Helsinki - Adana Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2.680 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
3 saat 20 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Adana) 34°C / 21°C

Helsinki Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Finlandiya’nın güney kısmında yer alan Uusimaa bölgesinin şehri Helsinki, ülkenin başkenti olduğu gibi, oldukça da kalabalık bir nüfusa sahip. Kültürel, finansal ve bilimsel alanlarda Avrupa’nın en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Helsinki, Baltık Denizi’nin içinde bulunan Finlandiya Körfezi’nin kıyısına konumlanmıştır. Şehirde konuşulan ana dil Fince olsa da, yer yer İsveççe’ye de rastlanabiliyor.

Bu şehri ziyaret etmek isteyen yolcular, şehrin kuzeyi ve doğusuna sınırı olan Vantaa şehrinde yer alan Helsinki-Vantaa Havalimanı’na yolculuk ediyorlar. Helsinki’nin merkezi bölgesini, şehrin güneyinde yer alan girintili çıkıntılı yarım ada oluşturuyor. Tüm toplu taşıma araçlarının merkezi istasyonları şehir merkezinde yer alıyorlar.

Şehrin batı kıyısındaki Senata Meydanı, şehrin tarihi binalarından oluşuyor. Senata Meydanı’nın güneyindeki Market Meydanı’na yakınlarda bulunan turist bilgilendirme ofisinde, ulaşım ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları sorabileceğiniz gibi, diğer birçok konularda yardım alabilir, çeşitli tur ve müzeler için bilet satın alabilirsiniz. Helsinki’de en sık kullanılan toplu taşıma araçları, metro, tramvay, tren ve otobüstür. Ayrıca, minibüs ve körfez içi ulaşım amacıyla feribotlar da ulaşımda destek sağlıyorlar.

Western Harbour bölgesinden Kamppi ve Töölö Bay bölgelerine Baana adı verilen üst geçitler, özellikle yayalar ve bisiklet sürücüleri için kısa yoldan geçiş imkanı sağlıyor. Tıpkı Espoo, Vantaa ve Kauniainen şehirlerindeki gibi, toplu taşıma araçları, HSL adlı firma (Helsinki Bölgesel Ulaşım) tarafından düzenleniyor. Bu araçlara binmek için bilet makinelerinden, bineceğiniz aracın şoföründen veya mobil telefonlarınızdan bilet satın alabilirsiniz. Ancak, bileti şoförden alacak olursanız maliyeti diğer yöntemlere kıyasla biraz daha yüksek oluyor.

Eğer tramvaya binecekseniz, farklı bir bilet satın almanız gerekiyor. Bu özel biletlerin fiyatı, diğer araçların biletlerin fiyatına oranla daha uygun. Her iki bilet de, almanızdan itibaren bir saat boyunca geçerliliğini sürdürüyor. Eğer Espoo, Vantaa veya Kauniainen gibi komşu şehirlere gitmeyi planlıyorsanız, bölgeler arası bilet satın almalısınız. Bu biletler, seksen dakika boyunca geçerliliğini koruyor. Gün içinde toplu taşıma araçlarını çok sık kullanacaksanız, günlük biletler bütçeniz için daha ekonomik olacaktır. Yedi yaşın altında bir çocukla seyahat ediyorsanız, çocuğunuz ücretsiz seyahat edebilir. On altı yaşının altındaki yolcular ise biletlerin yarı fiyatına yolculuklarını sürdürebiliyorlar. Helsinki’de gece yarısından sonra toplu taşıma araçlarını kullanmak oldukça güç. Toplu taşıma araçları, genel olarak gece yarısına varmadan son seferlerine çıkarlarken, otobüsler genellikle gece ikiye kadar çalışıyorlar. Hafta sonlarında ve resmi tatillerde Elielinaukio ve tren istasyonu yakınındaki Rautatientori bölgesinden kalkan otobüsler, gece ikiden sonra da hizmet vermeye devam ediyorlar, ancak bilet fiyatları normalinden iki kat daha fazla tutuyor. Helsinki’de, toplu taşıma araçlarında bilet kontrolüne denk gelmek düşük bir olasılık. Yine de zaman zaman araçlara binen denetimciler biletlerinizi sorabiliyorlar. Eğer bilet satın almadıysanız, kontrole denk gelmeniz durumunda yüksek miktarda bir ceza ödemeniz gerekiyor.

Şehrin herhangi bir bölgesinden havalimanına ulaşmak için birçok alternatif var. Bulunduğunuz bölgeye göre toplu taşıma araçlarından metro, tren, tramvay veya otobüsle şehir merkezine gelebilir, buradan havalimanına sefer yapan tren, otobüs veya özel servislere aktarma yaparak havalimanına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, taksi veya araç kiralama seçeneklerini kullanarak da yolculuğunuzun süresini kısaltabilirsiniz.

Kutsuplus (Dolmuş Servisleri)

Kutsuplus adı verilen dolmuşlar, toplu taşıma konusuna alternatif çözüm getiren yeni bir sisteme sahip. Bu dolmuş servisler, talep olması durumunda hizmet veriyorlar ve birbirine yakın yerlere gidecek olan yolcuları aynı araca alarak gidecekleri yerlere kadar bırakıyorlar. Bu araçlardan, internetten rezervasyon yöntemiyle biletinizi satın alıyorsunuz. Yolculuğun ücreti gideceğiniz yerin uzaklığına göre değişebiliyor. Havalimanına gitmek için bu servisleri tercih ederseniz, taksi konforunda bir ulaşım hizmetine daha uygun fiyatlarla ulaşmış oluyorsunuz.

Taksi

Havalimanına gitmenin en pratik ve konforlu yolu, şüphesiz taksi. Ancak şehir içinde taksi bulmak bazen zor olabiliyor. Özellikle hafta sonlarında gece vakti, özel etkinliklerin düzenlendiği günler veya tatillerde taksi bulmanız daha da güçleşebiliyor. Şehrin çeşitli bölgelerinde birçok taksi durağı bulunuyor. Alternatif olarak duraklara telefon ederek veya internetten rezervasyon yaparak da taksiye ulaşmanız mümkün.

Daha lüks bir seyahat için, VIP taksiler de hizmet veriyorlar. Sarı hat adı verilen taksi minibüsler, Kutsuplus’lara benzer bir sitemle çalışıyorlar. Sekiz adet yolcu alma kapasitesine sahip araçlar, şehrin çeşitli bölgelerinden aldıkları yolcuları havalimanına bırakıyorlar. Servis fiyatları, yolcu sayısına ve yolculuğun mesafesine göre değişiklik gösterebiliyor. Havalimanına giderken bu araçları kullanmak istiyorsanız, internetten rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Tren

Havalimanı ile merkezi tren istasyonunu birbirine bağlayan tren hattının inşaatı, 2015 senesi itibariyle tamamlandı. Bu hat üzerinde giden trenler, on dakikada bir sefer yapıyorlar ve yolculuk süresi yaklaşık olarak yarım saati buluyor. Merkezi tren istasyonunda bulunan makinelerden biletinizi satın alabiliyorsunuz.

Trenden indikten sonra, havalimanına ulaşmak için havalimanlarının özel servislerine binmeniz gerekiyor. Bu servislerin havalimanına varması, birkaç dakika sürüyor. Tren inşaatı tamamlandığında havalimanına doğrudan ulaşım sağlamanız mümkün olacak. Şehir içi ulaşımda tüm trenlerin hareket ettiği ana istasyon, Helsinki Merkezi Tren İstasyonu, aynı zamanda şehir merkezinde bulunuyor.

Y, S, U, L, E, A, M, I, K, N, T, H ve R hatları, bu ana merkezden şehrin çeşitli bölgelerine sefer yapan tren hatları. Bu hatlar, şehir merkezinden kuzey yönüne doğru üç farklı yönde hareket ediyorlar. Tren ile Espoo, Vantaa veya Kaunianinen illerine, şehirler arası ulaşım da mümkün. Ancak bunun için bölgeler arası bilet almanız gerekiyor.

Otobüs

Otobüs yolu ile havalimanına ulaşmak istiyorsanız, öncelikle şehir merkezine ulaşmanız gerekiyor. Helsinki Merkezi Tren İstasyonu’ndan hareket eden 615 numaralı otobüs, yarım saatte bir, yaklaşık otuz ila kırık dakika arasında bir süre içerisinde Helsinki-Vantaa Havalimanı’na varıyor. Havalimanının Vantaa ili sınırlarına dahil olması dolayısıyla, bu otobüse binerken de bölgeler arası bilet almanız gerekiyor. Merkezi tren istasyonundan havalimanına hareket eden bir diğer otobüs ise Finnair Şehir Otobüsü. On beş dakikada bir sefer yapan bu otobüs hattı, merkezi tren istasyonundan havalimanına yaklaşık yarım saat içerisinde ulaşmış oluyor. Bu otobüsün ücretlendirmesi, 615 numaralı otobüse oranla biraz daha fazla. Bunun yanı sıra Finnair Şehir Otobüsüne binerken, ücretsiz aktarma imkanından faydalanamıyorsunuz. Ancak seyahatiniz bu otobüslerde daha konforlu geçiyor ve otobüs içinde ücetsiz wi-fi hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.

Espoo’daki şehir dışında kalan beldeleri ziyaret ettiyseniz ve havalimanına buradan gitmeyi planlıyorsanız, Leppävaara, Nihtisilta ve Espoonkeskus bölgelerinden, bölgeler arası sefer yapan U-hattının 540 numaralı otobüslerine binebilirsiniz. Otobüsler, genellikle şehir merkezinin harici bölgelerde, diğer toplu taşıma araçlarına oranla çok daha sık kullanılıyor. Dolayısıyla şehrin uzak bir bölgesinden havalimanına gitmeyi planlıyorsanız, öncelikle otobüslerle şehir merkezine gelebilirsiniz. Şehir merkezinin kuzey yönünden gelen otobüsler Eliel Meydanı’ndaki otobüs terminaline, doğu yönünden gelen otobüsler Railway Meydanı’ndaki terminale, batı yönünden gelen otobüsler ise Kamppi metro istasyonuna bağlanan Kamppi Merkezi’ndeki yer altı otobüs terminaline ulaşıyor.

Tramvay

Eğer turistik bir gezi planlıyorsanız, tramvay oldukça uygun bir alternatif. Şehrin kuzey bölgesindeki ulaşım ağını otobüsler oluştururken, merkezi güney yarım adası ağırlıklı olarak tramvay seferlerinden meydana geliyor. Tramvay hattının genişletme çalışmaları halen devam ediyor. Yarımadayı çevreleyen dokuz adet tramvay hattı, yolcularına hizmet veriyor. Havalimanına erişimde tramvayı kullanmak çok uygun bir seçenek değil. Eğer yarımadanın merkezi istasyona uzak bir bölümündeyseniz, tramvaya binerek, havalimanı otobüslerine veya trene aktarma yapabilirsiniz.

Metro

Helinski’nin metro ağı şehir içi ulaşımda, Avrupa geneline oranla çok daha kısıtlı bir bölgeye erişim hizmeti sunuyor. Havalimanından şehir merkezine geldikten sonra güneydeki yarımadadan şehrin doğu kısmına doğru sefer yapabiliyorsunuz. Ruoholahti istasyonundan Mellunmäki veya Vusaari istasyonlarına seyahat etmeniz yaklaşık olarak yirmi dakikanızı alıyor. Metronun batı yönüne, Espoo’ya doğru genişletilme çalışmaları, halen devam ediyor.

Araç Kiralama

Havalimanına ulaşmak için, şehir içinde bulunan Rent A Car ofislerinden araç kiralamanız da farklı bir alternatif. Ancak havalimanına gitmeden önce şehir içinde vakit geçirmeyi düşünüyorsanız, park sorunu yaşamanız kuvvetli bir olasılık ve park yerlerinin ücretleri çok yüksek. Saat üzerinden ücretlendirilen park yerleri, bazen hafta sonları ücretsiz hizmet seçenekleri de sunabiliyorlar. Daha konforlu bir seyahat imkanı arıyorsanız limuzin kiralamanızı tavsiye ederiz.

Havalimanı Bilgileri

Helsinki-Vantaa Havalimanı, oldukça gelişmiş ve kapsamlı imkanlar sunan bir havalimanı. Uçak beklerken burada vakit geçirmek oldukça keyifli. Havalimanının ortasında sessiz bir ortam içinde dinlenebileceğiniz, hatta uyuyabileceğiniz özel yataklar bulunuyor. Bu yatakta on beş dakikadan birkaç saate kadar dinlenebilirsiniz. Yatağın altında valizlerinizi saklayabileceğiniz bir bölüm var. Havalimanının bazı bölümlerinde bu yataklardan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz.

Havalimanın içinde, sıklıkla ATM cihazlarına, Rent A Car ofislerine, hediyelik eşya dükkanlarına, para değiştirme makinelerine, gazete, dergi ve atıştırmalık ürünler bulabileceğiniz Kiosk dükkanlarına rastlayabilirsiniz. Havalimanında bulunan toplantı salonlarını kullanmanız da mümkün.

Terminallerde bulunan Duty Free mağazalardan birçok lüks ürünü uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Starbucks, Burger King gibi popüler kafe ve fast food zincirlerinin yanı sıra, birçok lüks restoran da mevcut.

Bunların haricinde havalimanı içinde kitapçılar, saat ve mücevher satan dükkanlar da bulabilirsiniz. Elektronik cihazlarınızı enerji soketleri bölümünde şarj edebilir, eğer çocuğunuzla seyahat ediyorsanız çocuklar için düzenlenen oyun bölümünde vakit geçirebilir veya VIP bölümünde uçağınızı daha konforlu bir alanda bekleyebilirsiniz.

16 Mar 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Adana Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’nin beşinci, Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun en büyük şehri Adana, dünyaya Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’yla bağlanıyor. Şehrin merkezi kabul edilen Yüreğir, Kayalıbağ mahallesi ve Reşatbey mahallesine ortalama 5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından şehre ulaşmak son derece kolay.

Adana yönüne olmasa da havalimanından havayollarına ait servisler ile Havaş otobüsleri de yer alıyor. Ancak bu otobüsler sadece Mersin ve Hatay yönüne seferler düzenliyor. 

Belediye Otobüsleri

Adana’nın en yüksek nüfuslu Seyhan ilçesinde bulunan Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine 135 hat numaralı belediye otobüsü gidiyor. Havalimanı çıkışında yer alan duraklardan binebileceğiniz otobüs ile şehir merkezine, Girne Bulvarı’na bağlanan Turhan Cemal Beriker Bulvarı’na ve Çukurova Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.

Hastane – Akıncılar güzergahında işleyen metronun istasyonlarına da 135 numaralı otobüsle gitmek mümkün. Otobüsler sabah 06.00 ile 19.00 saatleri arasında her saat başı gidiş ve geliş yönünde hareket ediyor.

Minibüs ve Dolmuş

Havalimanında otobüslerden daha sık hareket eden ve kısa mesafe olduğu için daha çok tercih edilen minibüs ve otobüsler de yer alıyor. Havalimanı yolcularını şehre taşıyan Havalimanı – Şehir Merkezi hattı ile Meydan hattı adında iki hat bulunuyor. Minibüs ve dolmuşlar iki yönde de birkaç dakika arayla geçiyor desek yanlış olmaz.

Taksi

Şakirpaşa Havalimanı’ndan Seyhan nehri kıyısındaki şehir merkezine ulaşmak için taksiyi de kullanabilirsiniz. Havalimanı şehir merkezine yakın olduğu için taksi pahalı bir araç değil. 

Özel Araç

Adana Şakirpaşa Havalimanı, şehirde kendi özel aracıyla gezmek isteyenlere de çeşitli imkanlar sunuyor. İç Hatlar Terminali’nde 5 adet, Dış Hatlar Terminali’nde 4 adet olmak üzere havalimanında 9 adet araç kiralama ofisi bulunuyor.

Havalimanında ayrıca 569 araç kapasiteli açık otopark da yer alıyor. Havalimanı çıkışındaki Barış Bulvarı’nı takiben gelen Turhan Cemil Beriker Bulvarı takip edildiği takdirde bu yol sizi şehrin merkezinde yer alan Sabancı Camii, Girne Bulvarı, Yüreğir Otogarı ve Adana Arkeoloji Müzesi’ne kadar götürüyor.

23 Ara 2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Helsinki-Adana uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Helsinki-Adana uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Helsinki-Adana uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Helsinki-Adana uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Helsinki-Adana uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Helsinki - Helsinki Vantaa Havalimanı, Hernesaari Heliport Havalimanı, Helsinki Central Tren İstasyonu, Tikkurila Tren İstasyonu, varış için Şakirpaşa Havalimanı kullanabilirsiniz.

Helsinki-Adana arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Helsinki-Adana arası uçuş mesafesi toplam 2679 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 3 saat 20 dakika sürüyor.

Helsinki-Adana uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Helsinki-Adana uçuşları için en uygun gün: Çarşamba.

Adana Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
21ºC
34ºC
Cum
Cmt
20ºC
36ºC
Cmt
Paz
22ºC
34ºC
Paz
Pzt
21ºC
32ºC
Pzt
Sal
20ºC
29ºC
Sal
Haritada Görüntüle
Helsinki - Adana Alternatif Ulaşım
Para birimi