Kabin boy valiz uçağa alınır mı?

Kabin boy valizinizle seyahat edecekseniz, valizinizi uçakta yanınıza alabilirsiniz. Baş üstü dolaplarına ya da koltuk altına koyabileceğiniz kabin valizlerin boyutu için hava yollarının belirlediği bazı limitler var. Örneğin Türk Hava Yolları, 1 adet en fazla 23x40x55 santimetre ve 8 kilogram olan kabin boy valizi kabul ederken Pegasus Hava Yolları sadece 1 adet maksimum 55x40x20 santimetre boyutlarında valizi uçağa alıyor. Bu boyutlardaki kabin valizleri için ücret alınmıyor ancak boyutu aşmanız durumunda ek ücret talep edilebilir.

Uçağa alacağınız kabin valizini hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Uçak içerisine alınacak kabin bagajında bulunan sıvı içerikli eşyalar 100 mililitreyi geçemez. Bebek maması gibi sıvı haldeki temel ihtiyaçları valizinize koymak için kilitli poşete koymanız gerekiyor. Ayrıca yanıcı, kesici, delici, ezici eşyalar kabin valizlerinde kabul edilmiyor. Orijinal ambalajı bulunmayan, reçetesi ya da doktor raporu olmayan ilaçları da kabin valizinize koymamalısınız.

Seda Suvat

Seda Suvat

Kocaeli Üniversitesi Turizm Rehberliği ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümleri mezunu. Turizm sektöründe 12 yıl boyunca uçak bileti ve tatil rezervasyonları konusunda kazandığı uzmanlıkla, 2015’ten beri Enuygun’da Seyahat Destek Müdürü olarak kullanıcıların en iyi acente deneyimini yaşamaları için çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara