Hesaplı seyahat etme ipuçları

Aynı uçakta yan koltukta oturan yolcu ile aynı parayı ödemiyorsunuz. Muhtemelen oteldeki yan odada kalan kişi ile de aynı parayı ödemiyorsunuz.  Aynı seyahati herkes farklı fiyatlara yapıyor. En hesaplı seyahati yapanlardan birisi olduğumu düşünüyorum. Uçak biletinden, otel fiyatlarına, yiyeceğim yemeğe kadar detaylı bir araştırma yapmadan seyahate çıkmıyorum.  

Normal bir seyahatte ulaşım, kalacak yer, yenilecek yemek, hediye almak ve gezmek için harcayacağınız para belli başlı gider kalemlerinizi oluşturur. Masrafları asgariye indirerek cebinize, eğlencenize daha fazla para kalsın istiyorsanız, bunları bilmelisiniz.

Erken davranan kazanır

Hesaplı seyahat için erken rezervasyon yaptırın, gideceğiniz tarihler netleştiği anda uçak bileti alın.

Karşılaştırma yapın

Neden aynı yerde aynı şartlarda olan bir otele daha fazla para veresiniz? Promosyonlu ve daha uygun fiyata uçuşlar varken neden iki katı ödeyesiniz ki? Seyahat masraflarının büyük bir kısmını otel ve uçak ücretleri oluşturuyor. Tek tek uçak firmalarını veya otellerin sitelerini gezmeniz saatlerinizi alabilir fakat bir karşılaştırma sitesi sayesinde zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Seyahatin zamanlaması önemli

Zorunlu değilseniz seyahatinizi bayram, yılbaşı ve özel günlerden uzak tutmaya çalışın. İzin alabiliyorsanız Perşembe seyahat genelde Cuma akşam seyahatten daha ucuz olacaktır. Uçağın uçuş saati de bilet fiyatlarında etkili. 

Yemek tuzlu olmasın

Gideceğiniz ülkenin veya şehrin kesinlikle yemek yenmemesi gereken yerleri vardır. Pahalı olmasının yanı sıra lezzetten de uzak mekanlara tüm paranızı kaptırmayın. Yolculuğa çıkmadan önce kesinlikle bir şehir rehberi, şehir tanıtım kitabı alın. Genelde turistik bölgelerde yenilen yemekler daha pahalıdır.

En uygun ulaşım aracını seçin

Taksiler… Çoğu ülkede havalimanına ayağınızı bastığınız anda cebinizdeki tüm parayı alabilecek taksilerle karşılaşmanız mümkün. Şehir ve taksilerle ilgili iyi bir araştırma yapmadıysanız, gereksiz yere taksi kullanmayın. Taksimetre açılmayan çok sayıda şehir var. Şehrin metro ve otobüs ağının avantajlarını ve dezavantajlarını araştırın. En ucuz ve en kolay olanı tercih edin.

Hediye

Seyahate çıkacağınız duyulduğu anda tüm tanıdıklar gideceğiniz yerden hediyeler istiyor, tahmin edebiliyorum. Böyle durumlar için de önceden yapacağınız bir araştırmayla şehrin ucuz pazarlarını öğrenebilirsiniz.  İçecek, çikolata, tütün ürünleri, parfüm ve benzeri hediyeler almayı planlıyorsanız Duty Free’den almanız hesaplı olacaktır.

Son güncelleme: 04/02/2014

Cem Dişbudak
Cem Dişbudak

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.

İlk yorumu siz yapın
Enuygun Com İnternet Bilgi Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret AŞ, Enuygun Seyahat adıyla Türsab’a A-7153 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesidir.
Tüm Merak Ettikleriniz
Para birimi
x