Otobüs bagaj/valiz hakları sınırlamaları nasıldır?

Otobüs firmalarının yolcularına sundukları bagaj hakları, özellikle kalabalık aileler ve tatil amaçlı yolculuklar için büyük önem kazanıyor. Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre ülkemizde otobüslerde yolcu başına sunulan bagaj hakkı 30 kilogram ile sınırlandırılmış durumda. 30 kilogramı aşan bagajlar için ise otobüs firmalarının belirlediği fiyatlarla ek bagaj hakları satın alabilirsiniz.

Canlı hayvan, elektronik eşyalar veya yağ gibi dökülebilecek sıvı gıdalar standart bagaj olarak kabul edilmiyor ve otobüsler tarafından taşınamıyor. Ayrıca otobüse vereceğiniz bagajlarınızda para, ziynet eşyası veya bilgisayar gibi değerli eşyalar taşımamanızı öneririz. Otobüs yolculuğunuz sırasında tehlike arz edebilecek patlayıcı veya yanıcı ürünleri de bagajınızda bulundurmamanız hem sizin hem de diğer yolcuların güvenliği için çok önemli.

 

Büşra Güzeller

Büşra Güzeller

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.

Otobüs Bileti Bul