Seyahatlerde para ve kredi kartı güvenliği

Normal yaşantınızda dikkat ettiğiniz güvenlik kurallarına seyahatiniz sırasında da dikkat etmeniz gerekir. Kredi kart şifrenizi kimse ile paylaşmamalı, dışarı çıkarken yanınıza gereğinden fazla kredi kartı ya da nakit almamalı, ayrıca olası kapkaç ya da hırsızlık olaylarına karşı her zaman dikkatli olmalısınız. Yaşadığınız yerde herhangi bir güvenlik sorunu ile karşı karşıya kaldığınızda neler yapmanız gerektiğini az çok tahmin edersiniz. Seyahatlerde özellikle yurt dışı seyahatlerde ise önceden hazırlıklı ve organize olmanızda fayda var.

İşte seyahatlerde para ve kart güvenliğiniz için dikkat etmeniz gereken üç önemli kural:

1.      Cüzdanınızı hafifletin

Seyahate çıkarken yanınıza tüm kredi kartlarınızı değil sadece ihtiyacınız olanları alın. Biri yedek olmak üzere iki kredi kartı ile seyahate çıkmak en idealidir. Böylece bir kredi kartınız çalınır ya da kaybolursa diğeri ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla kartınız varsa bunları seyahate çıkarken yanınıza almayın. Kredi kart limitlerinizi ise seyahatiniz sırasında ihtiyacınızı karşılayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. İhtiyacınızdan fazla limitiniz varsa bankanızdan kart limitinizi bir süreliğine düşürmelerini talep edebilirsiniz.

Seyahate çıkarken ilk birkaç gün için yanınıza para alabilirsiniz ama çok fazla nakit taşımanın da risklerini göz önünde bulundurarak diğer günlerde ATM’lerden para çekebilmek için yanınıza bir ya da iki para kartı da almalısınız.

2.      Organize olun

Seyahatlerinizde kredi kart ya da nakit olarak yaptığınız tüm harcamaların belgelerini muhafaza edin. Bu belgeler olası bir kayıp durumunda size rehberlik edecek ve yapmadığınız harcamaları fark etmenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca mümkünse internet bankacılığı ile kredi kart harcamalarınızı günlük olarak kontrol edin.

3.      Kartlarınızın birer fotokopisini çektirin

Olası kapkaç ya da hırsızlık durumlarına karşılık kredi kart ya da para kartlarınızın birer fotokopisini yanınıza alın. Böyle bir durumda ilk olarak bankanıza telefon açarak kredi kartınızı kullanıma kapatın. Kredi kart sigortanızdan ya da varsa seyahat sigortanızdaki teminatlardan zararınızı karşılamak için sizden polis tutanağı istenir. Bu sebeple banka bildirimi sonrası en yakın polis karakoluna giderek bu hırsızlık olayı ile ilgili tutanak tutturun. Daha önce çekilmiş kart fotokopileriniz bu işlemler sırasında işinizi kolaylaştıracaktır.

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara