Uçağın içinde hangi elektronik cihazlar kullanılmaz?

Uçak yolculuğunuzun hemen öncesinde elektronik cihazların kullanımına getirilen kısıtlamalarla alakalı olarak ufak bir kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Fakat endişeye mahal yok, çünkü uçaktaki kabin görevlileri gerekli yönlendirmeleri ve uyarıları sizin için tekrar etmeye her zaman hazır durumda olacaklardır.

Peki uçağın içinde kullanımı yasak veya kısıtlı olan elektronik cihazlar nelerdir?

Öncelikle belirtmekte fayda var, uçağınızın kalkışı ve inişi süresince elektronik saat, kalp ve işitme cihazları dışında kalan tüm elektronik cihazların kullanımı yasaktır. Öte yandan uçak normal uçuşa geçtikten sonra kullanımına izin verilen elektronik cihazlar da vardır. Bu nedenle tüm elektronik cihaz kullanım listesine tek tek bakalım.

Uçuş süresince kullanımı yasak olmayan elektronik cihazlar:

İşitme cihazları, kalp cihazları, güneş enerjisi ile çalışan aletler, pilli gereçler.

Uçak kalkmadan ve indikten sonra kemer ışıkları söndükten sonra kullanımına izin verilen cihazlar:

Uçak personeline ait cep telefonları ve yolculara ait özel cep telefonları.

Uçuş devam ederken kullanımına izin verilen cihazlar:

Video kameralar ve kayıt cihazları, fotoğraf makineleri, elektronik oyuncaklar, bilgisayar oyunları, MP3 tarzında kulaklıkla kullanılan müzik çalarlar, laptoplar ve Dvd playerlar, hesap makineleri ve tablet bilgisayarlar.

Uçuşta kullanımı kesin olarak yasak olan cihazlar:

Cep telefonları, telsizler, uzaktan kumandalı oyuncaklar, hoparlörlü cihazlar, yazıcılar, kayıt durumunda olan mini disk cihazları, büyük müzik setleri, kulaklığı olmayan cep radyoları, küçük televizyonlar ve bluetooth alıcıları.

Uçuş sırasında özel izinle kullanılabilecek cihazlar:

  • Tıbbi amaçlı elektronik cihazlar.

Son güncelleme: 09/03/2015

Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. Radikal, Fanatik, Posta, Star,Cumhuriyet gazeteleri ile Cine 5 Televizyonu'nda editörlük ve yazarlık yaptı.

İlk yorumu siz yapın
Enuygun Com İnternet Bilgi Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret AŞ, Enuygun Seyahat adıyla Türsab’a A-7153 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesidir.
Tüm Merak Ettikleriniz
Para birimi
x