Tam pansiyon ve yarım pansiyon ne demek?

Tam pansiyon konaklama tercih edilmesi halinde konaklama ücretine günlük üç öğün yemek (kahvaltı, öğle ve akşam yemeği) ve alkollü içecekler dahil kabul edilir. Tatil boyunca ne yesem derdinden muaf olmak isteyen ve tesisten çıkmadan konaklamak isteyen tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği bir konaklama biçimi. Yemekler oda ücretine dahil olsa da içecekler ve ekstra öğünler ekstra ücrete tabi olur.

Yarım pansiyon konaklama seçeneğiyse oda ücretine günlük iki öğünün dahil olması ile meydana gelir. Çoğunlukla da kahvaltı ve akşam yemeği dahil edilir. Bu sayede yemek için tesisten çıkmayı dert etmeyen ve ama bazı günleri ve öğünleri de garantilemek isteyen ziyaretçilerin tercih ettiği bir seçenek.

Tam pansiyon ve yarım pansiyon arasındaki fark ne?

Temel olarak aradaki en büyük fark oda ücretine dahil olan öğün sayısı. Tam pansiyon oteller bünyesinde günde 3 öğün, yarım pansiyon otellerde ise günde 2 öğün ücrete dahil ve iki seçenekte de ekstra öğün ve içecekler ek ücrete tabi.

Tam pansiyon ya da yarım pansiyon tercih ederken nelere dikkat etmeli?

Tesisinizin yemek servisi yaptığı öğün saatleri ve yemek çeşitliliği gibi belirli kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Tatil boyunca tek bir tesis sınırları içinde yorulmadan tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak isteyip istemediğiniz de bu etmenlerden.

Nihan Bayram

Nihan Bayram

Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

Otel Rezervasyonu Yap