Adana - Helsinki Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2.680 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
3 saat 20 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Helsinki) 13°C / 6°C

Adana Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Türkiye’nin beşinci, Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun en büyük şehri Adana, dünyaya Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’yla bağlanıyor. Şehrin merkezi kabul edilen Yüreğir, Kayalıbağ mahallesi ve Reşatbey mahallesine ortalama 5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaşmak son derece kolay.

Belediye Otobüsleri

Her gün 06.00 ile 19.00 arası her saat başı havalimanı ve Çukurova Üniversitesi noktalarından karşılıklı olarak hareket eden 135 numaralı otobüs ile şehir merkezinden havalimanına ulaşabilirsiniz. Otobüse merkezden geçen Turhan Cemal Beriker Bulvarı üzerinden bineceğiniz gibi şehrin tek metrosu Akıncılar – Hastane metrosu ile aktarma yaparak da binebilirsiniz.

Minibüs – Dolmuş

Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda daha sık kullanılan araç olan minibüsü havalimanı ulaşımında da kullanabilirsiniz. Şehir merkezi üzerinde bulunan Girne ve Turhan Cemil Beriker bulvarlarından geçen Şehir Merkezi minibüs hattını kullanarak merkezden Şakirpaşa Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Özel Araç

Turhan Cemil Beriker Bulvarını takip ettiğiniz takdirde yaklaşık 3 kilometre sonra Barış Bulvarı’na ulaşacaksınız. Barış bulvarı sizi doğrudan havalimanına ulaştırır. Şehir merkezinden özel araçlarla havalimanına ulaşım on dakika civarında sürüyor.

Taksi 

Şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için kullanabileceğiniz en hızlı ve ekonomik yöntemlerden biri de taksi. Otobüs kadar olmasa da Adana'nın birçok semtinden taksi ile uygun fiyata havalimanına ulaşabilirsiniz. 

Havalimanı Bilgileri

Uluslararası uçuşlara da açık olan Şakirpaşa Havalimanı’nın 6 milyon yolcu kapasiteli Dış Hatlar Terminali 1997’de İç Hatlar Terminali ise 1984’de hizmete girdi. Yolcu potansiyeline rağmen havalimanında zaman geçirecek alanlar son derece kısıtlı.

Dış hatları kullanan yolcular için 2 adet restoran, biri arındırılmış bölgede olmak üzere iki de büfe bulunan terminalde ayrıca vergisiz alışveriş yapılan bir de duty free yer alıyor. İç Hatlar Terminali’nde ise bir adet büfe, arındırılmış bölgede ise bir adet kafe yer alıyor. Ancak şehre 4,5 kilometre uzakta olan havalimanından dışarı çıkarak Adana’nın meşhur lezzetlerini tadabilir, havalimanına erken gitmeyip zamanınızı şehir içinde geçirebilirsiniz.

21 Ara 2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Helsinki Şehir Merkezine Ulaşım

Finlandiya’nın güneydeki Uusimaa bölgesinde yer alan Helsinki, ülkenin başkenti ve aynı zamanda da en kalabalık şehri. Baltık Denizi’nde yer alan ve Finlandiya Körfezi’nin kıyısına konumlanan şehir, gerek finansal, gerek kültürel, gerek bilimsel anlamda Avrupa’nın önde gelen şehirleri arasında yer alıyor.

Fince’nin yanı sıra İsveççe’nin de konuşulduğu Helsinki’ye seyahat edecek yolcuları, şehrin kuzeyine ve doğusuna sınırı olan komşu şehir Vantaa’da bulunan Helsinki-Vantaa Havalimanı karşılıyor. Şehrin güney kısmında bulunan girintili çıkıntılı yarımada, şehir merkezi olarak kabul ediliyor. Toplu taşıma araçlarının merkezi istasyonları bu bölgede bulunuyorlar. Şehir merkezinin batı kıyısında yer alan Senata Meydanı, şehrin tarihi bölümünü oluşturuyor. Senata Meydanı’nın güneyinde bulunan Market Meydanı’nın yakınında bir turist bilgilendirme ofisi yer alıyor. Bu ofisten ulaşım ile ilgili sorularınıza yanıt bulabileceğiniz gibi, turlara ve müzelere buradan bilet satın alabiliyorsunuz.

Metro, tramvay, tren ve otobüs, Helsinki’de kullanılan başlıca toplu taşıma araçlarıdır. Bunun yanı sıra minibüs ve kıyı bölgeler arası ulaşım için feribotlar da hizmet veriyorlar. Baana adı verilen büyük geçit, Western Harbour bölgesini Kamppi ve Töölö Bay bölgelerini birbirine bağlıyor. Bu geçit, yayaların ve bisiklet sürücülerinin yolculuklarını oldukça kolaylaştırıyor. Helsinki’de toplu taşıma araçlarını, Espoo, Vantaa ve Kauniainen şehirlerinde olduğu gibi HSL (Helsinki Bölgesel Ulaşım) şirketi düzenliyor. Toplu taşıma için biletlerinizi bilet makinelerinden, şoförden veya mobil telefonlarınızdan satın alabiliyorsunuz. Eğer bileti şoförden alırsanız maliyeti daha yüksek oluyor. Tramvaylar için ayrıca bilet almanız gerekiyor; tramvay biletlerinin fiyatları, diğerlerine göre daha uygun. Bu biletler, bir saat boyunca geçerliliğini koruyor. Eğer Espoo, Vantaa veya Kauniainen şehirlerine seyahat edecekseniz bölgeler arası bilet almanız gerekiyor. Bu biletlerin geçerliliği seksen dakika.

Eğer gün içinde toplu taşıma araçlarını çok sık kullanacaksanız günlük bilet almanız daha uygun olacaktır. Yedi yaşının altındaki çocuklar toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanabilirlerken, on altı yaşın altındakiler ise yarı fiyatına seyahat edebiliyorlar. Helsinki’de, gece yarısından sonra ulaşım imkanları oldukça kısıtlı. Otobüsler gece ikiye kadar hizmet verirlerken, diğer toplu taşıma araçları gece yarısından önce son seferlerini yapıyorlar. Hafta sonlarında ve resmi tatillerde gece ikiden sonra, Elielinaukio ve tren istasyonu yakınındaki Rautatientori bölgelerinden hareket eden otobüsler çalışıyor, ancak bilet fiyatları iki kat fazla maliyetli oluyor. Toplu taşıma araçlarında genellikle bilet kontrolü yapılmıyor olsa da, belli aralıklarla denetimciler araca binerek biletinizi görmek isteyebiliyorlar. Eğer biletiniz yoksa, bu durumda yüksek bir ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Havalimanından şehre ulaşım için çeşitli olanaklar mevcut. Toplu taşıma araçlarından tren, özel servisler veya otobüsleri kullanabilir, bu araçların vardığı noktalardan aktarma yaparak şehrin değişik bölgelerine seyahat edebilir, ya da taksi veya araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek gideceğiniz yere daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Kutsuplus (Dolmuş Servisleri)

Kutsuplus olarak geçen dolmuş servisleri, yeni kullanılmaya başlanan özel toplu taşıma araçlarıdır. Talep üzerine çalışan bu dolmuş servisleri, aynı istikamete gidecek yolcuların bir araya gelmesiyle hareket etme özelliğine sahipler. İnternetten rezervasyon yöntemiyle çalışan bu araçlar, tüm yolcuları belli duraklardan alıp tam olarak gidecekleri yere bırakıyorlar. Yolculuğun ücreti, gideceğiniz yöne göre değişiyor ve booking esnasında ücreti kartla ödeyebiliyorsunuz. Kutsuplus, taksiye oranla çok daha ucuza geliyor.

Taksi

Taksi, toplu taşıma araçlarına oranla oldukça yüksek ücretli olmasına karşın, oldukça pratik bir ulaşım seçeneği. Havalimanındaki taksi duraklarından araç bulabileceğiniz gibi, internetten rezervasyon yöntemiyle de önceden aracınızı hazırlatmanız mümkün. Eğer lüks bir seyahat geçirmek isterseniz VIP taksi seçenekleri de mevcut. Sarı hat olarak bilinen taksi minibüsler, yaklaşık sekiz kişiye kadar yolcu alabilecek nitelikteler. Bu servislerin sefer yaptığı özel bir hat bulunmuyor. Havalimanından binen tüm yolcular, sırayla gidecekleri yere bırakılıyorlar. İçerideki yolcu sayısına göre de servisin fiyatları değişebiliyor. Bu araçlara binmek isterseniz, havalimanının gelen yolcu kısmındaki sarı stantlara başvurabilirsiniz.

Tren

2015 yılı itibariyle havalimanı ile merkezi tren istasyonu arasında sefer yapan bir tren hattı hizmete açıldı. Yolculuk, yaklaşık olarak yarım saat sürüyor ve trenler genellikle on dakikada bir sefer yapıyorlar. Bu tren hattını kullanmak için havalimanındaki platformda bulunan makinelerden bilet almanız gerekiyor. Tren, şimdilik havalimanına çok yakın değil. Dolayısıyla trene binmek için son istasyonun inşaatı tamamlanıncaya kadar havalimanı ile tren istasyonu arasında sefer yapan servisleri kullanmanız gerekiyor. Bu servislerle birkaç dakika içinde istasyona varmış oluyorsunuz.

Helsinki Merkezi Tren İstasyonu, trenlerin merkezi istasyonu ve şehir merkezine oldukça yakın. Şehir içi ulaşım için kullanılan trenler, Y, S, U, L, E, A, M, I, K, N, T, H ve R hatları ile merkezi istasyonun kuzeyine, üç farklı yöne hareket ediyorlar. Eğer komşu şehirlerden Espoo, Vantaa veya Kaunianinen’e seyahat edecekseniz, bölgeler arası bilet almayı hatırlatmakta fayda var.

Otobüs

615 numaralı şehirlerarası servis yapan otobüs, yarım saatlik aralıklarla, yaklaşık otuz kırk dakikalık bir süre içerisinde sizi havalimanından Helsinki Merkezi Tren İstasyonu’na ulaştırıyor. Bu hattı kullanmak için bölgeler arası bilet almanız gerekiyor, çünkü havalimanı, Vantaa şehrinin sınırlarına dahil. Merkezi tren istasyonuna ulaştıktan sonra şehrin istediğiniz birçok bölgesine sefer yapan otobüs, tramvay ve metro hatlarına aktarma yapabilirsiniz. Yolculuk süreniz bir saati aşmadığından dolayı aktarmanızda hala biletiniz geçerli olacaktır.

Bunun yanı sıra, Finnair Şehir Otobüsü de havalimanından şehir içine ulaşmak için farklı bir alternatif. Bu otobüs, on beş dakikalık aralıklarla sefer yapıyor ve merkezi tren istasyonuna yaklaşık yarım saatlik bir süre içerisinde ulaşıyor. Bu otobüsün 615 numaralı otobüsle arasında ufak bir fiyat farkı var ve bilet, aktarma olanağı sunmuyor. Buna karşılık bu otobüs, çok daha konforlu bir seyahat imkanı sağlıyor ve yolculuğunuz boyunca ücretsiz wi-fi hizmeti sunuyor.

Espoo’daki sayfiye bölgelerine gitmeyi planlıyorsanız, bölgeler arası hizmet veren U-hattı 540 numaralı otobüsü, havalimanından Leppävaara, Nihtisilta ve Espoonkeskus bölgelerine ulaşım sağlıyor. Şehir merkezinde ağırlıklı olarak tramvay hatları düzenlenirken, şehrin kalan bölgelerinde en çok otobüs hatları kullanılıyor.

Merkezi tren istasyonunun hemen yanında bulunan Eliel Meydanı’ndaki terminalden kalkan otobüsler kuzey yönüne, Railway Meydanı’ndaki terminalden kalkanlar ise doğu yönüne gidiyorlar. Kamppi metro istasyonuna bağlanan, Kamppi Merkezi’ndeki yer altına kurulu otobüs terminalinden ise batı yönüne giden otobüsler kalkıyor.

Tramvay

Tramvay, turistik açıdan seyahat için elverişli bir seçenek. Tramvay hatları, ağırlıklı olarak şehrin güneyindeki merkezi bölgesinde seferler düzenliyor olsa da, hatların genişletilme çalışmaları devam ediyor. Güney yarımadası boyunca hizmet sunan dokuz adet tramvay hattı bulunuyor. Havalimanından tramvay ile ulaşım sağlanması mümkün olmasa da, havalimanından merkezi tren istasyonunda indikten sonra tramvay aktarması yaparak yarımada boyunca yolculuğunuzu sürdürebiliyorsunuz.

Metro

Metro ağı Helinski’de diğer büyük Avrupa şehirlerine kıyasla çok daha kısa bir rotaya sahip. Metro, güneydeki şehir merkezinden doğu yönüne doğru sefer yapıyor. Ruoholahti istasyonundan Mellunmäki veya Vusaari istasyonlarına yolculuk süresi yirmi dakikadan biraz daha fazla sürüyor. Metronun, an itibariyle batı yönünde Espoo’ya doğru genişletilme çalışmaları sürüyor.

Araç Kiralama

Havalimanından indikten sonra kolaylıkla terminaldeki Rent A Car ofislerinden araç kiralayabilirsiniz. Ancak Helinski’de özel araçla seyahat etmenin çok kullanışlı bir çözüm olduğu söylenemez. Park yerinin ücretleri çok yüksek ve yer bulmak çok zor; park yerlerinde ücretlendirmeler saat üzerinden yapılıyor. Ancak yolculuğunuz hafta sonuna denk geliyorsa park etme genellikle ücretsiz olduğundan araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Daha lüks bir seçenek olarak limuzin de kiralayabilirsiniz.

17 Mar 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Adana-Helsinki uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Adana-Helsinki uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Adana-Helsinki uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Adana-Helsinki uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Adana-Helsinki uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Şakirpaşa Havalimanı, varış için Helsinki - Helsinki Vantaa Havalimanı, Hernesaari Heliport Havalimanı, Helsinki Central Tren İstasyonu, Tikkurila Tren İstasyonu kullanabilirsiniz.

Adana-Helsinki arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Adana-Helsinki arası uçuş mesafesi toplam 2679 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 3 saat 20 dakika sürüyor.

Adana-Helsinki uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Adana-Helsinki uçuşları için en uygun gün: Pazartesi.

Helsinki Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Per
6ºC
13ºC
Per
Cum
7ºC
13ºC
Cum
Cmt
6ºC
13ºC
Cmt
Paz
7ºC
12ºC
Paz
Pzt
9ºC
13ºC
Pzt
Haritada Görüntüle
Alternatif Uçuşlar
Adana - Helsinki Alternatif Ulaşım
Para birimi