Nasıl bir seyahat sigortası yaptırmalıyım?

Yurt dışında bir ülkeye seyahat etmiş olanlar bilirler hemen hemen her ülke vize vermeden önce sizden çeşitli sigortalar ister. Bu sigortaların bedelleri yüksek olmamakla birlikte kapsamları oldukça geniştir. Sigortaların önceliği sağlık konuları olmakla birlikte, bavul kaybolması, seyahatin iptal olması gibi çeşitli konuları da kapsamaktadır. Özellikle seyahat sağlık sigortasında Schengen ülkeleri 30.000 Euro’ya kadar teminatlı sağlık sigortası isterler.

Peki biz nasıl bir seyahat sigortası yaptırmalıyız?

Tabii ki olumsuz olanı düşünmemeliyiz ama seyahat sigortası bir önlemdir. Bu yüzden olabildiğince geniş kapsamlı bir seyahat sigortası seçmeliyiz. Sigorta poliçesi yaptırmadan önce olabildiğince çok firmanın seyahat sigortası fiyatlarını ve bu sigortaların kapsamlarını incelemeliyiz.

İyi bir seyahat sigortası:

-          Yurt dışı seyahatlerde kaza ve tedavi masraflarını 30.000 Euro’ya kadar karşılamalıdır. Yurt içi içinse en azından 1.000 Euro’ya kadar tedavinizi yaptırabilmelisiniz.

-          Sigortalı hastanın yanına bir refakatçi yakınının gelmesi gerektiğinde sigortanın yol ve konaklama masraflarını karşılaması gerekli.

-          Aileden birinin veya kalınan eve gelen maddi hasarlardan dolayı seyahatiniz iptal olursa geri dönüş seyahatini karşılaması da sizin için avantajlı olacaktır.

-          Sigortanın tedavi sonrası nakil ve eğer olumsuz bir durum olursa cenazenin naklini de karşılaması gerekiyor.

-          Kayıp bagaj ve bagaj gecikmesi gibi durumlarla ilgilenmeli, zararınızın bir kısmını karşılamalı

Kısacası seyahat sigortası çok uygun bir fiyata kendinizi ve seyahatinizi garanti altına almanız demek, teminat kapsamı geniş bir seyahat sigortası yararınıza olacaktır.

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara