Aktarmalı uçuş nedir, hangi hallerde aktarmalı uçulur?

Bazı destinasyonlara direkt uçuş imkanı sunmayan hava alanları, aktarmalı uçuş hakkında yolcuların kafasının karışmasına neden olmaktadır. Oysaki aktarmalı uçuş da tıpkı diğer uçuş kurallarında olduğu gibi dikkat edilmesi gereken ufak önlemlerle keyifli bir sürece dönüştürülebilir.

Aktarmalı uçuşlarda bavulunuzun bagaj bilgilerini görevlilere ileterek eşyalarınızın bineceğiniz diğer uçağa aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu noktada en ufak bir yanlışın dahi bagajınızın yanlış bir uçağa konulmasına neden olabileceğini unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle uçuş numaraları ve saatleri konusunda son derece dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Aktarmalı uçuş süresince yolcuları tedirgin eden bir diğer nokta ise binilen ilk uçağın rötar yaparak havalanması nedeniyle aktarmalı uçağın kaçırılma durumudur. İşte böylesi durumlarda uçak biletiniz, pasaportunuz ve hava yolu firmasının iletişim bilgileri ile mağduriyetinizin kolayca giderilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece aktarmalı uçağınızı kaçırmış olsanız bile farklı bir uçakta sizin için yer ayrılacaktır.

Aktarmalı uçuşlarda yolcuları sıkan son noktanın uzun bekleme saatleri olduğunu söylemek mümkün. İşte böylesi durumlarda bulunduğunuz şehri biraz da olsa keşfetmeye çalışabilirsiniz. Fakat aktarmanın yapılacağı ülkenin vize bilgilerini daha önceden edinmeniz ve kendinizi buna göre planlamanız da büyük önem taşımaktadır.

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara