Aktarmalı uçuş nedir, hangi hallerde aktarmalı uçulur?

Bazı destinasyonlara direkt uçuş imkanı sunmayan hava alanları, aktarmalı uçuş hakkında yolcuların kafasının karışmasına neden olmaktadır. Oysaki aktarmalı uçuş da tıpkı diğer uçuş kurallarında olduğu gibi dikkat edilmesi gereken ufak önlemlerle keyifli bir sürece dönüştürülebilir.

Aktarmalı uçuşlarda bavulunuzun bagaj bilgilerini görevlilere ileterek eşyalarınızın bineceğiniz diğer uçağa aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu noktada en ufak bir yanlışın dahi bagajınızın yanlış bir uçağa konulmasına neden olabileceğini unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle uçuş numaraları ve saatleri konusunda son derece dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Aktarmalı uçuş süresince yolcuları tedirgin eden bir diğer nokta ise binilen ilk uçağın rötar yaparak havalanması nedeniyle aktarmalı uçağın kaçırılma durumudur. İşte böylesi durumlarda uçak biletiniz, pasaportunuz ve hava yolu firmasının iletişim bilgileri ile mağduriyetinizin kolayca giderilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece aktarmalı uçağınızı kaçırmış olsanız bile farklı bir uçakta sizin için yer ayrılacaktır.

Aktarmalı uçuşlarda yolcuları sıkan son noktanın uzun bekleme saatleri olduğunu söylemek mümkün. İşte böylesi durumlarda bulunduğunuz şehri biraz da olsa keşfetmeye çalışabilirsiniz. Fakat aktarmanın yapılacağı ülkenin vize bilgilerini daha önceden edinmeniz ve kendinizi buna göre planlamanız da büyük önem taşımaktadır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. Radikal, Fanatik, Posta, Star,Cumhuriyet gazeteleri ile Cine 5 Televizyonu'nda editörlük ve yazarlık yaptı.

İlk yorumu siz yapın
Enuygun Com İnternet Bilgi Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret AŞ, Enuygun Seyahat adıyla Türsab’a A-7153 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesidir.
ENUYGUN Seyahat’ten alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.
Tüm Merak Ettikleriniz
Para birimi
x