Araç kiralama provizyon bedeli ne kadar?

Araç kiralama provizyon bedeli firmalara ve araç gruplarına bağlı olarak değişmekle birlikte çoğunlukla en az 1000 TL tutarında oluyor. Özellikle ekonomi sınıfı araçlarda 1000 TL olan provizyon bedeli, orta sınıf araçlarda 1500 TL ve üst sınıf araçlarda 2500 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Ön provizyon ücreti nedir?

Ön provizyon ücreti satılan ürün ya da hizmet için kredi kartı limitinin belirli bir kısmının, bir süreliğine bloke edilmesi anlamına geliyor. Araç kiralama hizmeti prosedürlerinden biri olan ön provizyon, esasında sürücünün olası bir trafik cezası alması, ödenmemiş köprü geçişleri, yol ücretleri vs. gibi ek ücretler için uygulanıyor.

Araç kiralama provizyon iadesi ne zaman gerçekleşir?

Araç kiralama provizyon iadesinin yasal süresi 21 gün olmakla birlikte genellikle iadeler firmalara bağlı olarak 1 ya da 2 hafta içerisinde yapılıyor. Firmalar provizyon iadesi yaparken hasar bedelleri, ücretli yol geçişleri, trafik cezaları gibi ek ücretler varsa kesiyor ve kalan ücreti iade ediyor. Eğer yoksa 1-2 hafta içerisinde ücretin tamamı firma tarafından iade ediliyor.

 

Bengi Sarihan

Bengi Sarihan

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.

Hemen Aracını Kirala