Çimkent - Adana Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2.972 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
3 saat 40 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Adana) 33°C / 21°C

Çimkent Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Şehir içinden Shymkent Havalimanı’na taksi, otobüs, tren aktarmalı olarak matruşkalar ile ulaşmanız mümkün. Arada yaklaşık 11 kilometrelik bir mesafe olmasından dolayı bu toplu taşıma araçları oldukça ekonomik. Aynı zamanda araç kiralama şirketinden kiraladığınız aracınızla da havalimanında teslim etmek üzere 10 dakikada havalimanına gidebilirsiniz.

Tren

Şehir merkezindeki Kabanbay Batyr Caddesi’nin güney ucunda yer alan Shymkent tren yolu istasyonuna web sitesinden veya 8 (725) 295 2120 numarasını arayarak ulaşabilir ve önceden biletinizi ayırtabilirsiniz. Şehir merkezine çok yakın bir mesafede bulunan bu tren istasyonuna yürüyerek ya da otobüsle ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda istasyonun yakınından kalkan otobüs ve taksi duraklarından da Shymkent Havalimanı’na direkt gidebilirsiniz.

Otobüs

Şehir merkezinin 3 km kuzeydoğusundaki Avtovokzal Ayna, Samal’den sonra en büyük ve en yoğun otobüs istasyonu ve şehrin en önemli bölgesi olan Zhibek Zholy ile Aymautov’un kesişiminde yer alır.

Matruşka

Shymkent şehir için sıkça rastlayacağınız matruşkalar, otobüslerden sonra en çok kullanılan toplu taşıma araçları. Ayrıca 3 saatte Taraz’a giden matruşkalar da mevcut. Bunlar, sabah 7 akşam 7 mesai saatleri arasında belirli aralıklarla Samal’den kalkar. Zhabagyly Köyü’ne de 2 saat süren matruşka seferleri mevcut. Shymkent’in Ayna otobüs istasyonundan sabah 12 ve öğlen 2 civarında kalkar.

Taksi

Shymkent şehrinin herhangi bir noktasından şehre yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Shymkent Havalimanı’na ulaşmak için taksileri kullanabilirsiniz. Şehir içinde sıkça görebileceğiniz Gypsy taksiler, diğerlerine nazaran daha ucuz.

Araç Kiralama

Havalimanından veya Shymkent şehir içinden kiraladığınız aracınızla havalimanına gitmek için Temirlan yoluna girmeniz gerek. Daha sonra şehir çıkışına doğru gidin ve 9 km sonra sola dönün; havalimanını göreceksiniz. Bunun dışında şehir içinde yoğun bir trafiğe rastlamazsınız.

Havalimanı Bilgileri

Shymkent Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 10 km. dışında yer alır. Türkiye’nin birçok şehrinden Shymkent Havalimanı’na direkt uçuşlar mevcut. Shymkent tren yolu istasyonunun 12,6 km. kuzeybatısında yer alan havalimanı, 1923’ten bu yana iç hat ve dış hat uçuşlarıyla hizmet vermekte. 2020’ye kadar yeni terminalin birinci kısmı; 2030’a kadar da ikinci kısmı tamamlanmış olacak. Tren yolu, otobüs, taksi durakları daha geniş bir alana yayılacak. Şu anki 200 bin yolcu kapasitesi, proje sonunda çok daha yüksek sayılara ulaşabilecek.

Shymkent Havalimanı’nın ana havayollarından bazıları; Air Astana, Aeroflot, Bek Air, Qazaq Air. Shymkent Havalimanı terminal binası içerisinde toplu taşıma, şehir yol haritası vb. konular hakkında bilgi alabileceğiniz danışma masaları, sigara içme alanı, hediyelik eşya dükkanları ve market, yeme içme alanları mevcut.

11 Haz 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Adana Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’nin beşinci, Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun en büyük şehri Adana, dünyaya Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’yla bağlanıyor. Şehrin merkezi kabul edilen Yüreğir, Kayalıbağ mahallesi ve Reşatbey mahallesine ortalama 5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından şehre ulaşmak son derece kolay.

Adana yönüne olmasa da havalimanından havayollarına ait servisler ile Havaş otobüsleri de yer alıyor. Ancak bu otobüsler sadece Mersin ve Hatay yönüne seferler düzenliyor. 

Belediye Otobüsleri

Adana’nın en yüksek nüfuslu Seyhan ilçesinde bulunan Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine 135 hat numaralı belediye otobüsü gidiyor. Havalimanı çıkışında yer alan duraklardan binebileceğiniz otobüs ile şehir merkezine, Girne Bulvarı’na bağlanan Turhan Cemal Beriker Bulvarı’na ve Çukurova Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.

Hastane – Akıncılar güzergahında işleyen metronun istasyonlarına da 135 numaralı otobüsle gitmek mümkün. Otobüsler sabah 06.00 ile 19.00 saatleri arasında her saat başı gidiş ve geliş yönünde hareket ediyor.

Minibüs ve Dolmuş

Havalimanında otobüslerden daha sık hareket eden ve kısa mesafe olduğu için daha çok tercih edilen minibüs ve otobüsler de yer alıyor. Havalimanı yolcularını şehre taşıyan Havalimanı – Şehir Merkezi hattı ile Meydan hattı adında iki hat bulunuyor. Minibüs ve dolmuşlar iki yönde de birkaç dakika arayla geçiyor desek yanlış olmaz.

Taksi

Şakirpaşa Havalimanı’ndan Seyhan nehri kıyısındaki şehir merkezine ulaşmak için taksiyi de kullanabilirsiniz. Havalimanı şehir merkezine yakın olduğu için taksi pahalı bir araç değil. 

Özel Araç

Adana Şakirpaşa Havalimanı, şehirde kendi özel aracıyla gezmek isteyenlere de çeşitli imkanlar sunuyor. İç Hatlar Terminali’nde 5 adet, Dış Hatlar Terminali’nde 4 adet olmak üzere havalimanında 9 adet araç kiralama ofisi bulunuyor.

Havalimanında ayrıca 569 araç kapasiteli açık otopark da yer alıyor. Havalimanı çıkışındaki Barış Bulvarı’nı takiben gelen Turhan Cemil Beriker Bulvarı takip edildiği takdirde bu yol sizi şehrin merkezinde yer alan Sabancı Camii, Girne Bulvarı, Yüreğir Otogarı ve Adana Arkeoloji Müzesi’ne kadar götürüyor.

23 Ara 2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Çimkent-Adana uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Çimkent-Adana uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Çimkent-Adana uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Çimkent-Adana uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Çimkent-Adana uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Çimkent Havalimanı, varış için Şakirpaşa Havalimanı kullanabilirsiniz.

Çimkent-Adana arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Çimkent-Adana arası uçuş mesafesi toplam 2971 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 3 saat 40 dakika sürüyor.

Çimkent-Adana uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Çimkent-Adana uçuşları için en uygun gün: Cuma.

Adana Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Per
21ºC
33ºC
Per
Cum
21ºC
33ºC
Cum
Cmt
21ºC
33ºC
Cmt
Paz
22ºC
33ºC
Paz
Pzt
21ºC
32ºC
Pzt
Haritada Görüntüle
Çimkent - Adana Alternatif Ulaşım
Para birimi