirlenirken Mercedes-Benz 98 günlük satış hızına sahipti.

Araç Kiralama


nihanbayram
Nihan Bayram
415 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN