Termal su hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

Yapılan araştırmalar stresin hamile kalma olasılığını düşürdüğünü gözler önüne seriyor. Konuyla ilgili Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen araştırma doğal yollardan hamile kalmak isteyen kadınların stres hormonlarını ölçmüş ve stres hormonu yüksek olan kadınların hamile kalma oranlarının daha düşük olduğunu saptamış.

Termal su yalnızca fiziksel rahatsızlıklara iyi gelen şifalı bir içerik değil. Aynı zamanda ruhsal bozukluklar, gerginlik ve stres üzerinde de olumlu etkileri var. Bu noktadan hareketle termal suyun stres hormon seviyesini dengeleyerek hamile kalmayı dolaylı yoldan kolaylaştırdığını söylemek mümkün.

 

Büşra Güzeller

Büşra Güzeller

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.