Otobüs biletimi yazdırmama gerek var mı?

Ülke içinde otobüsle seyahate çıkacakların otobüse binmeden önce bilet yazdırmaları zorunlu değil. Otobüs firmaları genellikle mobil uygulamaları veya diğer elektronik yöntemler aracılığıyla biletinizi doğrulayabilirler.

Elektronik biletiniz ile seyahat günü hareket noktasına giderek biletinizi doğrulayacak yetkiliye gösterip sorunsuzca yola çıkabilirsiniz. Bilet doğrulandığında koltuk numarası ve seyahat rotası gibi bilgileri içeren bir bilet alırsınız ve bu bileti kullanarak otobüsünüze binebilirsiniz.
 
Fakat zaman kazanmak isterseniz sanal ortamdan aldığınız biletinizin yolculuk bilgilerini ve detaylarını yazıcıdan çıktı alabilir ya da PDF olarak kaydedip yanınızda bulundurabilirsiniz. 
 
Enuygun otobüs bileti hizmetinden yararlananlar bileti satın aldıktan sonra ekranda çıkan "bilgileri yazdır" butonuna tıklayarak bilet rezervasyon bilgilerinin çıktısını kolaylıkla alabilirler.
 
Ancak otobüs yolculuğu yapacak olanların yanlarında kimlik belgesi bulundurmaları yasal bir zorunluluk. Bu belgeyi yanında bulundurmayanlar, polis veya diğer yetkililer tarafından cezai yaptırıma tabi tutulabilir.
 
Kimlik belgesi yerine geçebilecek diğer belgeler:
  • nüfus cüzdanı
  • sürücü belgesi
  • pasaport
  • askeri kimlik veya il sağlık kartı gibi resmi bir evrak olabilir.
Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Otobüs Bileti Bul