Termal suda mikrop olur mu?

Termal sularda şifa bulmak isteyen kişiler, duş almış olsalar dahi termal suya çok sayıda canlı bakteri bırakırlar. Yani evet termal sularda mikrop olur. Özellikle Legionella, E.coli, P.aeruginosa, S.aureus, Salmonella, Proteus, Aeromonas, Fekal streptokoklar termal sularda rastlanabilecek bakterilerdendir.

Termal sudaki mikroplardan korunmak için eğer kalacağınız tesisin odasında kendinize ait bir termal havuzunuz varsa suyu her seferinde yenilediğinizden emin olmalısınız. Böylelikle her seferinde bakterisiz bir suya girebilirsiniz.

Eğer çok kişi tarafından kullanılan büyük bir termal havuza girecekseniz de önlem olarak havuza girmeden duş almayı, havuzdan çıktıktan sonra dinlenme aşamasına geçmeden üzerinizi değiştirmeyi tercih edebilirsiniz.

 

Büşra Güzeller

Büşra Güzeller

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.