Otobüs bileti ne kadar sürede iptal edilir?

Otobüs biletimi ne kadar süre öncesine kadar iptal edebilirim?

Otobüs bileti satışını gerçekleştiren tüm firmalar ve platformlar, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne uygun hareket etmek zorunda. Yönetmelik kapsamında otobüs bileti iptalleri ile ilgili olarak Madde 36.8'de belirtilen kurallar uygulanır. Bu maddeye göre yolcular otobüs biletlerini sefer saatinden en az 24 saat öncesine kadar iptal edebilirler. Bu süre zarfında gerçekleştirilen iptal işlemleri yönetmelik kapsamında geçerli kabul edilir.

Fakat otobüs biletinizi iptal edebileceğiniz süreler ve iptal koşulları taşıyıcı firmanın politikalarına göre değişir. Bazı firmalar bu süreyi daha kısa veya daha uzun tutabilir. İptal koşulları ve süreleri için biletinizi aldığınız firmanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz önerilir.

Otobüs biletini iptal ettiğimde tam iade alabilir miyim?

Çoğu firma tam iade garantisi sağlarken kimisi de iptal işlem ücreti için kesinti uygulayabilir. Yahut biletin iptal edilme zamanına bağlı olarak kademeli iade gerçekleştirebilir. En doğru bilgi için sağlayıcı firmadan bilgi almak akılcı olacaktır.

Otobüs biletini online olarak mı yoksa bilet ofisinden mi iptal ettirmeliyim?

Biletinizi satın aldığınız platformlardan iade edebilirsiniz. Çevrimiçi aldıysanız yine online üzerinden iade işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Artık pek çok firma online otobüs bileti iptal seçeneği saplıyor.

İptal ettiğim bilet için iade ne kadar sürede hesaba yansır?

İade prosedürü genellikle firmanın politkasına göre şekillenir. Fakat genel itibarıyla 7-21 gün içerisinde iade edilen tutar hesaplara yansır.

Hastalık veya acil durumlar için özel iptal koşulları var mı?

Kimi firmalar hastalı ve vefat benzeri acil durumlarda özel iptal politikası uygular. Doktor raporu gibi belgeleri sunarak talepte bulunup bulunamyacağınıza dair detaylı bilgiyi seyahat ettiğiniz firmanın yetkililerine danışabilirsiniz.

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Otobüs Bileti Bul