Duşanbe - Adana Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2.930 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
3 saat 40 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Adana) 34°C / 22°C

Duşanbe Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Orta Asya’da yer alan Tacikistan’ın başkenti olarak bilinen Duşanbe, zengin kültürel yapısı, otantik mimarisi ve kozmopolitliği ile özel bir şehir. Bu şehre seyahat etmeyi düşünen yolculara, Duşanbe Havalimanı ev sahipliği yapıyor.

Varzob ve Kofarnihon isimli iki nehrin arasına konumlanan Duşanbe’nin şehir merkezi olarak bilinen bölgesini Rudaki Bulvarı ve hemen yanındaki Rudaki Parkı oluşturuyor. Şehir, dört temel bölgeye ayrılıyor. Bu bölgelerin isimleri Aviccena, Ferdowsi, Ismail Samani ve Shah Mansur.

Şehir içinde toplu taşıma imkanlarının bütçeye uygun ve kullanışlı olduğu söylenebilir. Şehir içerisinde en sık kullanılan toplu taşıma araçları minibüs ve taksi dolmuşlar. Bunun yanı sıra, otobüsler ve troleybüsler de tercih edilen toplu taşıma araçları arasında. Şehir merkezine yakınlarda konumlanan merkezi tren istasyonu, şehrin bazı bölgelerine ulaşım hizmeti sunduğu gibi, uluslararası ve şehirlerarası seferlerin ana istasyonu olarak da kullanılıyor.

Şehir içinden havalimanına ulaşabilmeniz için çeşitli alternatifler bulunuyor. Bu seçeneklerden biri toplu taşıma. Şehrin belli bölgelerinden havalimanına hareket eden troleybüs, tren, minibüs ve taksi dolmuş hatlarını kullanabilirsiniz.

Havalimanına ulaşım için daha konforlu bir alternatif olarak da taksi tutabilir veya araç kiralayabilirsiniz.

Otobüs

Otobüslerin şehir genelinde oldukça kapsamlı bir ulaşım ağı var; ancak otobüsler, havalimanına doğrudan bir ulaşım seçeneği sunmuyor. Şehir içerisinde sefer yapan on altı adet otobüs hattı mevcut. Bu hatlar arasında 3A ve 23 numaralı otobüslerle tren istasyonuna ulaşım sağlayabilirsiniz.

Troleybüs

Şehir içinde bulunduğunuz bölgeden, herhangi bir toplu taşıma aracına veya taksiye binerek A.Donish, S.Ayni, A.Rudaki, Somoni ve N.Mahsumov istasyonlarından birine gelebilir, buradan 2 veya 4 numaralı troleybüs hatlarına binebilir, bu şekilde havalimanına doğrudan erişim sağlayabilirsiniz. Troleybüsler, şehir içi ulaşımda kilit bir öneme sahip. Otobüslere göre daha az sefer hattına sahip olsalar da troleybüsler, otobüse oranla daha uygun fiyata denk geliyor.

Duşanbe genelinde sefer yapan, 1, 24, 5, 8, 10, 12 ve 14 hatları olmak üzere sekiz adet troleybüs hattı bulunuyor.

1 numaralı troleybüs, S.Ayni Kültür Parkı ve Tren İstasyonu bölgelerine, 9 ve 10 numaralı troleybüs Obshoron bölgesine, 11 numaralı troleybüs, S.Ayni Kültür Parkı ve Somoni bölgelerine, 12 numaralı troleybüs ise alışveriş merkezi ve Gulbutta bölgelerine ulaşım imkanı sağlıyor.

Tren

Şehir merkezinden 3 ve 4 numaralı tren hatlarını kullanarak havalimanının yakınındaki tren istasyonuna erişim sağlayabilirsiniz.

Minibüs (Marshrukta)

Bağımsız Devletler Topluluğu mensubu ülkelerde Marshrukta olarak bilinen minibüsler, Duşanbe’de toplu taşıma ağında oldukça kullanışlı bir alternatif. Minibüsler, geniş bir ulaşım hattına sahip olsa da, otobüs, troleybüs gibi diğer toplu taşıma araçlarına kıyasla daha sık yolcu indirip bindiriyor ve kalabalık oluyor; ayrıca minibüsler, troleybüslere oranla daha yüksek ücretlendiriliyor.

Minibüsler aracılığıyla havalimanına ulaşmak için öncelikle herhangi bir toplu taşıma aracına veya taksiye binerek A.Donish, Nazarshoev, Rudaki, S.Ayni, S.Sherozi ve N.Karaboe bölgelerine gelmeniz gerekiyor. Bu bölgelerden geçen 33 numaralı minibüs hattını kullanarak havalimanına doğrudan ulaşım sağlamanız mümkün.

1, 3, 17, 29 numaralı hatlar ise, şehir içinde seyahat imkanı sunan diğer minibüs hatları arasında. 3 numaralı hattı kullanarak tren istasyonuna seyahat edebilirsiniz.

Taksi Dolmuş

Şehir içinde bazı bölgeler arasında seferler yapan taksi dolmuşlar da bulunuyor. Bu araçlarla seyahat etmek de konforlu ve bütçenize uygun bir seçenek. Eğer şehrin Karabolo veya 82. bölgelerine yakınlardaysanız, buradaki Rudaki, Somoni ve US Embassy bölgelerinden hareket eden 8 numaralı taksi dolmuş hatlarına binerek havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Duşanbe’de taksiye binmek, birçok şehrin aksine oldukça kullanışlı bir alternatif. Alışılmışın aksine taksiler, bütçenize kıyasla çok daha uygun gelebilir. Özellikle birden fazla kişiyle yolculuğa çıkmanız durumunda, özellikle kısa mesafelerde, seyahat etmek, toplu taşıma araçları ile seyahat etmekten bile daha uygun fiyata gelebilir.

Araç Kiralama

Şehir içinde ulaşım için bir başka konforlu seçenek ise araç kiralama. Şehir içinde bulunan çeşitli araç kiralama firmalarından aracınızı kiralayabileceğiniz gibi uçuşunuzdan önce aracınızı internet aracılığıyla rezerve etmeniz de mümkün. 2015 yılı itibariyle, şehir içinde bisiklet kiralayabileceğiniz ofisler de hizmet vermeye başladı.

Havalimanı Bilgileri

Saatte iki yüz yolcu barındırma kapasitesine sahip olan Duşanbe Uluslararası Havalimanı, tesislerini geliştirmeye hala devam ediyor. Şehrin güneydoğu yönünde konumlandırılan havalimanı, şehir içine uzak bir bölgede yer alıyor.

Havalimanı içerisinde VIP ve CIP konuklara daha konforlu bir hizmet sunan özel bölümler bulunuyor. Terminal içerisinde bulunan birçok restoran, kafe, fast food dükkanı ve barda keyifli vakit geçirebileceğiniz gibi, kaliteli birçok ürünü, vergi ödemeden, uygun fiyatlara satın alabileceğiniz Duty Free mağazalardan ve hediye dükkanlarından alışveriş yapmanız mümkün.

Havalimanında internet hizmeti de bulunuyor. Terminalde bulunan gazete bayilerinden gazete ve dergiler satın alabilir, ATM cihazlarından faydalanabilirsiniz.

29 Tem 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Adana Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’nin beşinci, Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun en büyük şehri Adana, dünyaya Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’yla bağlanıyor. Şehrin merkezi kabul edilen Yüreğir, Kayalıbağ mahallesi ve Reşatbey mahallesine ortalama 5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından şehre ulaşmak son derece kolay.

Adana yönüne olmasa da havalimanından havayollarına ait servisler ile Havaş otobüsleri de yer alıyor. Ancak bu otobüsler sadece Mersin ve Hatay yönüne seferler düzenliyor. 

Belediye Otobüsleri

Adana’nın en yüksek nüfuslu Seyhan ilçesinde bulunan Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine 135 hat numaralı belediye otobüsü gidiyor. Havalimanı çıkışında yer alan duraklardan binebileceğiniz otobüs ile şehir merkezine, Girne Bulvarı’na bağlanan Turhan Cemal Beriker Bulvarı’na ve Çukurova Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.

Hastane – Akıncılar güzergahında işleyen metronun istasyonlarına da 135 numaralı otobüsle gitmek mümkün. Otobüsler sabah 06.00 ile 19.00 saatleri arasında her saat başı gidiş ve geliş yönünde hareket ediyor.

Minibüs ve Dolmuş

Havalimanında otobüslerden daha sık hareket eden ve kısa mesafe olduğu için daha çok tercih edilen minibüs ve otobüsler de yer alıyor. Havalimanı yolcularını şehre taşıyan Havalimanı – Şehir Merkezi hattı ile Meydan hattı adında iki hat bulunuyor. Minibüs ve dolmuşlar iki yönde de birkaç dakika arayla geçiyor desek yanlış olmaz.

Taksi

Şakirpaşa Havalimanı’ndan Seyhan nehri kıyısındaki şehir merkezine ulaşmak için taksiyi de kullanabilirsiniz. Havalimanı şehir merkezine yakın olduğu için taksi pahalı bir araç değil. 

Özel Araç

Adana Şakirpaşa Havalimanı, şehirde kendi özel aracıyla gezmek isteyenlere de çeşitli imkanlar sunuyor. İç Hatlar Terminali’nde 5 adet, Dış Hatlar Terminali’nde 4 adet olmak üzere havalimanında 9 adet araç kiralama ofisi bulunuyor.

Havalimanında ayrıca 569 araç kapasiteli açık otopark da yer alıyor. Havalimanı çıkışındaki Barış Bulvarı’nı takiben gelen Turhan Cemil Beriker Bulvarı takip edildiği takdirde bu yol sizi şehrin merkezinde yer alan Sabancı Camii, Girne Bulvarı, Yüreğir Otogarı ve Adana Arkeoloji Müzesi’ne kadar götürüyor.

23 Ara 2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Duşanbe-Adana uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Duşanbe-Adana uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Duşanbe-Adana uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Duşanbe-Adana uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Duşanbe-Adana uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Dushanbe Intl. Havalimanı, varış için Şakirpaşa Havalimanı kullanabilirsiniz.

Duşanbe-Adana arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Duşanbe-Adana arası uçuş mesafesi toplam 2929 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 3 saat 40 dakika sürüyor.

Duşanbe-Adana uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Duşanbe-Adana uçuşları için en uygun gün: Pazartesi.

Adana Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Paz
22ºC
34ºC
Paz
Pzt
21ºC
31ºC
Pzt
Sal
20ºC
30ºC
Sal
Çar
19ºC
31ºC
Çar
Per
18ºC
29ºC
Per
Haritada Görüntüle
Duşanbe - Adana Alternatif Ulaşım
Para birimi