Çocuklar kaplıcalara gidebilir mi?

Özellikle kaplıcaya gitmek isteyen çocuklu aileler çocukların kaplıcaya girip giremeyeceğini merak ediyor. Uzmanlar konuyla ilgili 12 yaşından küçük bireylerin termal suya girmemesi gerektiğini açıklamış durumda.  Kaplıca suyunun ağır metaller içermesi ve çocukların ciltlerinin yetişkinlere göre daha geçirgen olması çocukların kaplıcaya girmemesinin önerilmesinin en önemli nedenleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenlerin yanı sıra yaşça küçük çocukların ısı kontrolünün yetişkinlere göre daha az olması da çocuklar için kaplıcanın önerilmemesinin bir diğer nedeni.

Kısaca 12 yaşından küçük çocuklar ağır metallerden ve yüksek sıcaklığın vücutlarında oluşturabileceği hipertermi olasılığından korunmak için kaplıcaya girmemeli.

 

Büşra Güzeller

Büşra Güzeller

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.

Otel Rezervasyonu Yap