Adana - Erivan Uçak Bileti Ara

Adana - Erivan Uçak Bileti Tahmini Fiyatlar
00TL0TL
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
873 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
1 saat 40 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Erivan) 28°C / 12°C

Adana Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Türkiye’nin beşinci, Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun en büyük şehri Adana, dünyaya Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’yla bağlanıyor. Şehrin merkezi kabul edilen Yüreğir, Kayalıbağ mahallesi ve Reşatbey mahallesine ortalama 5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaşmak son derece kolay.

Belediye Otobüsleri

Her gün 06.00 ile 19.00 arası her saat başı havalimanı ve Çukurova Üniversitesi noktalarından karşılıklı olarak hareket eden 135 numaralı otobüs ile şehir merkezinden havalimanına ulaşabilirsiniz. Otobüse merkezden geçen Turhan Cemal Beriker Bulvarı üzerinden bineceğiniz gibi şehrin tek metrosu Akıncılar – Hastane metrosu ile aktarma yaparak da binebilirsiniz.

Minibüs – Dolmuş

Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda daha sık kullanılan araç olan minibüsü havalimanı ulaşımında da kullanabilirsiniz. Şehir merkezi üzerinde bulunan Girne ve Turhan Cemil Beriker bulvarlarından geçen Şehir Merkezi minibüs hattını kullanarak merkezden Şakirpaşa Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Özel Araç

Turhan Cemil Beriker Bulvarını takip ettiğiniz takdirde yaklaşık 3 kilometre sonra Barış Bulvarı’na ulaşacaksınız. Barış bulvarı sizi doğrudan havalimanına ulaştırır. Şehir merkezinden özel araçlarla havalimanına ulaşım on dakika civarında sürüyor.

Taksi 

Şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için kullanabileceğiniz en hızlı ve ekonomik yöntemlerden biri de taksi. Otobüs kadar olmasa da Adana'nın birçok semtinden taksi ile uygun fiyata havalimanına ulaşabilirsiniz. 

Havalimanı Bilgileri

Uluslararası uçuşlara da açık olan Şakirpaşa Havalimanı’nın 6 milyon yolcu kapasiteli Dış Hatlar Terminali 1997’de İç Hatlar Terminali ise 1984’de hizmete girdi. Yolcu potansiyeline rağmen havalimanında zaman geçirecek alanlar son derece kısıtlı.

Dış hatları kullanan yolcular için 2 adet restoran, biri arındırılmış bölgede olmak üzere iki de büfe bulunan terminalde ayrıca vergisiz alışveriş yapılan bir de duty free yer alıyor. İç Hatlar Terminali’nde ise bir adet büfe, arındırılmış bölgede ise bir adet kafe yer alıyor. Ancak şehre 4,5 kilometre uzakta olan havalimanından dışarı çıkarak Adana’nın meşhur lezzetlerini tadabilir, havalimanına erken gitmeyip zamanınızı şehir içinde geçirebilirsiniz.

21 Ara 2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Erivan Şehir Merkezine Ulaşım

Esas adı Zvartnots olan Erivan Havalimanı, Erivan’ın 12 km batısındadır. Mesafenin kısa olmasıyla birlikte, havalimanından şehir merkezine ulaşım çok kolay ve ucuz. Zvartnots Havalimanı’ndan şehre ulaşmak için otobüs, metro, matruşka, taksi, havalimanı taşımacılık servisleri ve araç kiralama hizmetlerini tercih edebilirsiniz.

Otobüs

Erivan’da otobüsler ve matruşka adındaki minibüsler birbirleriyle koordineli çalışır. Dolayısıyla belli bir yere ulaşmak için otobüs ve minibüslerle aktarma yapmanız muhtemel. 

Erivan otobüsleri modern, hızlı ve yolculuk için oldukça ekonomik. Güzergâhların fazla olmasından dolayı şehrin her noktasına otobüsle ulaşmak mümkün. Zvartnots Havalimanı’ndan şehir merkezine ve aynı zamanda şehrin birçok noktasına otobüsle gitmek yaklaşık 20-25 dakikanızı alır. Havalimanından çıktığınızda sağa dönün ve Stepanakert park alanına doğru ilerleyin; otobüs duraklarını göreceksiniz. Birden fazla farklı numaralara sahip otobüsler, buradan kalkar. Otobüslerin kalkış saatleri, hat numarasına göre değişir.

Havalimanından bineceğiniz otobüsün bilet fiyatına ekstra bagaj fiyatı da eklenir. Havalimanından bineceğiniz 18 numaralı otobüs, Erivan’ın ana tren istasyonundan geçer. Bu istasyon şehrin metrosuyla da bağlantılıdır. Bu otobüsün duraklarından bazıları; Tigran Mets av., Khanjyan st., Abovyan st., Yeritasardakan’dır.

Erivan’ın bir başka önemli yeri olan Opera House’a gitmek için havalimanından N107 numaralı otobüse binmeniz gerekir. Güncel olarak N107 otobüsüne binmenin bir kişilik ücreti 0,70 dolardır. N108 numaralı otobüs ise farklı bir güzergâhtan direkt olarak şehir merkezine gider ve bu yolculuğunuz yaklaşık 20 dakika sürer. N201 numaralı otobüsün, Erivan’daki Mashtots ve Sayat Nova caddeleri ile havalimanı arasında seferleri mevcut.

Matruşka (Minibüs / Dolmuş)

Erivan’da en az otobüsler kadar, matruşka adındaki minibüsler de tercih edilir. Çünkü minibüslerin güzergâhları daha uzun ve otobüslerin ulaşamadıkları yerlere bile ulaşım sağlarlar. Matruşkaların Erivan’ın en sık kullanılan toplu taşıma aracı olmasının yanı sıra, otobüs durakları ve dilediğiniz her noktada durabilirler.

Matruşka biletlerini, bindikten sonra şoförden alabilirsiniz. Minibüsten inmek istediğinizde, şoföre ‘kangnek’ derseniz sizi indirir. Zvartnots Havalimanı’nın geliş terminalinden çıktıktan sonra hemen sağda yer alan park alanındaki matruşkaları görebilirsiniz.

Her 20 dakikada bir kalkan ve havalimanı ile Abovyan Caddesi arasında seferleri bulunan 18 numaralı minibüsün tek biniş ücreti, 2014 tarifesiyle 250 AMD’dir. (Ermeni dramı) 18 numaralı hattın minibüslerinin ana durakları; Sasuntsi Davit (metro istasyonu) ve Rossiya Mall’dır. Fakat valiziniz için ekstra ücret alan bu minibüslere bir 100 dram daha vermeniz gerekir.

Metro

Temiz, güvenli, hızlı ve şehrin toplu taşımacılığında büyük rol oynayan Erivan Metro, sadece tek hattının olmasına rağmen şehrin her noktasına ulaşır. Her 5 dakikada bir kalkan metronun tek kişilik biniş ücreti 100 dramdır. 1981’den beri hizmet veren metronun ana durakları; Barekamuyun, Marshall Baghramyan, Yeritasardakan, Republic Square (Hanrapetutyan Hraparak), Zoravar Andranik, Surp Grigor Lusavorich Katedralinin / Rossiya Mall ve Sasunti David’dir. 13,4 km uzunluğunda tek bir hatta sahip olan Erivan metrosunun toplamda 10 durağı bulunur.

Haftanın her günü sabah 06:30 ile 23:00 mesai saatleri arasında hizmet verir ve şehrin ana otobüs garı; aynı zamanda tren istasyonu ile bağlantılıdır. En yoğun metro durağı, Ericvan’ın merkezi konumunda bulunan Republic Square’in yanındaki Hanrapetutyan Hraparak durağıdır. Bir diğer merkezi bölge olan Opera House’ın çok yakınında Yeritasardakan ve katedralin karşısındaki Zoraver Andranik metro durakları da oldukça kullanışlı.

Erivan demiryolu istasyonunun bulunduğu Sassountsi David bölgesi de metroyla bağlantılı olduğu için ulaşımınız büyük ölçüde kolaylaşır. Metroye biniş ücreti yıllardır sabit; 100 dram ve biletinizi duraklardan temin etmeniz mümkün.

Taksi

Zvartnots Havalimanı’ndan şehir merkezine taksiyle gitmek yaklaşık olarak 3500-4200 dram arasında değişiyor. Ama gideceğiniz bölgenin uzaklığına bağlı olarak bu fiyat 6700 drama kadar çıkabilir. Taksiye binmeden önce mutlaka pazarlık yapmaya çalışın. Havalimanı ile şehir merkezi arası 12-13 km olduğundan taksi ücreti maksimum 3000 dram tutar. Bu fiyatın üstün veren taksicilere itibar etmeyin ve daha ucuzunu bulun.

Havalimanından şehre taksiyle gitmeniz yaklaşık 15-20 dakika sürer. Telefon ve online olarak randevu alınabilen telefon taksilerinin en bilindiği; Zvartnots Havalimanı taşımacılık hizmeti olan Aero taksileridir. Havalimanı işletmesine bağlı olarak hizmet veren Aero taksiler, sadece havalimanı ile gideceğiniz yer veya geleceğiniz yer arasında ulaşım sağlar. Yani şehir için durdurup binmeniz mümkün değil.

Havalimanı taksileri, havalimanından ya da havalimanın olan her rota için farklı ama sabit fiyat tarifesi uygular. 2010 senesinde hizmet vermeye başlayan Aero taksileri, şehri ziyaret edenlerin ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılamakta. Lüks donanımı ve konforlu ve neredeyse diğer normal taksilerle aynı fiyatta olmasından dolayı havalimanı ile şehir arası ulaşımlarda çok sık tercih edilir. 7/24 faaliyette olan Aero taksisi için info@aerotaxi.am adresinden ya da +374-55-319050 telefonundan önceden rezervasyon yaptırırsanız ulaşımınız çok daha ekonomik olabilir.

Araç Kiralama

Erivan şehir içi ulaşımın üst düzeyde gelişmiş olması ve toplu taşıma araçlarının çeşitliliği, aynı zamanda Erivan’dan diğer şehirlere hızlı trenlerin mevcut olması, araç kiralama hizmetlerine büyük ölçüde gölge düşürmekte. Erivan’a gelenler, havalimanından çıktıklarında çok rahat bir şekilde ulaşımını kolaylıkla sağlayabilecekleri metro, minibüs, otobüs gibi kalkmaya hazır birçok toplu taşıma aracını bir arada görebilir. Ama bunun dışında Erivan ziyareti boyunca tüm ulaşımını kendi aracıyla sağlamak isteyenler de Zvartnots Havalimanı içerisindeki dünyaca ünlü araç kiralama şirketlerinin birinden aracını temin edebilir.

20 Şub 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Adana-Erivan uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Adana-Erivan uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Adana-Erivan uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Adana-Erivan uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Adana-Erivan uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Şakirpaşa Havalimanı, varış için Zvartnots Intl. Havalimanı kullanabilirsiniz.

Adana-Erivan arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Adana-Erivan arası uçuş mesafesi toplam 872 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 1 saat 40 dakika sürüyor.

Erivan Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
12ºC
28ºC
Cmt
Paz
13ºC
29ºC
Paz
Pzt
13ºC
31ºC
Pzt
Sal
13ºC
31ºC
Sal
Çar
11ºC
30ºC
Çar
Haritada Görüntüle
Alternatif Uçuşlar
Adana - Erivan Alternatif Ulaşım
Para birimi