Türkiye’ye Giriş Formu nedir? Kimler alabilir? Nasıl alınır?

Pandemi döneminde tüm ülkeler seyahat kurallarında sık sık değişiklikler yapıyor. Halk sağlığının korunması için önemli olan bu kurallara uymadan ülke sınırlarını aşmak mümkün değil. Türkiye de kural değişikliğine giden ülkeler arasında yer alıyor. Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu Türkiye’ye Giriş Formu yeni kurallar arasında en önemli olanı. Peki bu form nedir? Sistem nasıl işliyor? Kimlerin alması gerekiyor?

Türkiye’ye Giriş Formu nedir?

Bu form; pandemi ile mücadele kapsamında, yurt dışından Türkiye’ye girecek yolcuların sağlık durumlarının denetimi ve ülke içerisinde bu yolculara ulaşılabilecek iletişim bilgilerinin sağlanması amacıyla oluşturulan bir bilgi anketi.

Elektronik ortamda doldurulan formu istersen yine elektronik ortamda saklayabilir, istersen basılı çıktısını alarak bunu yanında taşıyabilirsin. Buradaki tek önemli nokta tüm Türkiye seyahatin boyunca Türkiye’ye Giriş Formu’nun doldurulmuş halini ve formun sonunda sana verilen kodu hep yanında bulundurmak.

Kişiye özel oluşturulan HES kodunu aldıktan sonra ülke içinde başta konaklama ve seyahat olmak üzere restoran, cafe, alışveriş merkezi gibi tüm mekanlarda da aynı kodu kullanacaksın. Temaslı ya da taşıyıcı olmadığını gösteren kod sayesinde pandeminin yayılma hızını düşürmek hedefleniyor.

Türkiye’ye Giriş Formu’nu kimler doldurmalı?

Uygulama yurt dışından Türkiye’ye seyahat edecek tüm yolculara yönelik yapılıyor.

- Yurtdışı transfer/transit yolcular

- Hava yollarının uçuş ekipleri

- 6 yaşından küçük yolcular

bu formu doldurmakla yükümlü değiller. Bu üç maddeye dahil olmayan tüm yolcuların ülke girişinde kabul edilebilmeleri için formu doldurmaları şart.

Türkiye’ye Giriş Formu ne zaman doldurulmalı?

Giriş formunu Türkiye uçuşundan 72 saat önce register.health.gov.tr adresinden doldurman gerekiyor.

Türkiye’ye Giriş Formu ne zaman doldurulmalı?

 

Türkiye’ye Giriş Formu nasıl alınır?

Formu yukarıda da belirttiğimiz register.health.gov.tr adresinden doldurmalısın. 4 aşamadan oluşan bilgi formunda verdiğin tüm bilgilerin doğru olması ilk şart.

Türkiye’ye Giriş Formu’nu doldurup doldurmadığını uçuş öncesinde ilgili hava yolu firması kontrol ediyor. Eğer formu doldurmamış yolcu varsa uçuş öncesinde doldurması sağlanıyor.

Bu formu elektronik ortamda doldurman şart. Ancak formun doldurulmuş halini hem elektronik cihazına indirebilir hem de yazılı olarak yanında taşıyabilirsin. Her iki format da görevliler tarafından kabul ediliyor.

Türkiye’ye seyahat etmek için başka kurallar var mı?

Pandemi sürecinde halk sağlığını korumak ve güvenli seyahat edilebilmesi amaçlarıyla Türkiye de bazı kurallar getirdi. Bu kurallara göre;

- Türkiye çıkışlı uçuşlarda ve Türkiye içine yapılan yolculuklarda 65 yaş üstü ve aileleri yanında bulunmayan 18-20 yaş arası yolcuların Seyahat İzin Belgesi alması gerekiyor.  

- Türkiye içinde yapılacak uçak, tren ve otobüs yolculuklarında tüm yolcuların HES kodu alması şart.

- Hava yoluyla Türkiye’ye gelecek tüm yolculardan uçuştan 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi sunmaları isteniyor. Bu uygulamadan yalnızca 0-6 yaş arası yolcular muaf.

- Uçuşlarda ve havalimanlarında maske takma zorunluluğu da en temel kural.

Geri kalan tüm kurallara ve istisnalarına Yurt Dışı Uçuşlarda Ülkelerin Uyguladığı Kurallar yazımızdan göz atabilirsin.

Setenay Gökdağ

Setenay Gökdağ

Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.

Hızlı Uçuş Ara