Uçak korkusu olanlar uçuş sırasında ne yapabilir?

Uçmak insan doğasına aykırı bir şey olduğu için uçak yolculuğu pek çok kişiyi tedirgin eder. Aslında uçak istatistiksel olarak dünyanın en güvenli araçlarından biridir ancak ayaklar yerden kesilip yani havalanmaya başlamak, uçak fobisi olanları içinden çıkılmaz bir hale sokabilir. Uçak fobisi olanlara öncelikli tavsiyem THY’nin zaman zaman açtığı uçak fobisi kurslarına katılmanız. THY Hava Akademisi, belli bir katılımcı sağlandığında bu kursu açıyor. 3 gün süren kursta psikologlar ve pilotlar ders veriyor. Ayrıca simülatör eğitimi yapılıyor ve son gün bir şehre gezi düzenleniyor.

Böyle bir kursa katılma imkanınız varsa mutlaka katılın. Ancak acil uçmanız gerekiyorsa öncelikle uçak yolculuğundan önce birkaç gün boyunca kesinlikle uçak kazaları vs. ile ilgili bir şeyler okumayın ya da belgesel izlemeyin. Cam kenarına oturmak bazıları için iyi gelebilir. Eğer böyle bir istediğiniz varsa check-in işlemleri sırasında mutlaka belirtin size yardımcı olacaklardır.

Uçak korkusu olan kişi neler yapmalı

1-Rahatlatıcı bir şeyler için. Uçağa binmeden önce sizi rahatlatacak bitki çayı, hafif düzeyde alkollü içki vs. içebilirsiniz.

2-Yanınıza kitap dergi alın: Uçak yolculuğunu daha rahat hale getirmek için yanınıza kitap dergi gibi ilginizi çekecek bir şeyler alabilirsiniz. Ayrıca iPhone ya da iPad gibi cihazlarınızı uçak moduna olarak oyun oynayabilir, fotoğraf ya da videolarınızı izleyebilir ya da geçmiş mesajlarınıza bakabilirsiniz bu da uçak yolculuğunu daha kolay hale getirir. Konuyla ilgili iPhone kullanıyorum uçak modu ne anlama geliyor başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

3- İlk uçuşunuzu uzak bir yere ve kötü hava koşullarında yapmayın. Eğer uçak korkunuz var ya da ilk kez uçuyorsanız kötü hava koşullarında uçmak sizin kendinizi daha kötü hissetmenize de neden olabilir. Ayrıca ilk kez uçacaksanız kısa süreli yolculuk yapmak önemli. Tedirgin bile olsanız zaman çabuk geçecektir.

4- Uzman desteği alın. Eğer korkunuz ileri düzeyde ise psikolog ya da konuyla ilgili uzman bir kişiden destek alabilirsiniz.

Uçak fobisi olup uçağa binen kişide çarpıntı, baş dönmesi, karın ağrısı, yüksek tansiyon gibi durumlar görünebilir. Fobisi olan kişilerin çoğu uçağın düşeceğini düşünür. Bu yüzden görevlilerin bu kişiye nazik bir şekilde yardımcı olması gerekebilir. Eskiden kokpite girilmesine izin veriliyordu şimdi bu konuda güvenlik tedbirleri gereği fazla tolerans göstermiyorlar ama yine de pilotların yanında uçmak belki korkan kişi daha da rahatlatabilir. Yine de eğer uçak korkunuz varsa bu fobinizin üzerine gitmenizi ve onu yenmenizi  tavsiye ederim…

Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. Radikal, Fanatik, Posta, Star,Cumhuriyet gazeteleri ile Cine 5 Televizyonu'nda editörlük ve yazarlık yaptı.

İlk yorumu siz yapın
Enuygun Com İnternet Bilgi Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret AŞ, Enuygun Seyahat adıyla Türsab’a A-7153 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesidir.
ENUYGUN Seyahat’ten alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.
Tüm Merak Ettikleriniz
Para birimi
x