Uçak yolculuklarında evcil hayvan ile yolculuk ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Sürekli seyahat eden ve evcil hayvanı da olan biriyseniz, kedinizi ya da köpeğinizi bırakacak bir tanıdığınız da yoksa uçak yolculuklarında düşünmeniz gereken bir nokta daha var; onun seyahati. Evcil hayvanlarıyla seyahat edenlerin hem evcil dostumuzun sağlığı hem uçuş güvenliği açısından dikkat etmesi gereken bazı noktalar var.

  •      Evcil hayvanınızın kimlik, sağlık belgeleri ve sınır belgelerinin yanınızda eksiksiz olarak bulunması gerekiyor.
  •      Evcil hayvanınız eğer kedi, köpek, küçük kaplumbağa veya küçük ötücü kuşsa; kafesi/kutusu ve el bagajınızla birlikte 8 kiloyu aşmıyorsa önceden rezervasyon yaptırarak kabin içerisinde taşıyabiliyorsunuz. Kilo ve kutu boyutu havayolunun politikalarına göre değişiklik gösterebiliyor. Bu boyut ve ağırlığı aşanlar kargo kompartımanında taşınıyor. Taşıma ücreti de havayoluna göre değişiyor.
  •         Eğer evcil hayvanınız nefes problemi yaşayan basık ve kalkık burunlu boxer, boston terrier benzeri bir köpekse ve kilo sınırları dahilindeyse onu kesinlikle kabine almalısınız, kargo onun için sorun oluşturabilir.
  •          Evcil hayvanın uçuş boyunca yaşanabilecek türbülans ve diğer sarsılma durumlarına karşı yerde durması önerilir, çoğu havayolu da bunu kural olarak da uygulatıyor.
  •         Görme ve işitme engellilerle birlikte seyahat eden rehber köpekler ağızlık takılarak kabinde seyahat ettirilir, ağırlık şartı bu hayvanlar için aranmıyor.

Çoğu veteriner arkadaşımdan aldığım bilgilere göre yan etkilerinden dolayı hayvanlara sakinleştirici vermek uygun bir yöntem değil. Bu arada eğer dövüş köpeğiniz varsa üzücü bir haberim var; Pitbull, Kangal ve benzeri cins köpekleri uçaklara almıyorlar.  Hayvanlarınızı koyacağınız kabın nefes almaya elverişli, su geçirmez ve sızdırmaz olmasına dikkat edin.

 

Seda Suvat

Seda Suvat

Kocaeli Üniversitesi Turizm Rehberliği ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümleri mezunu. Turizm sektöründe 12 yıl boyunca uçak bileti ve tatil rezervasyonları konusunda kazandığı uzmanlıkla, 2015’ten beri Enuygun’da Seyahat Destek Müdürü olarak kullanıcıların en iyi acente deneyimini yaşamaları için çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara