Adana - Çimkent Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2.972 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
3 saat 40 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Çimkent) 32°C / 16°C

Adana Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Türkiye’nin beşinci, Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun en büyük şehri Adana, dünyaya Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’yla bağlanıyor. Şehrin merkezi kabul edilen Yüreğir, Kayalıbağ mahallesi ve Reşatbey mahallesine ortalama 5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaşmak son derece kolay.

Belediye Otobüsleri

Her gün 06.00 ile 19.00 arası her saat başı havalimanı ve Çukurova Üniversitesi noktalarından karşılıklı olarak hareket eden 135 numaralı otobüs ile şehir merkezinden havalimanına ulaşabilirsiniz. Otobüse merkezden geçen Turhan Cemal Beriker Bulvarı üzerinden bineceğiniz gibi şehrin tek metrosu Akıncılar – Hastane metrosu ile aktarma yaparak da binebilirsiniz.

Minibüs – Dolmuş

Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda daha sık kullanılan araç olan minibüsü havalimanı ulaşımında da kullanabilirsiniz. Şehir merkezi üzerinde bulunan Girne ve Turhan Cemil Beriker bulvarlarından geçen Şehir Merkezi minibüs hattını kullanarak merkezden Şakirpaşa Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Özel Araç

Turhan Cemil Beriker Bulvarını takip ettiğiniz takdirde yaklaşık 3 kilometre sonra Barış Bulvarı’na ulaşacaksınız. Barış bulvarı sizi doğrudan havalimanına ulaştırır. Şehir merkezinden özel araçlarla havalimanına ulaşım on dakika civarında sürüyor.

Taksi 

Şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için kullanabileceğiniz en hızlı ve ekonomik yöntemlerden biri de taksi. Otobüs kadar olmasa da Adana'nın birçok semtinden taksi ile uygun fiyata havalimanına ulaşabilirsiniz. 

Havalimanı Bilgileri

Uluslararası uçuşlara da açık olan Şakirpaşa Havalimanı’nın 6 milyon yolcu kapasiteli Dış Hatlar Terminali 1997’de İç Hatlar Terminali ise 1984’de hizmete girdi. Yolcu potansiyeline rağmen havalimanında zaman geçirecek alanlar son derece kısıtlı.

Dış hatları kullanan yolcular için 2 adet restoran, biri arındırılmış bölgede olmak üzere iki de büfe bulunan terminalde ayrıca vergisiz alışveriş yapılan bir de duty free yer alıyor. İç Hatlar Terminali’nde ise bir adet büfe, arındırılmış bölgede ise bir adet kafe yer alıyor. Ancak şehre 4,5 kilometre uzakta olan havalimanından dışarı çıkarak Adana’nın meşhur lezzetlerini tadabilir, havalimanına erken gitmeyip zamanınızı şehir içinde geçirebilirsiniz.

21 Ara 2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Çimkent Şehir Merkezine Ulaşım

Aynı zamanda Çimkent veya Şimkent olarak da bilinen Shymkent şehri, Kazakistan’ın en kalabalık bölgelerinden biri olan Güney Kazakistan eyaletinin merkezidir. Türkistan-Sibirya Demiryolu kavşağında konumlanan Shymkent, Almati’nin 690 km. batısında; Taşkent’in 120 km kuzeyinde yer alıyor. Yaklaşık 855 bin nüfuslu kent, Sayram Nehri Vadisi’nde kurulmuş. Kazakistan’ın 3. büyük şehri olan Shymkent’in yaklaşık 8 yüz yıllık bir geçmişi var.

Ülkenin güneyinde yer alan Shymkent, kültürel, ticari, endüstriyel ve turizm merkezi. Shymkent şehri küçük ve nüfusunun az olmasına rağmen, yakınındaki turistik destinasyonlarla arasındaki mesafe sayesinde ulaşım ağlarının kesiştiği bir kent. Kazakistan geneli olmak üzere Shymkent’te de tren yolu ulaşımı oldukça popüler. Şehrin aynı zamanda Bakü, Erivan, Tbilisi gibi önemli şehirlerle bağlantısı var.

Şehir merkezine yaklaşık 11 km. uzaklıkta yer alan Shymkent Uluslararası Havalimanı’ndan şehre ulaşmak için terminal çıkışında yer alan matruşka, otobüs ve taksi duraklarını bulunduğu bölgeye gitmeniz gerekiyor. Ya da kendi aracınızı terminalde yer alan şirketlerin birinden kiralayarak şehir merkezine 10-15 dakikada gitmeniz mümkün.

Tren

Esasında Shymkent’in tüm şehir içi ve şehir dışı ulaşım ağı, Shymkent tren yolu istasyonu üzerinden yapılıyor. Kazakistan’ın 3. büyük şehri olan Shymkent’in demir yolu ağları, Kazakistan’ın birçok şehriyle bağlantılı. Şehir merkezinin 1,5 km uzağında yer alan tren istasyonu, Kabanbay Batyr’de yer alır. Havalimanından tren istasyonu durağı, Sportivnaya’ya otobüsle direkt ulaşabilirsiniz.

Otobüs

Shymkent merkez otobüs istasyonu, şehrin Samal ilçesinde yer alıyor. Aynı zamanda Ayna ilçesinde de ikinci büyük otobüs istasyonu bulunmakta. 12 numaralı otobüs hattı, Shymkent Havalimanı ile şehir merkezi arasında seferler düzenler.

Bunun dışında Shymkent’ten Almati’ye otobüsle ulaşmak isterseniz 12 saatlik bir yolculuğu göze almanız gerek. Bu otobüsler Avtovokzal Samal’den kalkar. Şehir merkezinin 4 km kuzeyinde bulunan Avtovokzal Samal’den her yarım saatte bir şehrin birçok noktasına otobüsler kalkar.

Matruşka

Dolmuş görünümünde olan Shymkent matruşka rotaları, otobüslerinkiyle hemen hemen aynı. Bilet ücreti açısından da arada çok büyük bir fark olmayan bu iki ulaşım aracı, şehrin en önemli toplu taşıma araçları. Merkez otobüs garının bulunduğu Samal’den şehrin birçok noktasına matruşka seferleri mevcut. Shymkent Havalimanı’ndan şehre ulaşmak için terminal dışında bekleyen matruşkaları kullanabilirsiniz. 2013 fiyatlarına göre bir binişlik matruşka bilet ücreti 50 tenge (TL olarak 50 kuruşa yakın).

Taksi

Shymkent Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek üzere taksiye binerseniz yaklaşık olarak 21-25 TL ödemeniz gerekiyor. 10,8 kilometrelik bu yolculuğunuz ortalama 11-12 dakika sürer. Shymkent şehrindeki en popüler taksi şirketi olan Avto-kz Taxi ile iletişime geçerek önceden rezervasyon yaptırırsanız taksiniz sizi havalimanında karşılar.

Araç Kiralama

Seyahatiniz kısa süreli ve sadece Shymkent merkezli ise şehrin küçük bir yüz ölçümüne sahip olmasından dolayı araç kiralama şirketlerini en son tercih etmenizi öneririz. Eğer ki aracınızı havalimanından kiraladınız ve Shymkent şehir merkezine ulaşmak istiyorsunuz; dolayısıyla M-32 karayolunu kullanabilirsiniz.

11 Haz 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Adana-Çimkent uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Adana-Çimkent uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Adana-Çimkent uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Adana-Çimkent uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Adana-Çimkent uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Şakirpaşa Havalimanı, varış için Çimkent Havalimanı kullanabilirsiniz.

Adana-Çimkent arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Adana-Çimkent arası uçuş mesafesi toplam 2971 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 3 saat 40 dakika sürüyor.

Adana-Çimkent uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Adana-Çimkent uçuşları için en uygun gün: Pazartesi.

Çimkent Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
16ºC
32ºC
Sal
Çar
16ºC
32ºC
Çar
Per
17ºC
33ºC
Per
Cum
17ºC
32ºC
Cum
Cmt
15ºC
31ºC
Cmt
Haritada Görüntüle
Alternatif Uçuşlar
Adana - Çimkent Alternatif Ulaşım
Para birimi