Dünyanın en pahalı şehirleri hangileri

nihanbayram

Uluslararası araştırma kurumları tarafından pahalı olduğu kanıtlanan şehirlerin listesi. Bu şehirlerde yaşamak hatta bu şehirlere seyahat etmek bile pahalı.

Tokyo

Tokyo

Japon yeni ile doların ilişkisini düşününce en ucuz şehirlerden biri olması gerektiğini düşünüyor insan fakat Tokyo yıllardır yapılan neredeyse tüm araştırmalarda en pahalı şehir seçiliyor. Ulaşım, kalacak yer ve yemek fiyatları bu şehirde tavan yapmış durumda. 1 kilo domates yaklaşık 9 dolar, 3 kişilik bir ailenin kalabileceği bir dairenin kirası ise 2500 - 3000 dolar civarında.

Uçak Bileti

Luanda

Luanda

Birçoğunuz adını yeni duydu fakat Angola’nın başkenti Luanda hayatın en pahalı olduğu şehirler sıralamasında daima en üst sıralarda. 3-4 yıldızlı bir otelde bir gece kalmak için 350 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Oslo

Oslo

Norveç’in başkenti Oslo’da özellikle Norveç kronunun güçlü oluşundan dolayı pahalı bir şehir olmuştur. Vergilerin fazla olması da bu pahalılığın nedenlerinden biri. Ortalama otellerde kalmak için bile 300 dolar civarında harcamanız gerekiyor.

Moskova

Moskova

Kiralar ve restoran yemeklerinin pahalı olduğu Rusya’nın başkenti Moskova, yaşamak için çok pahalı bir şehir. Yine de turistik bir ziyaret; Türkiye’ye vize olmayışı, çok sayıda hava yolu şirketinin uçuş yapması ve Türk lirasının rubleden değerli olmasından dolayı çok pahalı olmayacaktır.

Zürih

Zürih

Para denilince akla gelen ilk ülke İsviçre olduğundan dolayı Zürih’in yapılan tüm araştırmalarda ilk 5’e girmesine şaşmamak gerekiyor.

Yokohama

Yokohama

Japonya’nın ticaret merkezlerinden biri olan Yokohama’da da hayat Tokyo gibi pahalıdır. Pahalı şehirler listesine Japonya’dan Osaka, Kobe ve Nagoya da her sene ilk 20’den katılmaktadır. Japonlar için hayat zor olsa gerek.

 

Paris

Paris

Turistler tarafından dünyanın en çok ziyaret edilen kenti Paris, gerçekten pahalı bir şehir. Yapılan araştırmalarda kendine ilk 20 içerisinde daima yer buluyor. Paris’te yaşayan yerel halk ise bununla baş edebilmek için banliyölerde yaşıyor.

Sydney

Sydney

Özellikle emlak piyasasının çok yüksek rakamlarda dolaştığı Avustralya’nın başkenti Sydney’de bir bira için 10 dolar verme ihtimaliniz kuvvetli. Ev kiraları da 1500 -1700 dolardan başlıyor.

Kopenhag

Kopenhag

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da alkol dışında her şey pahalı, özellikle şehirde bir restoranda yemek yemeyi düşünüyorsanız, iki kez düşünün.

Cenevre

Cenevre

İsviçre’nin Zürih’ten sonraki en pahalı şehri olan Cenevre, dünyanın en pahalı şehirleri listesinde daima ilk 10’da yer alıyor. Şehirde ulaşım ve otel fiyatları çok yüksek fiyatlarda seyrediyor. 3-4 kişilik güzel bir yemek için 1000 dolara yakın para harcamanız gerekebilir.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN