Hangi şehirlerde kaplıca otelleri bulunuyor?

Ülkemiz bulunduğu jeopolitik konum sayesinde termal kaynaklar açısından son derece zengin bir ülke. Farklı bölgelerde ve farklı şehirlerde çok sayıda termal otel seçeneği var. Türkiye’de kaplıca otellerinin en çok bulunduğu şehir ve bölgeler şöyle:

Afyon: Ülkemizin termal başkentlerinden Afyon’da çok sayıda kaplıca oteli var. Özellikle Sandıklı, Gazlıgöl ve Heybeli bölgeleri termal oteller açısından son derece zengin. Şifa bulmak için termal tatile çıkmak isterseniz bu bölgelerdeki Afyon termal oteller arasından birini tercih edebilirsiniz.

Yalova: Marmara Bölgesi’nde konumlanmış Yalova da ülkemizin kaplıca dendiğinde öne çıkan rotalarından. 30 farklı mineral içeren ve 55-60 derece aralığındaki Yalova termal suyu, şifa bulmak isteyen kişilerin ilk tercihlerinden. Şehirde kaplıca otellerinin en çok bulunduğu ilçe ise Armutlu. Armutlu'daki Yalova termal oteller arasından birini seçebilirsiniz. 

Kütahya: Fay hattı üzerinde yer aldığı için çok sayıda termal kaynağa sahip Kütahya şehri de kaplıca otelleriyle dolu bir destinasyon. Özellikle Yoncalı ilçesindeki kaplıca otelleri son derece popüler. Kütahya termal suları kükürt, magnezyum ve kalsiyum yönünden zengin.

Balıkesir: Ülkemizin popüler tatil rotalarından Balıkesir termal kaynaklar açısından da zengin şehirlerimizden. İlçelere göre özelliği değişen termal suyu odağına alan kaplıca otelleri Susurluk, Sındırgı ve Gönen ilçelerinde konumlanmış durumda. Susurluk’taki termal su sıcaklığı 58-68 derece aralığında iken Gönen’deki termal su 71-82 derece aralığındaki sıcaklıkta. Sındırgı Kaplıcası’nda ise su sıcaklıkları 46-98 derece aralığında değişiyor.

Denizli: Pamukkale Travertenleri ile ünlü Denizli, bünyesindeki Karahayıt Kaplıcaları sayesinde termal turizm açısından önemli şehirlerimizden bir diğeri. Denizli termal oteller arasından birini seçerek şifa bulabilirsiniz. 

Manisa: Termal oteller dendiğinde öne çıkan bir diğer şehrimiz Manisa. Kentin Emirler, Ilıcak, Kurşunlu ve Menteşe bölgelerinde şifalı termal sulardan yararlanmak mümkün. Özellikle Kurşunlu Kaplıcası şehrin en popüler termal kaynağı.

Ankara: Kızılcahamam, Ayaş ve Haymana bölgelerindeki kaplıcalar sayesinde başkent Ankara da ülkemizde çok sayıda kaplıca otelinin olduğu bir şehir. Özellikle Haymana’daki kaplıcalardaki termal su ülkemizin en iyi kaplıca suyu kabul ediliyor.

Bursa: Marmara Bölgesi’nde konumlanmış bir diğer şehrimiz Bursa’da da çok sayıda kaplıca oteli var. Termal sudan yararlanabileceğiniz oteller şehirde Oylat ve Çekirge bölgelerinde yoğunlaşmış durumda.

Büşra Güzeller

Büşra Güzeller

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.

Otel Rezervasyonu Yap