Romanya Otelleri Ara

En uygun Romanya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Romanya otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Romanya Hakkında

Türkiye’nin kuzeybatısında, Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde bulunan Romanya’nın beş ülke ile komşuluğu bulunuyor. Ülkenin kuzeyinde ve kuzeydoğusunda Ukrayna ve yine kuzeydoğusunda Moldova, kuzeybatısında Macaristan, güneybatısında Sırbistan, güneyinde ise Bulgaristan yer alıyor.

Aynı zamanda Karadeniz’e kıyısı da olan Romanya, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında bulunuyor. Tuna Nehri’nin kolları Romanya’dan geçiyor. Ülkenin güneyini, güneybatısını, batısı ve kuzeydoğusunu bu nehir ve kolları çevreliyor. Romanya’nın başkenti Bükreş, aynı zamanda ülkenin en büyük kenti olma özelliğini taşıyor.

Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dâmbovița’nın kıyısında kurulu olan Bükreş, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de en büyük ilk 10 kenti arasına giriyor. Bükreş haricinde Braşov, Yaş, Kaloşvar, Temeşvar, Köstence, Craiova da Romanya’nın önemli şehirleri arasında yer alıyor. Temeşvar Romanya’nın ikinci büyük şehri, Kaloşvar, ikinci popüler şehri, Köstence ise Karadeniz kıyısındaki en büyük liman şehri olarak biliniyor.

Romanya nüfusunun yüzde 90’ını Rumenler oluştursa da Macarlar ve Türkler ülkede en fazla nüfusa sahip diğer milletler arasında bulunuyor. Remi dili Rumence olan bu ülkede, Macarca ve Almanca da konuşulan dillerden. Ülkede 30 yaş altı gençler ise iyi derece İngilizce konuşabiliyor. Romanya’da yaşayanların büyük çoğunluğu Ortodoks olsa da ülkede Roma Katolikleri ve Protestanlara da rastlayabiliyorsunuz.

Romanya’da yaz aylarının kurak ve sıcak, kış aylarının ise sert ve karlı olduğu bir iklim görülüyor. Kışın ortalama sıcaklık eksi 3 santigrat dereceyi bulurken, yazın hava sıcaklığı ortalaması ise 23 santigrat derece civarında seyrediyor. Fakat ülkenin bazı bölgelerinde 40 santigrat dereceye kadar çıkabiliyor ya da eksi 30 santigrat dereceye kadar düşebiliyor. Sert geçen mevsimlere nazaran Romanya yıl boyunca ziyaret edilebilecek ülkeler arasında bulunuyor. Özellikle yaz aylarında denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyen birçok turisti ağırlayan Romanya,aralık-mart ayları arasında da kayak meraklılarını konuk ediyor.

Aynı zamanda ülke çok sayıda tarihi güzelliği ile de turist çekiyor. Romanya’da ekonomik gelir ülke topraklarının yüzde 90’ının ekime müsait olmasından dolayı daha çok tarım ürünleri üretiminden sağlanıyor. Ülke ekonomisinin yüzde 8’i endüstriye dayanıyor. Dünyanın önde gelen tahıl üreticilerinden olan Romanya’da mısır, arpa, buğday, şeker pancarı, ayçiçeği tohumu, patates, üzüm, yulaf, çavdar, sebze, soya fasulyesi, tütün, pamuk, kenevir, keten gibi ürünler yetiştiriliyor.

Tarımın yanı sıra ülkede hayvancılık ve balıkçılık da oldukça yaygın. Romanya, aynı zamanda Rusya’dan sonra Avrupa’nın en fazla petrol kaynağına sahip ülkelerinden biri.

Oldukça zengin seçeneklere sahip Rumen mutfağında lahana sarmasından tokituraya (et yemeği), mititeiden (sulu köfte) mamaligaya (mısır unundan yapılır) börek çeşitlerinden ve balık yemeklerine kadar birçok tadı bulabilirsiniz. Krep süzet ve kozonak (kek) tatlıları Rumenlerin en çok sevdiği lezzetler arasında bulunuyor. Marmelat, çorba, sarma, ızgara, kebap, sazan balığı, koyun peyniri, pastırma gibi yemek ve yiyecekleri de bulabileceğiniz bu bölgede, bir dönem Osmanlı Devleti himayesinde yaşadığı için Osmanlı’nın geleneksel tatlarına rastlamak mümkün.

Şarap üretimi de gerçekleştiren Romanya’da sofralarda birbirinden lezzetli ve çeşitli şarapları görebilirsiniz. Alkolsüz içecek isterseniz de Rumenlerin alışkanlıkları arasına giren çay ve Türk kahvesini burada da bulabilirsiniz.

Bükreş’te gerçekleşen B'ESTFEST Müzik Festivali'ne temmuz ayında birçok turist akın ediyor. Nisanda düzenlenen Uluslararası Film Festivali, ekimde düzenlenen Dans Festivali, haziranda düzenlenen Gay Festivali ile Bükreş renkleniyor.

Siz de Romanya’yı ziyaret etmek ve ülkenin en eğlenceli festivallerine katılmak isterseniz Romanya’ya en uygun uçak bileti fırsatlarını Enuygun.com’dan karşılaştırabilir, dilediğiniz noktaya uçuş fırsatlarını kolayca bularak satın alabilirsiniz.

Romanya Semtleri