Uçak korkusu olanlar uçuş sırasında ne yapabilir?

Uçmak insan doğasına aykırı bir şey olduğu için uçak yolculuğu pek çok kişiyi tedirgin eder. Aslında uçak istatistiksel olarak dünyanın en güvenli araçlarından biridir ancak ayaklar yerden kesilip yani havalanmaya başlamak, uçak fobisi olanları içinden çıkılmaz bir hale sokabilir. Uçak fobisi olanlara öncelikli tavsiyem THY’nin zaman zaman açtığı uçak fobisi kurslarına katılmanız. THY Hava Akademisi, belli bir katılımcı sağlandığında bu kursu açıyor. 3 gün süren kursta psikologlar ve pilotlar ders veriyor. Ayrıca simülatör eğitimi yapılıyor ve son gün bir şehre gezi düzenleniyor.

Böyle bir kursa katılma imkanınız varsa mutlaka katılın. Ancak acil uçmanız gerekiyorsa öncelikle uçak yolculuğundan önce birkaç gün boyunca kesinlikle uçak kazaları vs. ile ilgili bir şeyler okumayın ya da belgesel izlemeyin. Cam kenarına oturmak bazıları için iyi gelebilir. Eğer böyle bir istediğiniz varsa check-in işlemleri sırasında mutlaka belirtin size yardımcı olacaklardır.

Uçak korkusu olan kişi neler yapmalı

1-Rahatlatıcı bir şeyler için. Uçağa binmeden önce sizi rahatlatacak bitki çayı, hafif düzeyde alkollü içki vs. içebilirsiniz.

2-Yanınıza kitap dergi alın: Uçak yolculuğunu daha rahat hale getirmek için yanınıza kitap dergi gibi ilginizi çekecek bir şeyler alabilirsiniz. Ayrıca iPhone ya da iPad gibi cihazlarınızı uçak moduna alarak oyun oynayabilir, fotoğraf ya da videolarınızı izleyebilir ya da geçmiş mesajlarınıza bakabilirsiniz. Bu da uçak yolculuğunu daha kolay hale getirir. Konuyla ilgili iPhone kullanıyorum uçak modu ne anlama geliyor başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

3- İlk uçuşunuzu uzak bir yere ve kötü hava koşullarında yapmayın. Eğer uçak korkunuz var ya da ilk kez uçuyorsanız kötü hava koşullarında uçmak sizin kendinizi daha kötü hissetmenize de neden olabilir. Ayrıca ilk kez uçacaksanız kısa süreli yolculuk yapmak önemli. Tedirgin bile olsanız zaman çabuk geçecektir.

4- Uzman desteği alın. Eğer korkunuz ileri düzeyde ise psikolog ya da konuyla ilgili uzman bir kişiden destek alabilirsiniz.

Uçak fobisi olup uçağa binen kişide çarpıntı, baş dönmesi, karın ağrısı, yüksek tansiyon gibi durumlar görünebilir. Fobisi olan kişilerin çoğu uçağın düşeceğini düşünür. Bu yüzden görevlilerin bu kişiye nazik bir şekilde yardımcı olması gerekebilir. Eskiden kokpite girilmesine izin veriliyordu şimdi bu konuda güvenlik tedbirleri gereği fazla tolerans göstermiyorlar ama yine de pilotların yanında uçmak belki korkan kişiyi daha da rahatlatabilir. Yine de eğer uçak korkunuz varsa bu fobinizin üzerine gitmenizi ve onu yenmenizi  tavsiye ederim…

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara